Щонайменше 4,5 млн можливої переплати: як у Черкасах утеплять одну з найбільших лікарень

18 березня комунальний заклад “Третя міська лікарня швидкої допомоги” повідомила про намір укласти договір на закупівлю робіт із реконструкції фасаду будівлі. За результатом проведених торгів договір ціною у понад 41 млн гривень укладений з оточенням місцевих політиків, а вартість матеріалів, які використовуватимуться при будівництві, суттєво вищі за роздрібні ціни у будівельних супермаркетах.

Про це йдеться у новому розслідуванні “18000”, опублікованому вчора на ютуб-каналі редакції.

У чому проблема?

14 лютого депутати Черкаської міської ради затвердили бюджет розвитку на поточний рік. Загальний розмір – 1,6 млрд гривень. За два місяці до голосування депутатів міський голова Черкас Анатолій Бондаренко заявляв, що всі кошти бюджету розвитку у поточному році мають бути спрямовані виключно на потреби війська. Водночас у документі, який врешті підтримали як депутати, так і сам Анатолій Васильович, на потреби військових і обороноздатності заклали понад 330 мільйонів гривень. Щоправда, 127 із них – це профілактика правопорушень у Черкасах і захист громади. ЗСУ І ТрО в залишку – трохи менше 13% від обіцяних 100. 

Суттєво більша сума коштів передбачається на проведення ремонтних та будівельних робіт, зокрема із утеплення фасадів різних комунальних закладів. Серед числа таких як освітні установи, так і лікарні та поліклініки. Найбільше коштів планують витрати на утеплення Четвертої поліклініки та Третьої міської лікарні швидкої допомоги. 

У коментарях “18000” очільник департаменту охорони здоровя Всеволод Кульчиковських розповідає, що саме такий вид робіт необхідний, аби зросла енергоефективність закладів та, відповідно, була забезпечена економія коштів паралельно з підвищенням комфорту відвідувачів.

Втім подібне освоєння коштів традиційно супроводжується шлейфом скандалів, пов’язаних із розтратою бюджетних коштів. На жаль, суди у подібних справах затягуються і поки немає кінцевого результату – підрядники фактично колекціонують підозри та обвинувачення, поки їх справи роками слухаються у місцевих судах.

Зокрема, на лаві підсудних нині такі наближені до місцевого бюджету бізнесмени як Сергій Колесніченко, Ігор Прокубовський, Євген Щербина, Костянтин Слабенко, Руслан Синельник та багато інших. Їх пов’язує те, що, попри підозри правоохоронців, вони продовжують освоювати кошти бюджету міста Черкаси. Крім того, більша частина з них також має політичну заангажованість та прямий зв’язок з тими чи тими політичними силами.

Найбільше зв’язків – із партією ВО “Батьківщина”, яку у Черкасах очолює депутат місцевої ради Роман Діскант, а очільником обласного осередку є секретар міської ради Юрій Тренкін. Крім того, саме цю партію в регіоні ще донедавна очолював міський голова Анатолій Бондаренко, який і концентрував довкола себе “відповідальних підрядників”, частину з яких потім забрав з собою до списку партії “За майбутнє”.

Анатолій Бондаренко та Юрій Тренкін

Аналізуючи бюджет на поточний рік, ми припускали, що цьогорічне освоєння коштів буде також супроводжуватися завищенням цін, корупційними скандалами та підозрами правоохоронців. Не дарма ж його структура побудована так, що дозволяє максимально ефективно та просто отримувати кошти на потрібні банківські рахунки, виконуючи будівельні роботи, які не потребують дороговартісного обладнання та техніки. 

Технологічний процес утеплення приміщень не передбачає значної кількості різноманітних робіт та витримки серйозних календарних термінів. Крім того, тут присутня висока складова так званих “внутрішніх” робіт, коли результат діяльності підрядника не видно неозброєним оком та потребує окремого аналізу та експертизи. Вклавши на стіни певну кількість мінеральної вати – далі все це закривається або ж плиткою, або іншим облицювальним матеріалом. І на цьому все.

Як показує вже перша проведена закупівля – наші припущення були правильними. 

Аукціон

Найбільше коштів цьогоріч планують витратити на утеплення лікувальних закладів. Озвучені мотиви: енергоефективність, а також війна, що змушує дбати про безпеку та комфорт пацієнтів. Втім навряд саме вона змушує завищувати вартість, скажімо, шпаклівки на 25%. Та про все по черзі. 

У перший день весни Третя міська лікарня швидкої допомоги оголосила закупівлю робіт із реконструкції фасаду. Мова йшла саме про його утеплення. Прийом пропозицій учасників тривав протягом дев’яти днів. За цей час потенційний учасник мав отримати від замовника так званий акт огляду, тобто прибути на об’єкт, вивчити умови майбутніх робіт та підписати відповідний документ разом із представниками лікарні. Так фактично порушується базовий принцип публічних закупівель, а саме їхня анонімність на етапі формування пропозицій. Крім того, такий крок дозволяє “модерувати” потенційних учасників, вгамовуючи інтерес небажаних підрядних організацій різними доступними методами.   

У результаті участь у закупівлі медиків взяли лише двоє учасників. Очікувана вартість майбутніх робіт – трохи менше 42 млн гривень. Саме таку ціну визначили проєктувальники робіт, якими стало місцеве підприємство “По Каскад проєкт”. Наприкінці 2022 року проєктанти “відкорегували” попередній проєкт, збільшивши його вартість з 30 до 42 мільйонів гривень. 

Дешевшу пропозицію у сумі трохи більше 40 млн гривень запропонувала київська компанія “Ріола-модуль ЛТД”, наближена до ексчиновника та урядовця Романа Абрамовського. Втім їхня пропозиція була відхилена через невідповідності тендерній документації.

Наступну за ціною пропозицію запропонувало місцеве підприємство “БП “Міськбуд”. На початку минулого року підприємство “переїхало” з Черкас до Умані, а також у нього змінився бенефіціар та директор, яким став Валерій Слободянюк. 

Всього в активі компанії 19 підписаних договорів з різними розпорядниками публічних коштів на суму трохи більше 21 млн гривень. Найбільше угод укладено саме із Третьою міською лікарнею, для якої цей підрядник став штатним виконавцем.

Ціна питання

Попри суттєву вартість робіт з утеплення фасаду лікарні, технологічний процес порівняно нескладний і відповідно список матеріалів, які використовуються підрядниками, є невеликим. 

У тендерній пропозиції суха суміш коштує 139 грн за кілограм. Онлайн магазин готовий продати за 108, гіпермаркет – за 100 із можливістю знижки за гуртову купівлю.

Грунтуючу фарбу можна вільно придбати за ціною 53 гривні за літр. Водночас імовірна ціна в договорі – понад 124 гривні за цей об’єм. У гіпермаркеті реальна – 99.

Штукатурку, яку підрядник пропонує купувати по 92 грн, в онлайн магазині відпускають трохи менше ніж за 60. І за 78 гривень у магазині офлайн.

За гуртові купівлі в гіпермаркеті обіцяють додаткові знижки.

Водночас кошторис, який ми бачимо в тендерній документації – не “чисті” цифри. На нього надалі накидають ще ПДВ.

Підрядник зазначає, що для ремонту йому потрібно 84 товари. Обираємо 10 із них, щодо яких вказана конкретна фірма і маркування або детальні характеристики. Це фарба, плитка, штукатурка, металочерепиця, будівельна суміш, армуюча сітка, клей, грунтовка. У відомості підрядника вказана ціна за кілограм чи літр. Беремо вартість такого об’єму на сайті гепермаркету і множимо на потрібну кількість кожного товару. Тож, на цю десятку товарів підрядник планує витратити 9,5 млн грн. Із ПДВ – майже 11,4. У магазині купити це можна за трохи більше, ніж за 6,9 млн. Підсумок: 4,5 мільйона можливої переплати.

Привіт, ми з “Батьківщини”

Інформації про будь-які політичні зв’язки Валерія Слободянюка нам знайти не вдалося. Водночас він є власником ще однієї компанії – “Торгівельний дім “Світ сталі”. Разом з ним цим товариством володіє також Семен Радченко, який є депутатом Черкаської обласної ради від вже згаданої вище політичної сили “Батьківщина”.

Крім того, Радченко має зв’язок і з попереднім власником компанії “БК “Міськбуд”, яким був Сергій Демиденко. Зараз Демиденко залишається власником ще однією компанії “ЗС мед”, якою до нього володів саме Радченко. 

Зазначимо, що очільником Третьої міської лікарні протягом багатьох років є Леонід Федорук, який також має тісний зв’язок із політичною силою “Батьківщина”, представляючи її в обласній раді минулого скликання. 

Що говорять фігуранти розслідування?

Директор компанії “БП “Міськбуд” Валерій Слободянюк відмовився спілкуватися із журналістами. Ми відправили йому інформаційний запит, проте відповідь на нього так і не отримали. Згодом підрядник перестав відповідати на телефонні дзвінки.

Голова обласного осередку “Батьківщини” Юрій Тренкін заявив, що “не в курсі”, яким бізнесом опікується депутат облради, бізнес-партнер Слободянюка Семен Радченко. 

– Ми не спілкуємося на бізнесові теми. Не в досить тісних приятельських стосунках, щоб я знав, чим він займається поза політикою, – заявив Тренкін у коментарі “18000”.

Натомість сам Семен Радченко у телефонній розмові спростовує будь-яку дотичність до закупівель із утеплення.

– Я взагалі стараюся працювати в такій сфері, щоб будь-яким чином не було ніяких питань із бюджетом. Мені взагалі ці питання недоречні. У мене є настоящий бізнес: я займаюся металом, виробами з металу. Мені це подобається. Це інше. Ну пробачте, – сказав Радченко.

А те, що він єдиний, хто публічно пов’язує двох керівників “Міськбуду”, називає випадковістю.

– Стосовно “Батьківщини”: хто там вихідці з партії, то я вам хочу сказати, шо в нас, мабуть, 50% політикуму України – є вихідцями з партії “Батьківщини”. Це нормально, – переконаний депутат.

Рік, який нічого не змінив

Переживши перший шок від вторгнення росіян і подолавши екзистенційний страх втратити все, черкаські політики та чиновники поступово повертаються до повноцінного життя. Фактично завершено “виробничий” цикл чергової оборудки із значним корупційним ризиком і солідним фінансовий результатом для її організаторів.

Чиновники замовили проєктно-кошторисну документацію із завищеною вартістю будівельних матеріалів, закупівельники зробили все, аби обмежити конкуренцію, а безпосередньо замовник підписав угоду, закріпивши надвисокі ціни. Все у межах чинного законодавства – скаже будь-хто із кола причетних…

Автор тексту Артур Чемирис

коментарі
2 Коментарі
  1. Чудовий матеріал, хороша робота, дякую, 18000

  2. Ця солодка парочка тренькин і бондаренко цього року, як і в минулі роки планують гарно збагатитись. Бюджет розвитку на поточний рік 1,6 млрд гривень ×30% відкатів =480 млн грн, і помножте на кількість років їхньої “роботи”, виходить досить непогано.
    Ще коли вперше вибирали каструлю в мери вже тоді було відомо що це за особа, але ж вибрали. Тому і маємо те що маємо.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *