Скандал з амброзією: Кудактін захищає закупівлю, інші – мовчать

-Амброзія в Че

Очільник фракції “Європейська солідарність” у Черкаській міській раді Сергій Кудактін прокоментував скандальну закупівлю препарату для боротьби з амброзією, а також послуг з її внесення, що проводить КП “Екологія”. Політик фактично став на захист закупівель, вартість яких сягає майже 9 млн гривень, а ефективність, на думку вчених, є сумнівною. Решта представників черкаського політикуму мовчать, а очільник комунального підприємства виправдовується у пов’язаних з місцевою владою ЗМІ. 

Позиція політиків

Першим і поки єдиним публічно на закупівлю відреагував очільник фракції “Європейська солідарність” у Черкаській міські раді Сергій Кудактін. Він став на захист закупівлі, ретранслювавши слова очільника КП “Екологія”, що до цього цитували місцеві ЗМІ. Відповідний допис Кудактін розмістив на сторінці у фейсбуці. Політик зазначив, що підтримує дії комунальників щодо вибору препарату:

“Повністю підтримую дії КП по вибору препарату на природній основі. Травити амброзію в місті, заливаючи її хімією не можна. Від хімії страждають люди і особливо тварини. Так, на тендер КП мало вийти раніше, тут я згоден із критиками. На це є й обʼєктивні причини, як то затягування прийняття програми екології на сесії та пізнє відкриття фінансування”. 

Також Кудактін написав, що нібито є дослідження, які підтверджують, що препарат пригнічує не лише саму рослину, а й її насіння, втім посилань на ці дослідження він не надав. Знайти докази цьому в мережі “18000” також не вдалося.

Зазначимо, що для участі у конкурентних закупівлях виробники препарату та афілійовані з ними посередники надають витяги із двох наукових робіт, написаних безпосередньо нібито розробником цього препарату у стінах вищого навчального закладу, де він працює. Водночас час про будь-яку конкурентність цієї праці та її опонентів не йдеться.

Також політик пояснив і завищену очікувану вартість, зазначивши, що по 25 гривень препарат купували лише у Полтаві. А в решті міст він коштує 80 гривень, і тому вибрали саме цю ціну, оскільки менше нібито забороняє законодавство. Аналогічно політик не залишив посилань на норми законодавства, про які йдеться.

Подібні тези артикулював директор комунального підприємства “Екологія” Юрій Єфремов, який дав коментар після виходу матеріалу на “18000”, зокрема сайту “ЗMI.сk.ua”. У ньому чиновник розповів, що існують законодавчі обмеження щодо визначення очікуваної вартості закупівлі, тому ним було передбачено ціну препарату у 80 гривень за літр, а не 25 гривень, як його купують у Полтаві. 

Зазначимо, що виданню “18000” Єфремов відмовився усно коментувати цю закупівлю після того, як розповів, що цей препарат йому порадив місцевий чиновник Володимир Гусаченко. Він же під час спілкування із журналістом нашого сайту категорично відхрестився від цих слів. 

Позиція науковця 

“18000” також додатково поспілкувався з науковим співробітником Національного науково-природничого музею, кандидатом біологічних наук Олексієм Коваленком. Він ще раз, як і його колеги раніше, підтвердив, що найбільш ефективним методом боротьби з амброзією, що використовують у тих країнах, де ця проблема вирішена, є механічне знищення рослини протягом декількох сезонів. 

– Амброзія здатна відростати після пошкодження і утворювати друге цвітіння. Таким чином, не даючи систематично квітнути впродовж 5-7 сезонів, можна суттєво зменшити кількість амброзії. У результаті – не використовують хімічні речовини і амброзія зникає, – пояснив науковець.

Крім того, Олексій Коваленко сумнівається в ефективності будь-якої обробки вже після цвітіння рослини. Також науковець вважає, що будь-який препарат додатково забруднює екологію. 

– Безперечно, практику обробки бішофітом використовують. Але це має сенс у тих місцях, що і так техногенно забруднені. Зазвичай таку обробку проводити недоцільно, якщо можна обійтися методами без використання такого препарату, – додав Олексій Коваленко. 

У пошуках виробника, політичний бекграунд та досвід використання

Нагадаємо, минулого тижня КП “Екологія” Черкаської міської ради оголосила про закупівлю препарату для боротьби з амброзією на основі мінералу бішофіт, що виготовляють у Полтаві. Лише місцеві комунальники продовжують систематично використовувати цей препарат.

У попередньому матеріалі журналіст “18000” вже спілкувався з представниками полтавського підприємства, що використовує препарат досі. Також ми взяли коментарі у представників міст, що використовували препарат у минулому. Йдеться про Канів, Ніжин та Павлоград, де “Амбростоп” купували у невеликій кількості декілька років тому, у пік його “популярності” серед органів місцевого самоврядування. Втім у цих містах, як і у десятках інших, препарат не “прижився” насамперед через вартість та особливості обробки. Про це нам говорять співрозмовники:

– Для справжньої ефективності потрібно обробляти декілька разів у сезон протягом кількох років, тоді препарат буде ефективний. Але нам краще і дешевше покосити рослину, – каже чиновник із Ніжина. 

У Павлограді також зазначили, що відмовились від препарату на користь косіння. Схожа ситуація і у Каневі, де також зазначають, що відмовились від препарату через нібито вартість його використання. 

– Препарат ефективний, але якщо обробляти завчасно, до того як рослина розрослася і декілька разів, – кажуть місцеві комунальники. 

Ми спробували сконтактувати безпосередньо із виробниками, аби більше дізнатися про сам препарат та наукові дослідження, пов’язані із ним. Втім за номером телефону, що офіційно належить компанії виробника “Бішофіт МД”, згідно з реєстром, відповів чоловік, який відмовився представлятися. Він зазначив, що у свій час справді мав відношення до цієї компанії, але продав її декілька років тому. З його слів, йому невідомо, хто зараз займається виробленням бішофіту, однак, на його думку, він був і залишається дуже ефективним у боротьбі з амброзією у будь-який момент її росту.

У тому ж реєстрі зазначено, що бенефіціаром компанії виробника є Анна Прядко, це донька колишнього депутата Полтавської обласної ради Валерія Прядка. Саме він у свій час пролобіював використання цього препарату у Полтаві. Нині Прядко перебуває за ґратами. У 2021 році його засудили за вчинення корупційного злочину, пов’язаного із діяльністю одного з місцевих комунальних підприємств. За інформацією місцевих оглядачів та журналістів, Прядко був наближеною особою до впливового мiсцевого політика Сергія Капліна, який нині має власний локальний політичний проєкт, втім раніше входив до політичних сил партії “Удар” та “Європейська солідарність”. 

Ще один засновник компанії, що нібито є виробником цього препарату, – полтавський підприємець Михайло Немировський. Втім у коментарі “18000” він заявив, що не бажає ні з ким спілкуватися щодо бішофіту, оскільки його вже з цим препаратом нічого не пов’язує. 

Також читайте: У Черкасах судять банду лісників, яких підозрюють у розкраданні мільйонів гривень.

Цей матеріал було підготовлено журналістом ГО «Черкаська інформаційна агенція 18000» у межах проєкту «Медіа та громадянське суспільство задля демократизації та доброго врядування в Євразії», що фінансується Міністерством зовнішніх справ Королівства Норвегії та втілюється Інститутом висвітлення війни та миру. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю ГО «Черкаська інформаційна агенція 18000» i не відображає погляди Міністерства закордонних справ Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру»

Подобаються наші розслідування? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

коментарі
5 Коментарів
  1. Я алергік з 40-річним стажем. Звичайно, косіння неодноразове дає ефект, особливо в мікрорайонах міст. Але що робить з амброзією на полях, тут тільки хімія треба. У вітряну погоду пилок амброзії з полів долітає і в міста.

  2. Вони поки визначаться зима прийде,а гроші в кишеню.

  3. Які кошти на амброзію? Вже осінь через тиждень, це перше, а друге – яка доцільність апарату? Прислухайтесь до керівників інших міст, що доцільніше… Своєчасне косіння.. І у людей буде робота, і дешевше обійдеться. Але в наших депутатів інша думка… Кінець літа … Гарна сума грошей… Ще не у всіх гаманці “на шарка” заповнені до відказу. Це і є основна причина. Гарно жити не заборониш, та ще й не на чесно зароблені. Побійтесь Бога!..

  4. Це все шито білими нитками. 9 млн грн.! Садить усіх треба, хто до цього має відношення. Заплатіть гарно людям і вони будуть ціле літо косить. І голодних буде менше і користі більше. А препарати вносити вже пізно. Знову розтягуєте бюджет? Не даром військові говорять, що після війни повернуть зброю в стоиону місцевих влад. Не боїтеся. Пора вже.

    1. Приймайте на вагу зірвану з коренем амброзію і люди зароблять і амброзії не буде. Гадаю, що точки Втормету з цим справилися б

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *