Із 1 грудня 2024 року в Україні частково зміниться порядок бронювання військовозобов’язаних, міністр оборони Рустем Умєров заявив про відхід від болючої для українців теми “бусифікації”, застосунок “Резерв+” анонсує чергові оновлення. “18000” на фоні низки змін поспілкувався з начальником Черкаського об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) Олегом Тимошенком.
Журналістка Ірина Малюкова дізналася, чи є Олег Тимошенко в соцмережах і чи відслідковує канали, де сповіщають про вручення повісток, чи вручають повістки черкащанкам і що роблять військовослужбовці ТЦК уночі. Також розпитала алгоритм мобілізації до обраної військової частини, отримання повістки поштою і покарання за неявку до ТЦК.
Зміст інтерв’ю:
- чи існує в області “бусифікація” від ТЦК?
- чому ТЦК приходять на концерти для вручення повістки?
- бронювання з 1 грудня: що змінилося?
- повістки поштою;
- хто може вручати повістку?
- проходження ВЛК: який термін і чи є поблажки?
- вакансії у ТЦК та чи є служба на передовій?
- мобілізація ув’язнених Черкаським ТЦК;
- мобілізація жінок;
- як мобілізуватися у військову частину?
- Резерв+ не працює або його немає: як і де перевіряють дані ТЦК?
- мобілізація чоловіків до 25 років і після 50-ти;
- повноваження ТЦК: чи їх не забагато?
- графік роботи ТЦК і що роблять військовослужбовці вночі?
- ТЦК у соцмережах: чи відстежують телеграм-канали, де сповіщають про роздачу повісток?
Чи існує в області “бусифікація” від ТЦК?
– Напередодні міністр оборони Рустем Умєров заявив, що бусифікації більше не буде. Чи змінилося щось у роботі Черкаського ТЦК після цієї заяви?
– Міський ТЦК працює у суворій відповідності до порядку проведення призову, який затвердив Кабмін 16 травня своєю постановою №560. І там, зокрема, докладно розписано, що має робити ТЦК, поліція, які обов’язки громадян. У нас були зміни від 18 травня, коли набув чинності новий порядок.
Чи відбулися зміни після заяви Умєрова? В принципі нічого не змінилося, ми діяли суворо відповідно до порядку.
– Майже рік тому у студії “18000” був новопризначений начальник ТЦК та СП Олександр Устименко, який заявив, що він не прихильник операції “бусик”. Чи були після його приходу на посаду настанови щодо конкретних ситуацій?
– Звісно, були. Це перший новий керівник, для нього це був новий напрямок роботи, тому що він прийшов з бойової бригади. Йому треба було зрозуміти, як працює система. Він передавав нам свій досвід спілкування, ми передавали свій. Окремих настанов робити не так, як у всіх, у нас немає. Є одна настанова – робити все згідно з законом.
– Ви кажете, що Олександр Устименко ділився бойовим досвідом. Про що були ці розмови?
– По-перше, про морально-психологічний стан людей, які потрапляють в армію. Тому що багато людей лякаються змін у ситуації війни. Це зрозуміло, це нормально. Він розповідав, як таких людей приймають у військах, у військовій частині, як це відбувалося в його частині, про ставлення до людей, спілкування з родинами військових.
Ми переймали цей досвід, більше спілкувалися з військовими частинами, зі службами морально-психологічного забезпечення.
– Позицію Олександра Устименка щодо операції “бусик” ми вже чули. Яка ваша позиція? Те, про що ми говорили раніше, це більше про теорію?
– Ні, насправді це більше практика. Моя позиція, що про все написано в постанові. Наприклад, конкретно прописано у постанові рішення про доставлення людини в ТЦК. Якщо особа порушує право військового обліку, група оповіщення зупиняє її, перевіряє документи. Якщо їх немає – це є порушенням частини 6 статті 22 закону України про мобілізацію. Таким особам пропонують прибути до ТЦК для постановки на облік, проходження ВЛК. Якщо людина відмовляється – у постанові це 54 пункт, що передбачає, що таку людину затримують поліцейські і доставляють до ТЦК.
– Як часто відмовляються показувати документи і їхати до ТЦК?
– Такі випадки є, вони непоодинокі.
Чому ТЦК приходять на концерти для вручення повістки?
– Напередодні в соцмережах поширювали відео про затримання чоловіка по вулиці Чигиринській у Черкасах. Після того було багато чуток про його подальшу долю. Це був приклад тієї саме операції “бусик”?
– Людину затримала Національна поліція за напад на поліцейську. Її доставили до районного управління поліції, де відкрили кримінальне провадження. Тобто військовослужбовці Збройних сил України, які є на відео, приєдналися пізніше для допомоги поліцейським для припинення правопорушення.
– У ТЦК надалі ця людина не перебувала?
– У ТЦК у цей день людину не доставляли.
– Ще один нашумілий випадок у соцмережах із військовослужбовцями ТЦК та СП після концерту стендапера в Черкасах. Це була ініціатива міського ТЦК чи наказ згори? Тому що це відбулося після відомого візиту ТЦК на концерт групи “Океан Ельзи” у Києві.
– Із “Океаном Ельзи” так співпало, якщо чесно. Це пов’язано з активізацією мобілізаційних процесів. Знову ж, посилаючись на той порядок, про який я говорив, – постанова №560 передбачає, що заходи оповіщення проводять, зокрема, під час масових заходів.
Наприклад, коли ми розглядали оповіщення в філармонії, ми не знали, що це буде концерт Антона Тимошенка. Я про це дізнався, коли зайшов у зал і побачив, як у нього беруть автографи. Це був один із планових заходів, які ми проводимо періодично. І вони триватимуть надалі. Але це не постійна практика, що на кожному концерті буде стояти ТЦК чи поліція.
Ми аналізуємо ситуацію, яка складається, кількість людей, які потрібні армії, де ці люди є, де немає, де потенційно можуть бути люди, які цікавлять Збройні сили України.
– Чи враховують у ТЦК, наприклад, дивлячись розклад концертів, що на Тіну Кароль, ймовірно, чоловіки не підуть?
– Звісно, є таке.
Бронювання з 1 грудня: що змінилося?
– Із 1 грудня запрацює новий порядок бронювання. Для всіх, хто вже має відстрочки, передбачений перехідний період до 28 лютого 2025 року. Що це означає, які будуть зміни?
– Існує два порядки, які стосуються бронювання. Зміни відбудуться для одного з них. Перший порядок, який залишається незмінним, – це бронювання, пов’язане з мобілізаційними завданнями. Йдеться про підприємства, які під час війни забезпечують, наприклад, населення критичними послугами або виконують державні контракти.
Другий порядок – це так звана “критичність” – постанова №76, за якою бронюють критичні підприємства, що також надають послуги або ЗСУ, або є критичними для економіки.
Раніше керівник підприємства міг вибрати три критерії з переліку, яким він має відповідати, на свій вибір. Обравши їх, він подавав документи або до міністерства, або до ОВА. Тоді визначали підприємство критичним.
Нині в новому порядку є два обов’язкові критерії. Йдеться про мінімальну заробітну плату, яка має бути не менше ніж 2,5 мінімальних зарплат, тобто не менше 20 тисяч гривень. Також не має бути заборгованості по податках. І третій критерій керівник може визначити сам.
Крім того, зміни передбачають, що комісія, яка надає підприємству критичність, має щомісяця перевіряти, чи досі воно відповідає вимогам. Наприклад, якщо підприємство матимете борг чи заробітна плата працівників знижуватиметься, тоді бронювання буде скасовано і критичність підприємства знизиться.
Перехідний період до 28 лютого наданий, щоб кожен керівник підприємства мав час для оформлення бронювання за новим порядком. Тепер процедура повністю відбуватиметься в Дії. Списки потрібно подавати у Дію, бронювання відбуватиметься автоматично, без участі людини. Тобто перевірка триватиме у реєстрах за допомогою системи, яка їх об’єднує. Перевірятимуть, чи працює людина на визначеному підприємстві, скільки там працівників, на яких вони посадах, яка їхня заробітна плата. Якщо не буде виявлено проблем, людина автоматично отримає відстрочку. Вона з’явиться у застосунку “Резерв+” на певний період.
Так само система перевірятиме зміни відповідно до визначених критеріїв і скасовуватиме бронювання.
– Який алгоритм бронювання був до 1 грудня? Чи відбувалося бронювання в Дії?
– У Дії бронювання було призупинене через набуття чинності нової постанови з 1 грудня. Бронювання відбувалося за постановою №45, я говорив раніше про мобілізаційні завдання, але там теж були невеликі зміни.
До 1 грудня бронювання в основному було на паузі. Продовжувалися деякі попередні бронювання за постановою №45.
Вся процедура бронювання мала вкладатися приблизно у 72 години.
Повістки поштою – вручені повістки?
– Теоретична ситуація: людині приходить повістка поштою, вона її не отримує, тому що зазвичай рекомендований лист треба забрати у поштовому відділенні. Чи вважають у такому випадку, що людина автоматично отримала повістку?
– Так, постанова №560 передбачає, що повістку, яку не забрали з пошти, вважають врученою. Якщо людина вказала цю адресу і вона є в електронній системі “Оберіг”, повістку формують автоматично і надсилають Укрпоштою. Якщо людина не забрала повістку і нам приходить повідомлення: “відсутня за адресою” чи “не отримана”, цих людей вважають оповіщеними.
Тоді, відповідно до цього ж порядку, до поліції подають звернення на примусове доставлення таких осіб для складання адміністративного протоколу.
– Чи враховують обставини, що людина не отримала сповіщення про листа, не знала, що він на пошті?
– Враховують усі ситуації, тому що після складання протоколу відбувається розгляд адміністративної справи. По-перше, вивчають соціальний стан людини, можливо, у неї були проблеми і вона була відсутня з поважних причин. Можливо, були причини технічного характеру. Якщо людина доводить, що вона невинна чи вина її не доказана, то протокол закривають і постанову – теж без накладання штрафу.
Важливо не оштрафувати людей, а щоб людина виконала вимоги, які передбачені військовим обов’язком.
– Коли військовозобов’язаний отримує виписаний йому штраф за неявку за повісткою, на чиєму боці в такому випадку зазвичай суд?
– Слідкуємо за статистикою штрафів за адміністративні правопорушення. У випадках, що стосуються оскарження, то переважно суд – на нашому боці. 90 % судових рішень на нашу користь.
Хто може вручати повістку?
– Чи можуть поштарі вручати повістки, і хто, крім військовослужбовців ТЦК, мають право це робити?
– Так, відповідно до змін, поштарі мають право вручати повістки. Вони мають прийти першими до людини і спробувати вручити повістку особисто, запечатану у конверті. Якщо військовозобов’язаного немає на місці в той момент, тоді поштар залишає повідомлення і в людини є три дні, щоб забрати повістку з пошти.
Згідно з постановою №560, повістки можуть вручати уповноважені особи районних державних адміністрацій, міської ради, сільської ради, керівники підприємств і відповідальні особи на підприємствах, керівники й відповідальні особи навчальних закладів.
– Чи може повістки вручати поліція?
– Поліцейські не можуть вручати повістки. Вони можуть бути в групі оповіщення.
Проходження ВЛК: який термін і чи є поблажки?
– Яка нині тривалість проходження військово-лікарської комісії?
– Тривалість ВЛК визначається за станом здоров’я. Якщо людина не має скарг або її стан здоров’я можна визначити без додаткових обстежень, тривалість ВЛК – один день.
Довший термін проходження ВЛК залежить від протоколів, які затверджують у Міністерстві охорони здоров’я, Національній службі здоров’я України. Є обстеження, на які достатньо дня, на інші потрібно – три.
Перше, що роблять лікарі на ВЛК, вивчають історію хвороб людини в електронній системі охорони здоров’я. Чи зверталася вона раніше до сімейного лікаря, профільних лікарів. Нині всі візити до лікаря фіксують в єдиній системі. Відповідно, всі електронні направлення теж у ній є.
Далі лікар дивиться, чи є ознаки хвороб, результати аналізів, МРТ тощо. Якщо треба, направляє на додаткове обстеження. Кожне обстеження жорстко регламентоване.
– Чи враховують у ТЦК те, що військовозобов’язаний міг не потрапити на обстеження, наприклад, через зміни в записі тощо? І через це регламент, виділений на проходження ВЛК, міг вичерпатися.
– У нас все враховують. По-перше, людина, яка проходить обстеження, отримує повістку на час завершення цього обтеження. Вона приходить і доставляє результати обстеження або пояснює, чому вона не змогла його пройти.
Якщо це об’єктивна причина, то ми ставимося з розумінням. Якщо людина не хоче або не може з інших причин, то ми реагуємо відповідно.
Вакансії у черкаському ТЦК та СП та чи є служба на передовій?
– Якщо за показниками проходження ВЛК людина, яка раніше була обмежено придатною, нині придатна до служби в навчальних частинах, структурі ТЦК, вона може працювати в Черкаському міському ТЦК? Чи є наразі вакантні місця?
– Так. За останній місяць ми призвали шість чоловіків так, як ви кажете. Людина пройшла ВЛК, ми її спеціально не шукали, провели бесіду, побачили, що вона щось вміє. Наприклад, працювала з документами чи має водійський досвід або якийсь інший, нам корисний. Тоді ми пропонуємо їй служити у ТЦК.
Щоб ви розуміли, у нас немає сталої чисельності людей. Постійно відбуваються зміни. Одні йдуть воювати, інші приходять поранені, з травмами звільняються, тому що не всі можуть продовжувати служити. У нас постійно кадровий голод.
У нас не служать “особливі” люди, вони так само мобілізовані. Ми їх призиваємо з цивільного життя: трактористи, бухгалтери, менеджери, будь-хто. Немає такого, що у нас усі професійні військові чи у сьомому роді ТЦКшники.
– Усе ж скажіть, хоча б у відсотках, скільки військовослужбовців черкаського ТЦК мають бойовий досвід?
– Оскільки у нас постійно змінюється чисельність, цей відсоток відповідно теж. Нещодавно ми взяли шістьох людей, яких призвали за мобілізацією, вони не воювали. Тобто відсоток знизився. У середньому – близько 70 % мають бойовий досвід.
Наприклад, люди, які обмежено придатні, чи тим, кому за 50 років, вони служать у нас. Їх не переводять в бойові частини, але вони беруть участь у бойових діях на передовій у складі наших зведених підрозділів, що приєднують до іншої бригади.
Із нашого ТЦК загинули вісім бійців у 2022-2023 роках.
– Як відбувається забезпечення військовослужбовців ТЦК, яких відправляють на фронт? Чи достатньо їм сил і засобів для того, щоб проводити бойові завдання?
– Зараз військовослужбовці ТЦК в одній із бойових бригад перебувають на посадах у цій бригаді. Тобто жодних особливих сил і засобів нами не виділено, тому що людина служить на посаді і, відповідно, забезпечена озброєнням підрозділу.
Крім того, є зведені підрозділи, які забезпечуємо ми. Це окремий підрозділ, зведена рота, яка діє в складі військовослужбовців, які служать у ТЦК. Вони підпорядковані керівництву командира бригади чи батальйону. Йдеться про штатне озброєння, автомобільну техніку, засоби захисту.
Також читайте. FPV-школа у Черкасах: як потрапити та чому можна навчитися.
Мобілізація ув’язнених Черкаським ТЦК
– Чи долучені ТЦК до мобілізації ув’язнених? Чи можемо говорити про кількість таких мобілізованих через Черкаський міський ТЦК та СП?
– Військовослужбовці ТЦК долучені до цього процесу, він триває. Сказати, що в нас велика кількість мобілізованих ув’язнених, не можна. Це залежить від місць розташування таких закладів.
У місті є СІЗО (слідчий ізолятор – ред.), звідти ми призвали чотирьох чоловіків, добровольців. Наприклад, в Уманському РТЦК, де є колонія, вже призвали декілька десятків людей.
Звісно, це всі добровольці, контрактники, вони виявляють бажання. Якщо підпадають під призов, перевіряють їхній стан здоров’я, морально-психологічний стан. Представники військової частини проводять співбесіду. Якщо обидві сторони все задовольняє, суд змінює міру покарання ув’язненому на умовно-дострокове. Тоді особа, як звичайний військовослужбовець, відбуває до навчального центру.
Мобілізація жінок у Черкасах
– Чи вручали працівники ТЦК повістки військовозобов’язаним жінкам?
– Так, вручали і вручаємо, але це повістки насамперед, що стосуються взяття на військовий облік. Якщо ми під час перевірки підприємств бачимо, що там є медичний працівник, ми видаємо розпорядження з повістками, щоб ці люди прийшли до нас і стали на облік.
Якщо раніше людину визнавали обмежено придатною, відповідно до нового закону, всі мають пройти переогляд, щоб отримати статус – придатний до частин забезпечення ТЦК і навчальних центрів. Такі повістки видаємо.
Це не масове явище. Повістки спеціально, щоб призвати військовозобов’язаних жінок, не видають. Служба жінок передбачена за добровільною згодою.
– Яка ваша думка щодо мобілізації жінок? Чи потрібно це у 2024-2025 році?
– Думаю, потрібно, щоб було таке право. Як цільова мобілізація, щоб мобілізувати всіх жінок, думаю, такого точно не треба.
Як мобілізуватися у військову частину?
– Що змінює механізм, який дозволяє людям мобілізуватися у військову частину напряму. Як це працює?
– Механізми цифровізації – це зручно. Людина отримує зручні інструменти замість походів по різних установах, зокрема, у ТЦК. Військовозобов’язаний за допомогою смартфону вибирає собі посаду, залишає номер телефону, з ним зв’язуються рекрутери, потенційно його відбирають на службу. Так само потім військова частина надсилає направлення через систему електронного документообігу на ВЛК. Ми направляємо його на ВЛК і за системою електронного документообігу далі до військової частини, де можна одразу підписати контракт.
Процес мобілізації значно спрощений для тих, хто визначився, де і з ким він буде служити.
– Це звучить класно і красиво, але моєму товаришу, який підписав контракт із військовою частиною два місяці тому, довелося разів із п’ять завітати до ТЦК за додатковими документами. На вашу думку, скільки часу має минути, щоб ці процеси теж мінімізувалися?
– Я не можу сказати, скільки часу потрібно. Це може знати людина, яка ближче до законодавців. Але ці нові інструменти моментально не змінюють все навколо. Треба час, законодавству, внутрішнім документам, щоб вони відповідали одне одному. У нас зараз непростий час, війна, багато проблем технічного характеру, людських факторів, все накладається одне на інше. Те, що країна намагається спрощувати процеси, цифровізувати, це вже великий плюс.
Так, бюрократія є і вона буде. Але, сподіваюся, що її з кожним днем буде менше, зважаючи на те, як працює команда Міністерства оборони. Думаю, необхідні процеси будуть злагоджені. Якщо раніше готували низку програм, реформ, минало п’ять років і знову розглядали ту ж програму, то зараз ти дізнаєшся про зміни, коли вони вже впроваджені.
– Якщо людина хоче служити у визначеній бригаді, вона може звернутися до вас і підписати контракт?
– Так. По-перше, цій людині пропонують різні військові частини і різні посади. Вона обирає місце служби, посаду. Дещо довше в такому випадку оформлювати документи: створюють особову справу, потрібно пройти тестування. Далі військовозобов’язаного відправляють до обраної частини чи до навчального центру – порядок комплектування визначає Генеральний штаб. І людина проходить службу в тій частині, яку вона обрала.
Тому що за мобілізацією, як правило, всіх направляють у навчальний центр, де потім відбувається розподілення.
Якщо військовозобов’язаний хоче служити, наприклад, у 3-й штурмовій бригаді, ми зв’язуємося із цією бригадою. Якщо людина їм підходить, вона проходить медичну комісію, тестування і ми направляємо її на службу до 3-ї штурмової.
Резерв не працює або його немає: як і де перевіряють дані ТЦК
– Чи легко було після років в армії сприймати цифровізацію та інші оновлення? Наприклад, коли вперше почав діяти Резерв+ і вам військовозобов’язані на вулиці показували на телефоні оновлені дані, відстрочку. Чи була певна недовіра, на кшталт: а може там фотошоп?
– Резерв+ не був особливою новинкою. У всіх уже була Дія і ми звикли до електронних документів. Пам’ятаєте, був COVID-19, сертифікати, потім з‘явилися паспорти, права. Тобто Резерв+ був як додаток до цього.
У Резерві є нюанси, які пов’язані з військовим законодавством. Він періодично вимикається, тому що постійно оновлюється. Але, я думаю, ці процеси будуть налагоджуватися і якість роботи покращиться.
– Як діяти, якщо людина намагається відкрити застосунок, коли її зупинили піший патруль чи на блокпості, але не може?
– Я раджу носити з собою паперовий документ.
– Якщо немає паперового документа?
– У такому випадку будемо перевіряти через реєстр за документами людини: паспортом чи правами, встановивши прізвище, ім’я, по батькові, рік народження. Якщо у людини все в порядку, є всі документи, тоді порадимо носити з собою роздруківку з Резерву, не обов’язково військовий квиток.
– Ця перевірка відбуватиметься на місці чи потрібно буде завітати у ТЦК?
– На місці, але, можливо, доведеться завітати до ТЦК, якщо у нас виникнуть запитання.
– Чи зустрічають у 2024 році службовці Черкаського ТЦК та СП на вулиці військовозобов’язаних, які ще не оновили свої дані?
– Дуже часто. Щодня. Зустрічаємо людей, які не оновлювали свої дані взагалі з початку війни, з 2014 року. Ми постійно зустрічаємо людей, які не мають жодних військових документів і ніколи не зверталися ні до ТЦК, ні у військовий комісаріат, як він раніше називався. Останній їхній візит був у школі, коли юнаків привели отримати приписне посвідчення. У кращому випадку людина може носити з собою приписне, яке не дійсне після 25 років.
– Як швидко така особа може опинитися в ТЦК та СП?
– Дуже швидко. В той же день, як ми її зустріли.
Мобілізація чоловіків до 25 років і після 50-ти
– Раніше повідомляли в медіа про те, що ТЦК нібито не вручає повістки чоловікам 50-60 років. Наскільки це відповідає дійсності?
– Це відповідало дійсності на момент, коли ця новина з’явилася. Закон не передбачає такої градації 50+ чи 50-. Закон передбачає, що всі військовозобов’язані до 60 років можуть бути призвані. Конкретні випадки регулюють директиви Генерального штабу. Тобто на той момент, коли з’явилася така новина, була директива Генштабу щодо мобілізації людей 25-49 років.
Але це стосувалося насамперед навчальних центрів і бойових військових частин. Зараз є інша директива щодо мобілізації людей, кому за 50 років, до частин забезпечення.
Тобто людей до 49 років мобілізують у бойові та інші підрозділи через навчальні центри. Тим, кому за 50 років, вручають повістки і за станом здоров’я, якщо людина може служити, то потрапляє або у навчальний центр, або до ТЦК, або у частину забезпечення, ремонтну частину, зв’язок, автомобільну чи іншу.
– Чи потрібно, на вашу думку, зниження мобілізаційного віку?
– На мою думку, не потрібно. Держава дає інструменти людям до 25 років. Якщо людина бажає доєднатися до Сил оборони, вона може підписати добровільний контракт. Тим паче зараз президент дав доручення розробити особливий контракт для цих людей, який буде містити розширений мотиваційний пакет.
До 25 років, я вважаю, людина має займатися родиною, навчанням.
Повноваження ТЦК: чи їх не забагато?
– Повноваження ТЦК, на вашу думку, зараз достатні, замалі чи, можливо, їх забагато?
– Цілком достатні. Можливо, деякі повноваження треба передати іншим органам. Наприклад, це моя особиста думка, що наданням відстрочок не має займатися ТЦК. Ми маємо зосередитися на комплектуванні Збройних сил, призові, мобілізації, на веденні військового обліку. А надання відстрочок, як варіант, передати іншому органу, наприклад, комісії, яка буде створена при районній адміністрації, окремо від РТЦК. Куди будуть подавати документи на відстрочку, і ці документи будуть незалежно від ТЦК розглядати.
На мою думку, це знизить корупційні ризики, одна організація не буде займатися і призовом, і наданням відстрочок.
Також – бронювання. Воно вже відходить від ТЦК, його майже заміняє Міністерство економіки, але деякі моменти залишаються на нас. Вважаю, що бронювання теж можна відокремити від ТЦК.
Тобто питання, що не стосуються призову, мають бути винесені за повноваження ТЦК та СП в інші органи.
Графік роботи ТЦК і що роблять військовослужбовці вночі?
– Який графік роботи ТЦК наразі?
– 24 на 7, 365 на 365.
– Що робить ТЦК вночі?
– Проводять військово-лікарську комісію. 154 постанова – це положення для територіального центру комплектування, де чітко визначено, що ми маємо робити цілодобово. Це не наша фантазія, не наше бажання. Там написано, що ТЦК вночі здійснює ведення військового обліку: перевірку, виписку документів, оформлення тощо.
– Це документи, які надійшли раніше, чи вони стосуються порушників комендантської години?
– Для нас неважливо, чи є людина порушником комендантської години, чи ні. Якщо вона без військових документів що в комендантську годину, що в інший час, ми розглядаємо її з позиції порушення правил військового обліку.
Так само передбачений цілодобовий медичний огляд. Це визначив президент України, Кабінет Міністрів. І ми це робимо, тому що нам поставлені такі завдання.
Прийом людей, які приходять отримувати довідки, подавати документи, відбувається, як у звичайних установах, у денний час, із 08:00 до 18:00 години. Але, наприклад, якщо людина хоче служити в армії добровольцем, підписати контракт, ми приймаємо таких цілодобово. Завжди є чергова зміна і відповідальні люди.
– Як часто до вас вночі приходять люди і кажуть, що хочуть служити?
– Приходять майже кожну ніч, але це специфічні люди. Як правило, приходять після сварки з дружиною або хильнувши зайвого. Зранку вони вже не хочуть служити, згадують, що в них є відстрочка, вдома малі діти, ще причини.
– Вони встигають підписати документи?
– Ми даємо їм час подумати. Проводимо консультацію, перевіряємо людину і зустрічаємося з нею зранку. Зазвичай, вранці знаходяться відмовки.
ТЦК у соцмережах: чи відстежують телеграм-канали, де сповіщають про роздачу повісток?
– Час від часу з’являються релізи СБУ чи поліції про затримання засновників телеграм-каналів, де сповіщали про роздачу повісток. Чи підписані ви або військовослужбовці ТЦК на ці канали, щоб моніторити ситуацію в чатах?
– Я нікого не змушую підписуватися ні на ці канали, ні на будь-які інші. Я теж не підписаний, але заходжу туди і переглядаю, що там пишуть.
Про те, що цими чатами займаються органи, я знаю. Тому що це їхня сфера діяльності. І в Черкасах вже не одна людина отримала покарання за ведення такої діяльності. Тому що, по-перше, це порушення статті 114 примітки 1 Кримінального кодексу – перешкоджання закону діяльності Збройних сил України. По-друге, в таких групах бувають заклики до насильства, знищення майна військового або державного. Щось можуть розглядати, як заклики до диверсії, скоєння диверсії, тероризму і так далі.
Декілька людей і в Черкасах, і в Черкаській області отримали й умовні терміни, і справжні. А декілька осіб розкаялися і пішли служити.
– Негативні коментарі щодо роботи територіального центру є не лише в телеграм-каналах, а й під дописами у соціальних мережах. Чи маєте сторінки в соцмережах і чи слідкуєте за коментарями?
– Мене немає в жодних соцмережах.
– Чому? Є настанова?
– Була така настанова. З 2014 року, потім пізніше, під час повномасштабного вторгнення військовим радили не публікувати свої фото у соцмережі, світлини техніки, місця перебування. Через війну я обмежив доступ до соціальних мереж, повидаляв всі сторінки, щоб не наражати на небезпеку родину, товаришів по службі.
По-перше, в мене немає на це часу, по-друге, воно не варто того. Якщо треба дати коментарі, я дам вам.
– Чи будете читати коментарі на ютубі під цим інтерв’ю?
– Так, звісно, буду.
– Чи будете реагувати на негативні, якщо такі будуть?
– Можу посміхнутися.
– Як сприймаєте те, що люди час від часу пишуть негатив щодо військовослужбовців ТЦК та СП?
– Сприймаю, як належне. Це так і буде. Люди пишуть негативні коментарі проти будь-чого. У кожного є свої думки. Завжди будуть люди, які чимось незадоволені, які вважають, що все має бути інакше.
Сприймаю нормально. Задоволення це не приносить, особливо, коли хтось перетинає межу особистості.
Інтерв’ю з Олегом Тимошенком
Також читайте: Міноборони реформує ВЛК: що зміниться.
Розслідування, моніторинг судових справ та оперативна інформація про найбільш резонансні новини Черкас. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”
Ну бреше, як дихає
Закони пишуть тцкуни,то Черкаси,то Волинь,то мобілізує то ні,зрозуміть дуже тяжко