Перехід громад до ПЦУ: алгоритм дій

Як перейти до ПЦУ. Інструкція

Відповідно до закону України громада може самостійно вирішувати під чиєю юрисдикцією перебувати. У Православній церкві України створили інструкцію, у якій розповіли, як громада УПЦ може перейти до ПЦУ. Під час таких переходів виникає чимало конфліктів між релігійною громадою та священниками, адже прихильників московського патріархату залишається чимало. 

“18000” поспілкувався з представниками Православної церкви України в Черкаській області та описав алгоритм переходу громад до ПЦУ.

Є дві проблеми під час переходу до ПЦУ: священники і прихожани УПЦ

За словами канцлера Черкаської єпархії ПЦУ Сергія Зайка, на Черкащині з 2019 року до ПЦУ перейшли 105 церков. За час повномасштабного вторгнення – 63. 

Найбільші труднощі при переході виникають, коли священнослужителі московського патріархату не хочуть переходити до Православної церкви України. Вони чинять спротив: закривають двері на замки та не дають людям зайти до храму. Інша проблема – прихильники московської церкви, які не бажають бути в українській церкві. На Черкащині майже при кожному переході відбуваються сутички з фанатами московської церкви. Зокрема у Корсунь-Шевченківському священники довгий час не пускали громаду, яка перейшла до української церкви, у храм. 

– У Корсунь-Шевченківському ще в липні минулого року громада перейшла до ПЦУ, але жоден священнослужитель не бажав переходити. Через це громаді довелось просити священників у Православної церкви України. Вони вже разом зайшли у храм. Правоохоронці забезпечили порядок, а московські попи покинули церкву, – розповів керівник інформаційної служби Черкаської єпархії ПЦУ Андрій Шпунт

Перехід до ПЦУ в Корсуні

Церква у Корсунь-Шевченківському. Фото з фейсбук-сторінки Галини Добровольської

За словами пана Андрія, найкраще рішення, коли священники чи парафіяни не впускають громаду до церкви – звертатися до поліції. Тоді закону дотримуватимуться всі сторони процесу переходу.

– Зазвичай у кожній московській парафії є фанатично налаштовані адепти, які досить агресивні, – розповідає Андрій Шпунт. – Якщо громада повністю перейшла до ПЦУ, затвердила всі документи, то правоохоронці мають забезпечити релігійній спільноті можливість бути у своєму храмі. 

У пресслужбі ПЦУ опублікували інструкцію, як храму УПЦ перейти до Православної церкви України.

Як перейти з УПЦ до ПЦУ?

Алгоритм містить три етапи:

  1. Опитати свою релігійну громаду про бажання бути частиною ПЦУ.
  2. Організувати загальні збори релігійної громади для спільного рішення про зміну статуту (положення) громади;
  3. Внести зміни у статут та зареєструвати їх у порядку, встановленому статтею 14 Закону України “Про свободу совісті та релігійних організацій”.

Перейти громада може й без згоди священника. Головне, щоб рішення підтримали більшість парафіян. 

Є три кроки, які потрібно зробити церкві, щоб перейти до ПЦУ. 

Церква на Лисянщині перейшла до ПЦУ

Бужанська православну церква Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії на Лисянщині

Зафіксувати бажання громади приєднатися до ПЦУ

  1. Потрібно сформувати з членів релігійної спільноти ініціативну групу, яка контролюватиме процес. 
  2. Скласти реєстр членів громади. 
  3. Обрати голову, секретаря та лічильну комісію зборів та організувати їх.
  4. Завірити протокол загальних зборів і оновлений статут підписами обраного голови або секретаря. Обидва документи потрібно заповнювати у трьох екземплярах або в одному та двох нотаріально завірених копіях. 
  5. Усі члени громади, які підтримали перехід до ПЦУ, мають залишити підпис у нотаріальному бланку.

Змінити статут

До органів, що займаються управлінням у сфері культури та релігії на вашій території, потрібно подати документи: 

  • заяву з підписом керівника або уповноваженого представника релігійної громади;
  • статут релігійної громади у новій редакції;
  • нотаріально завірену копію протоколу (або витяг з протоколу) загальних зборів релігійної громади про внесення змін і доповнень до статуту релігійної громади;
  • оригінал чи нотаріально завірену копію старого статуту, до якого треба внести зміни, з відміткою про державну реєстрацію, а також оригінал свідоцтва, якщо його видавав орган реєстрації.

Раптом статут втратили або до нього немає доступу, уповноважена особа, обрана на загальних зборах, має звернутися до держадміністрації із заявою про видачу копії документа.

Трьохсвятительський храм Черкаси, перехід до ПЦУ

Трьохсвятительський храм у Черкасах

Зареєструвати зміни статуту в Єдиному державному реєстрі

Для реєстрації змін відомостей про релігійну громаду потрібно подати документи до обласної чи міської держадміністрації: 

  • заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що є в Єдиному державному реєстрі (форма 2). Таку заяву підписує особа, уповноважена на загальних зборах здійснювати державну реєстрацію;
  • нотаріально завірений протокол загальних зборів релігійної громади (на нотаріальному бланку);
  • новий статут релігійної громади (уже після реєстрації держадміністрацією);
  • квитанцію про сплату адміністративного збору. Суму визначають у  Мін’юсті. Як розповів канцлер Черкаської єпархії ПЦУ Сергій Зайко, релігійній громаді потрібно перед тим, як йти до державного реєстратора, заплатити нотаріусу за протокол на нотаріальних бланках. Ціна може бути різна. А от в Єдиному державному реєстрі потрібно сплатити близько 900 гривень. 

Також дивіться інтерв’ю “18000” з представником Капеланської служби ТрО Володимиром Педьком:    

Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *