Відключення електроенергії: відповіді черкащанам на всі “чому”

Відключення світла: часті запитання

Україна вчергове зіштовхнулася з відключеннями електроенергії. У населених пунктах діють погодинні графіки відключення світла, інколи застосовують аварійні відключення. Все – через дефіцит електроенергії в системі, що потребує відновлення після повітряних атак армії рф. 

“18000” зібрав відповіді на поширені запитання: хто формує графіки відключення для Черкаської області, чому вимикають електроенергію в оселях вночі та рано-вранці, чому графіки не для всіх житлових будинків та інші – у цьому матеріалі. 

Про це виданню розповіли в Черкасиобленерго, посилаючись на оприлюднену інформацію в Міністерстві енергетики України та Укренерго. 

Зміст:

Чому в Україні почали вимикати світло?

Через значне пошкодження російськими атаками енергооб’єктів в енергосистемі України з 2022 року фіксують дефіцит електроенергії.

Наприкінці травня було відомо, що в Україні знищено більше 8 ГВт генеруючих потужностей, що складає близько 40 % від усіх у системі. Всі теплові електростанції пошкоджені або зруйновані, їхня частка у виробництві електроенергії знизилась. Гідроелектростанції також зазнали втрат, дві ГЕС виведені з ладу. Тому енергетики застосовують відключення електроенергії, щоб збалансувати систему, відновлювати руйнування та забезпечувати розподіл електроенергії споживачам.

Чому в Черкаській області введені погодинні графіки відключення світла?  

НЕК “Укренерго” по всій території України формує ліміти споживання електроенергії. Це стосується кожної області, зокрема Черкаського регіону. Графіки потрібні для збалансування та стабілізації пошкодженої енергосистеми 

Хто і як формує графіки відключення світла в Черкаській області?

ПАТ “Черкасиобленерго” розробляє графіки відключення електроенергії для області за лімітами від НЕК “Укренерго”. 

“Ліміти для області надають диспетчери Укренерго. Потім диспетчери Черкасиобленерго розробляють графіки відключень, дотримуючись наданих лімітів та відповідно до інструкцій зі складання та застосування графіків обмежень та відключень”, – пояснили “18000” в обленерго. 

Чому світло вимикають пізно ввечері, вночі та рано-вранці, коли споживання мінімальне?

Пояснюють, що росія зосередилася на знищенні маневрових потужностей, за допомогою яких покривали ранкові та вечірні піки споживання. Довгий світловий день дозволяє сонячним електростанціям покривати ранковий пік споживання електроенергії, іноді забезпечуючи роботу без дефіциту на кілька годин. 

Вечірній пік споживання складніший, оскільки максимальне споживання припадає на час, коли сонце вже сідає.

Фіксують дефіцит і після вечірнього піку споживання. Крім того, вдень Україна імпортує електроенергію з сусідніх країн, а вночі це зробити неможливо.

Якщо не економити електроенергію, що буде?

Нераціональне та неощадливе споживання електроенергії може призвести до аварійних ситуацій, розбалансування енергосистеми. У такому випадку оператори системи розподілу застосовують аварійні відключення або спеціальні графіки відключень. 

Їх застосовують за командою диспетчера НЕК “Укренерго” без попередження споживачів до моменту стабілізації ситуації. 

Водночас зручніше для споживачів і не так критично для енергосистеми – застосувати графіки погодинних відключень, аби більше споживачів були заживлені та працювала критична інфраструктура. Тому ощадливе споживання допоможе швидше стабілізувати енергосистему. Тоді енергетики зможуть відновлювати зруйновані мережі, а не працюватимуть над збалансуванням.

Чому інколи графіки відключення діють не для всіх?

В обленерго пояснюють, що відключення споживачів відбуваються по черзі. Якщо ліміти, надані НЕК “Укренерго” дозволяють, то в один день відключають одні черги, а наступного дня – інші. 

Чому у деяких будинках не вимикають світло?

Енергомережі побудовані так, що деякі будинки отримують світло разом із критичною інфраструктурою.

“Тому, якщо відключити ці будинки, не працюватимуть і критично значимі об’єкти, що не допустимо та загрожує аваріям чи безпеці і здоров’ю громадян”, – розповіли в Черкасиобленерго. 

Чи відрізняються нинішні графіки та черги відключень від тих, що були восени 2022-го?

Черги, що застосовані цьогоріч, більш гнучкі і дозволяють залишатися зі світлом більшій кількості споживачів. В обленерго констатують, що раніше енергетики Черкащини працювали за трьома чергами ГПВ, нині їх шість.

Чому інколи світло вмикають не за графіком?

Оперативному персоналу для перемикань між чергами необхідний додатковий час – близько 40 хвилин, пояснюють в обленерго. Деякі відключення та включення ліній виконують вручну: спочатку відключають наступну чергу, потім дають світло попередній. Такий алгоритм, щоб уникнути перевантаження в мережі.

Відключення світла: що часто запитують у кол-центрі Черкасиобленерго?

Як розповіли “18000”, одні з частих запитань – “Коли будуть вимикати світло?”, “Які години відключення?” та “У якій черзі моя адреса?”

Графіки погодинних відключень щодня публікують на сайті ПАТ “Черкасиобленерго” та в соцмережах товариства. Крім цього, дублюють інформацію в телеграмі та фейсбуці начальника Черкаської обласної військової адміністрації Ігоря Табурця. Також графіки щовечора можна прочитати в телеграмі “18000“. 

Дізнатися свою чергу відключення можна на сайті обленерго, заповнивши форму, або за документом у матеріалі “18000”.  

Чому світло вимикали впродовж місяця, а вартість у платіжці не зменшилася?

Оплату за електроенергію формують за показами електролічильників споживачів. Щомісяця споживач зобов’язаний передати покази лічильника, аби оплата була нарахована за фактичним споживанням електроенергії.

Передати покази можна в телеграмі, вайбері та особистому кабінеті сайту Черкасиобленерго. 

Якщо доступ до інтернету відсутній, можна телефонувати у кол-центр: (0472)33-87-87, (093)170-40-57, (050)434-87-87, (067)690-48-48, 0800-501-328.

Скільки ще можуть тривати відключення?

До початку спекотного літнього сезону попит на електроенергію дещо зменшився, тому вдалося скоротити обмеження споживання. Однак нині навантаження на систему знову зростає, тому що, наприклад, споживачі користуються кондиціонерами. Це може призвести до регулярних відключень.

5 червня гендиректор компанії YASNO Сергій Коваленко написав у мережі “Х”, що кондиціонери в Києві спожили 350 МВт у день. Він зауважив, що йдеться про всі кондиціонери, зокрема ті, якими користується бізнес. За його словами, це більше, ніж витрачають деякі обласні центи.

Споживання кондиціонерами електроенергії

Скрин з мережі “Х”

Крім цього, атомні станції продовжують працювати, але активна ремонтна кампанія, що зазвичай відбувається у літній період, знижує їхню потужність.

Нагадаємо, тимчасово з 28 травня Укренерго не застосовував відключення світла. Графіки повернули з 1 червня.

Пізніше в Укренерго прогнозували збільшення дефіциту електроенергії в системі. 

Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

коментарі
4 Коментарі
  1. Перестаньте писать цю дурість.Світло ніхто не вимикає,а вимикається електроенергія.Не тупіть!

  2. Чому в 5 черзі дві доби підряд ввечері вимикають світло через дві години,і чому в 1 і 2 черзі по 6 годин на добу а в інших 8 годин

  3. А відповідь одна — пе.. расами при владі на всіх рівнях розкрадаються кошти держави, а не будуються сонячні і вітрові станції!!!

  4. Коментар залишено!

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *