Закон про мобілізацію 2024: головні зміни

законопроєкт про мобілізацію, основні зміни

В Україні з 18 травня 2024 року діють нові правила мобілізації. 

Що потрібно знати військовозобов’язаним, пише “18000”.

Коли підписали закон про мобілізацію

2 квітня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав закон, який передбачав зменшення призовного віку з 27 до 25 років.

Після цього 11 квітня Верховна Рада ухвалила законопроєкт про мобілізацію у другому читанні. Тоді “за” проголосували 283 депутати. Уже 16 квітня Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію.

Що передбачає закон про мобілізацію

Згідно з ухваленим законом, мобілізації підлягають громадяни від 25 до 60 років. Чоловіки, яким від 18 до 60 років, зобов’язані постійно носити з собою військово-обліковий документ і пред’являти його на вимогу представника ТЦК, поліцейського або прикордонника.

Від 18 травня українці, що перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів уточнити свою актуальну адресу проживання, контактну інформацію та інші військово-облікові дані. Зробити це вони можуть у ТЦК, ЦНАП або через електронний кабінет.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Вісімнадцять три нулі (@18000_team)

Що робити військовозобов’язаним, які виїхали за кордон

Як розповів керівник адвокатського об’єднання Андрій Вовк в ефірі “Шо далі?”, порядок вручення повісток за кордоном не передбачений. За його словами, за межами країни чоловіки повинні будуть протягом 60 днів оновити свої дані в українських представництвах або через електронний кабінет після того, як закон набере чинності.

У МЗС роз’яснили, що з 18 травня чоловіки від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном, мають можливість подати заяви на отримання консульських послуг.

Разом із документами, які необхідні для отримання консульської послуги, заявники мають подати свій військово-обліковий документ у паперовому або електронному вигляді.

Водночас паперовий документ можна буде подавати лише до початку роботи електронного кабінету призовника, в якому кожен зможе самостійно сформувати електронний документ. Тобто до 18 травня.

Терміну “обмежено придатний” тепер не існує

За висновком військово-лікарської комісії людина може бути придатна до служби або непридатна. Чоловіки від 18 до 60 років, які до цього мали статус “обмежено придатний”, тепер повинні знову пройти ВЛК. Це потрібно зробити до 4 лютого 2025 року. Проходження військово-лікарської комісії триває 14 днів. Термін дії висновку ВЛК становить один рік з дня закінчення медогляду. Якщо військовозобов’язаний не погоджується з результатом, то може звернутися з оскарженням.

Більш докладно про це ми писали тут.

З якими хворобами не мобілізують

Новий закон про мобілізацію передбачає перелік хвороб, затверджений Міноборони, які є підставою для звільнення від військової служби. Повний список ви можете переглянути в матеріалі “18000“.

Закон про мобілізацію засуджених

Верховна Рада ухвалила закон про мобілізацію засуджених 8 травня. У ньому йдеться про добровільний призов до війська. Ув’язнені мають написати заяву у своїй пенітерціальній установі, а потім пройти медогляд у в’язниці, після чого потраплять до центру територіального комплектування. Однак мобілізуватися зможуть не всі. “18000” докладно пояснив, хто із засуджених може потрапити до війська.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Вісімнадцять три нулі (@18000_team)

Мобілізація держслужбовців: кого можуть звільнити від призову

Деяких військовозобов’язаних держслужбовців звільнятимуть від мобілізації. Відстрочку матимуть представники певних органів державного управління і не тільки. Про цей чіткий перелік можете прочитати тут.

Крім цього, Кабінет Міністрів змінив порядок бронювання військовозобов’язаних. Працівники підприємств, установ і організацій, паливно-енергетичного комплексу та їх підрядних організацій матимуть можливість отримати бронювання.

Хто затверджуватиме списки заброньованих від мобілізації? 

Раніше Генштаб України затверджував список заброньованих від призову до війська, але Кабмін змінив цей порядок. Тепер центральні органи виконавчої влади після перевірки списків заброньованих від підприємств передаватимуть їх відразу на погодження Міноборони.

Електронний кабінет військовозобов’язаного: яка інформація буде доступна

Електронний кабінет запрацює 18 травня. Щоб оновити дані в е-кабінеті, потрібно буде завантажити мобільний застосунок, авторизуватися і заповнити необхідні “поля”. Е-кабінет має назву “Оберіг”. У цій системі військовозобов’язані також зможуть відстежувати особисту інформацію та час її оновлення. Більше про це читайте в матеріалі “18000“.

Також створили застосунок “Резерв+”, в якому військовозобов’язані зможуть поновити інформацію про себе.

Як оновити інформацію військовозобов’язаному: пояснюють у ЦНАПі

У центрі надання адміністративних послуг розповіли, що потрібно із собою мати та які заяви заповнювати військовозобов’язаному. “18000” вже писав про це раніше.

Які зміни містить новий закон про мобілізацію, дивіться у повному випуску програми “Що далі?”:

Єдиний телеграм-канал новин у Черкасах, новинам якого можна довіряти. Підписуйся на “18000 | Шо там у Черкасах?”.

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *