Відправляють світло й тепло: черкаські волонтерки створюють окопні свічки для військових (ФОТО)

Окопна свічка

Місто Черкаси, що в серці України, є без перебільшення міцним тилом для українських військових. Тут працюють благодійні фонди та громадські організації, гуманітарні центри, а також хаби, де збирають допомогу для військових і переселенців. У закладах освіти плетуть сітки, в’яжуть теплі речі й готують тушонку. Дехто взявся за приготування сухих борщів і домашніх вареників. Щодня в мережі можна побачити по кілька локальних зборів від волонтерів, які от-от вирушать у гарячі точки. А ще в Черкасах утворилось ком’юніті виробників окопних свічок, на які є постійний попит у військових.

Жительки Черкас Катерина Товтоп’ят і Євгенія Боршківська одні з тих, хто виготовляє світло й тепло для українських захисників. Вони опанували нову для себе справу, щоб разом із військовими тримати фронт. Ділимося історією дівчат-волонтерок та їхнім рецептом виготовлення окопних свічок.

Волонтерки Катерина Товстоп'ят і Євгенія Боршківська

Катерина на фото ліворуч, Євгенія – праворуч

Катя та Женя подруги. Їхня дружба триває зі студентських років. Нині Женя в декретній відпустці, а Катя працює дистанційно. Більше місяця тому дівчата вирішили у свій вільний час волонтерити.

Для обох це перший волонтерський досвід: Катя виготовляє свічки, а Женя займається організаційною роботою.

– Ми знали, що є запит від військових на окопні свічки. Їх частіше використовують, коли холодно, дощ і сирість, тому дивлячись у зиму, почали виготовляти свічки восени, – розповіла Катя.

Дівчата знайшли групу у фейсбуці, де шість тисяч учасників, які займаються виготовленням свічок і пошуком матеріалів для них. Дехто почав волонтерити нещодавно, хтось має досвід із початку війни. Тобто попит на свічки був і залишається, тож дівчата ухвалили рішення стати частинкою великого виробництва.

– Я була в декреті з дитиною й зараз мені хочеться допомагати, я хочу рухатися, йти далі. Я не можу дивитися, як гинуть люди, мені треба щось робити. Катя якось каже мені: “Давай робити свічки”, а я кажу: “Давай!”, – пригадує Женя.

Потім дівчата почали активно розвивати кожна свій напрямок. Женя створила сторінку в інстаграмі, почала робити контент, влаштовувати збори коштів, формувати зв’язок із колегами-волонтерами. Водночас Катя шукала інформацію, як виробляти свічки і що для цього потрібно, й експериментувала в пошуку своєї технології.

Віск для окопних свічко

Так, завдяки небайдужим черкасцям, у волонтерок почало з’являтися все більше бляшанок з-під консерв та корму для тварин, картону. За свої кошти доводиться купувати лише віск і парафін, однак він недешевий.

– У нас є банка, куди люди надсилають донати. Спочатку це були рідні, друзі, знайомі, потім з’явились незнайомі мені імена. Всі скидаємось на парафін і віск. Лише цей компонент потребує коштів і це поки що проблема. Щодо бляшанок, то до нас звертаються люди і ми їдемо їх забираємо, хтось привозить сам. Картон можна в магазині попросити, – пояснює Катерина.

Також дівчата підтримують постійний зв’язок із волонтеркою з Німеччини. Українка сама натрапила на черкаських виробниць свічок і запропонувала їм допомогу. Із-за кордону Катя та Женя отримали не одну посилку парафінових свічок і картону.

Парафінові свічки

Як виготовити окопну свічку вдома: інструкція та матеріали

Свою майстерню подруги облаштували на домашній кухні. Просторе й світле приміщення не схоже на цех із виробництва свічок. Тут чисто й охайно. Катя пояснює, що вже призвичаїлася до виробництва і запевняє, що це не важко. До того ж іноді їй допомагає Женя. Та попри це час від часу кухню треба прибирати від парафіну. У кімнаті стоять два столи: на одному сохнуть вже готові свічки, інший – для виробничого процесу. Увагу привертають стільці, обмотані харчовою плівкою, і “робочий” чайник на плиті.

Волонтерка відрізає смуги картону для гноту свічки

Процес починається. Катя кладе на вільний стіл лист картону, довжиною з метр. Озброюється дерев’яним метром і олівцем, вимірює ширину смужки та відмічає місця, де потрібно розрізати картон. Потім ножицями розрізає лист на смужки, ширина яких відповідає висоті бляшанки.

Картоном потрібно заповнити бляшанку

Далі дівчина скручує картон, допоки утвориться завиток, який поміститься у бляшанку.

– Картон має бути трішки нижчим за банку. Ці дірочки в картоні, як соти, куди потрапляє віск і парафін. Тобто картон в окопній свічці виконує роль гноту, який довго горить, – розповідає Катя. – Ще ми в свічки додатково вставляємо невеликі клаптики картону, щоб вони швидше розгорались. Ці шматочки також заливаємо воском.

Окопна свічка, яку потрібно заповнити воском

Далі дівчина кладе невеликі частини воску та парафіну в чайник. За кілька хвилин на плиті продукти починають плавитись. Черкащанка застерігає, що вдома це потрібно робити вкрай обережно. Адже парафін – це нафтопродукт, який легко займається.

– Ми поєднуємо парафін і віск, першого кладемо більше, тому що воску зараз мало. Але на парафіні не економимо, купуємо високоочищений. Це близько 125 гривень за кілограм. Свічки з якісного парафіну можна використовувати в закритому приміщенні, від них не болітиме голова. А віск довше горить, екологічний і не коптить, – уточнила Катя.

Віск розтоплюється в чайнику

Коли в чайнику утворилась рідина, волонтерка заповнює бляшанки по вінця. Готова велика свічка, наприклад, у банці з-під консервованої кукурудзи чи тушонки, важитиме 400 грам. Зауважимо, що вага свічки залежить від картону, скільки він зможе увібрати парафіну з воском.

– В інтернеті багато суперечок, яка технологія краще. Ми вивели свою формулу й зупинились на двох видах свічок. У невисокі, до 5 см, їх ще називаються кашкетками, краще потрапляє кисень і повністю прогорає картон. Їх вистачає на 1,5-2 години. Великі ж свічки дають більше світла й тепла, на них можна готувати їжу (літр води нагріється орієнтовно за 20 хвилин), але гніт може не згорати до кінця. Тоді радимо зчистити з боків свічки картон, що вже згорів, і свічка горітиме далі, загалом 6 годин, – пояснює майстриня.

Усе, процес виготовлення свічки завершено. Залиті воском свічки відправляють сохнути на інший стіл. Так за час волонтерства дівчата виготовили близько 500 свічок. Кажуть, що можуть робити по 200-300 свічок удень, але на це потрібні ресурси, а на них – кошти.

Готова окопна свічка

“Якби, попри втому, кожен допомагав, наскільки міг, настільки б швидше настала наша перемога”

За словами Жені, перший збір був найвдаліший. Завдяки рідним, друзям, знайомим і блогерам у мережі вдалося зібрати на 25 кг парафіну, це 3 тисячі гривень. Скільки вже витратили своїх коштів, не рахують, але якщо підсумувати, то вийде кругленька сума, запевняють подруги.

– Зараз вже втретє збираємо гроші на парафін, але люди втомилися. Вони не хочуть просто так донатити, їм потрібно щось давати. Тому я сама шукаю спонсорів, наприклад, нас погодилась підтримати майстерня Теліженків, займаюсь промороликом для майбутньої лотереї, вигадую інші ідеї для збору коштів, щоб був розголос. Хто ж ми без друзів, – розповідає Євгенія.

Попри фінансові питання, дівчата не зупиняють виробництво. Щодня Катя крутить свічки, адже запит на них може прийти в будь-яку хвилину. За словами черкащанки, до них звертаються мами, друзі військових, самі бійці. Пишуть в інстаграмі або в групі в фейсбуці. Буває так, що волонтерки допомагають закрити замовлення своїм колегам або ж навпаки.

– Якщо надходить запит, а в нас не вистачає свічок, бо вчора відправили партію чи віддали громадській організації, то ми робимо клич в групі й всі організовуються. Найбільше за день віддавали 200 свічок, – пояснює Женя. – Ми разом це робимо, однак кожен на своєму місці. У нас різні технології, та одна добра справа.

Подруги розповідають, що передати окопні свічки захисникам можна різними способами: на найближче до фронту поштове відділення, волонтерами чи рідними військових. Женя каже, що бійці завжди дякують, надсилають фотозвіт, відгуки. Потім ці повідомлення дівчата публікують в інстаграмі для звітності перед донаторами.

Військові отримали окопні свічкиНині волонтерки заливають свої крайні свічки й будуть оголошувати новий збір. Як каже Катя, виготовлення свічок – це процес безперебійний: згоріли – треба нові. До того ж попереду зима, військовим свічки потрібні будуть постійно.

– Це ж не бізнес, це волонтерська допомога під час війни. Я не ставлю цілі, скільки маю виготовити свічок. Я хочу, що війна закінчилась і всі повернулись додому. В мене є бажання допомагати, можу робити це своїми руками. Я вкладаю в свічки свій час і не шкодуватиму про це, – пояснює свою позицію Катерина.

Подруги переконані, що не варто засуджувати тих, хто не волонтерить. Із усмішкою кажуть: “Якщо не крутите свічки, то кидайте гроші”. Дівчата зізнаються, що одним із факторів, який мотивує працювати далі, є донати. Так відчувається підтримка і з’являється більша відповідальність.

Партія окопних свічок

Надалі дівчата планують знайти приміщення, де буде зручно заливати бляшанки. Водночас вигадують різні лотереї, майстер-класи та інші активності, щоб зібрати більше коштів на матеріали. Також думають над тим, чим би ще, окрім окопних свічок, могли підсобити захисникам.

– Якби, попри втому, кожен допомагав, наскільки міг, настільки б швидше настала наша перемога. Кожен може більше і ми теж, – каже Женя. – Ми будемо дуже раді, якщо когось надихне наш приклад. Якби мама, дідусь чи бабуся стали робити свічки. Було б класно, якби наша історія знайшла відгук. Ми не конкуренти, а працюємо на один фронт. Треба надихати людей і робити більше. Разом.

Долучитись до волонтерства можна, передавши дівчатам високоочищений парафін, віск або ж свічки, які не містять ароматизатору. Також потрібні маленькі бляшанки з-під корму для котів – “гурмешки”, та більші – з-під консервації. Попередньо з них потрібно зняти обгортку, вимити й висушити. Не зайвими будуть листи картону або їх можуть замінити великі картонні коробки.

Якщо немає можливості допомогти матеріалами, це можна зробити фінансово ТУТ.

За додатковою інформацією звертайтесь до Євгенії Боршківської за телефоном: +380671988004.

Підготувала Вікторія Нянько

Статтю створено за підтримки Institute for War & Peace Reporting

Також читайте: Чим зайняти та як допомогти подолати паніку дитині, коли немає світла: поради психологині.

Любите гортати стрічку в інстаграмі? Тоді підписуйтесь на сторінку “18000” і витрачайте час у мережі із користю

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *