Завдячуючи ЗСУ: як політичне оточення міського голови зберігає кеш-флоу під час воєнного стану

Бондаренко і Коліснченко

Черкаська політична еліта за 9 місяців повномасштабного вторгнення військ російської федерації здобула значну кількість нових компетенцій, пов’язаних із розв’язанням непростих обставин, у яких опинились і вони, і громада після вторгнення.  Зокрема, йдеться про звичку “висловлювати” подяки Збройним силам України за все, що робить місцева влада. Граючи у футбол, проводячи засідання виконавчого комітету чи сесії міської ради, зустрічаючись із випускникам шкіл чи професійними спортсменами, місцеві владці неодмінно артикулюють подяки військовим. 

Дякую Збройним Силам України, що дають нам таку можливість”, “Віримо в перемогу України і тримаємо наш трудовий фронт!”, “Дякуємо вам за захист нашої Батьківщини!” – це далеко не повний перелік словесних конструкцій, використаних за цей час провідними місцевими чиновниками. Обізнані з ситуацією люди вкладають у ці слова окремий сенс. Мобілізовані українці, що стали до лав Збройних сил та пішли боронити нашу державу за останні місяці перетворились у ключових платників податків. Завдяки їм та їхнім коштам великі міста, зокрема і Черкаси, не лише зберігають можливість функціонувати, а і дозволяють собі окремі “родзинки”. Наприклад, у нашому місті це дизайнерський інтер’єр у службовому кабінеті комунального підприємства або ж купівля позашляховика у топовій комплектації, але не для потреб  ЗСУ, а для іншого…

Все для фронту, все для перемоги

11 листопада, у день взяття Херсона і вигнання звідти окупаційних військ, міський голова Черкас Анатолій Бондаренко записав своє традиційне відеозвернення. У ньому він поділився власними враженнями від успіхів наших військових, а також вчергове повторив “мантру” про нібито пріоритетні напрями використання бюджетних коштів. “Всі кошти будуть спрямовані на допомогу Збройним Силам України”, – тоді зазначав Бондаренко, реагуючи на публічну дискусію довкола доцільності встановлення або ж невстановлення новорічної ялинки. Зі слів Бондаренка, можна зробити висновок, що для дискусії довкола встановлення ялинки немає місця – всі кошти йдуть на потреби війська та оборони.

Щось схоже мер Черкас говорив кількома тижнями раніше, коли депутати місцевої ради проголосували за вилучення Соборного парку із користування Православної церкви України, що багато років була під московським патріархатом, у лавах якого СБУ продовжуєвідловлювати” можливих агентів ворога. Результативне голосування депутатів мер називав “політикою” й апелював до неможливості фінансування видатків на обслуговування нових об’єктів на балансі міста і взагалі недоцільності цього в умовах воєнного часу. “Всі кошти йдуть на військових”, – знову ж говорив уже депутатам під час сесії міської ради мер Черкас.

Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко

 У частині своїх слів міський голова справді був правий. З початку повномасштабного вторгнення військ російської федерації, коли країна стояла за крок до економічного колапсу, уряд “оновив” постанову, якою фактично зупинив будь-які видатки з місцевих бюджетів. Попри нібито існування коштів на рахунках, громади не могли їх використовувати так, як хотіли, або так, як планували до початку вторгнення. Гроші йшли тільки на забезпечення ключових потреб, наприклад, на заробітні плати працівникам, оплату комунальних послуг або ж медикаментів. Втім поступово місцева влада пристосувалася до нових реалій та знайшла для себе оптимальні шляхи “освоєння” надлишків, які сформувалися на казначейських рахунках. Допоки тисячі черкасців збирали кошти на потреби військових, коштом місцевого бюджету закуповувався асфальт, асфальт і ще трохи асфальту та подекуди ремонтувалися мережі. Саме дорожня інфраструктура стала ключовим об’єктом видатків місцевого бюджету, не сильно поступаючись потребам українського війська, як у цьому намагався переконати міський голова. 

Уся королівська рать

Уже згадана постанова уряду дозволяє фінансувати видатки, направлені на утримання вулично-дорожньої мережі. Кошти мають витрачати із загального фонду місцевого бюджету. Ще до початку активних бойових дій протягом всієї попередньої каденції міського голови Анатолія Бондаренка довкола цієї видаткової частини бюджету, що вимірюється сотнями мільйонів гривень, сформувався закритий “політико-бізнесовий” клуб. У 2020 році представники цього “клубу” увійшли до політичного списку партії “За майбутнє”, яку до місцевої ради вів та в результаті завів безпосередньо сам Анатолій Бондаренко. Саме представники цієї політичної сили і, відповідно, найближчі політичні соратники мера були і залишаються афілійовані з цілою низкою юридичних осіб, що за останні роки перетворились у справжніх монополістів з освоєння коштів. Навіть повномасштабне вторгнення не змогло зашкодити їхньому становищу та навіть більше, лише зміцнює його на фоні інших підрядників, що працюють у паралельних сферах освоєння бюджетних коштів. А як же слова Бондаренка про фінансування армії? Розберемося далі.

Ми проаналізували видатки ключових розпорядників коштів місцевого бюджету з початку повномасштабного вторгнення, 24 лютого. Джерелом даних став портал “Є-дата”, у якому відображаються майже всі проплати, що здійснюються з казначейських рахунків розпорядників бюджетних коштів. Це своєрідна банківська виписка, яку ми можемо сформувати, скажімо, за нашими особистими рахунками у “Приват24”, але стосується вона бюджетних коштів, які від нашого імені витрачають обрані нами політики та призначені ними чиновники. Фактично йдеться про живі гроші, що були витрачені з місцевого бюджету за дев’ять місяців повномасштабної агресії російської федерації.  

Зважаючи на обмежений перелік видатків, відкидаючи “стандартні” платежі на оплату праці та комунальних послуг, можна констатувати, що одним з ключових платників за цей час був департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради. Це і не дивно. Як уже зазначалось, ще до повномасштабного вторгнення саме дорожня мережа та інвестиції у неї і тих, хто нею опікуються, викликала особливий інтерес місцевої влади та політичної еліти. А за умов, коли такі видатки чи не єдині можливі, що дозволяють перераховувати кошти на рахунки приватних юридичних осіб – дивно було б очікувати чогось іншого. 

Станом на 11 листопада, коли Бондаренко вчергове говорив своє “все для війська”, всього департаментом було витрачено понад 400 млн гривень. Станом на середину грудня витрачено уже 530 млн гривень. 

Найбільше коштів отримало комунальне підприємство “Черкасиелектротранс” за роботу місцевого електротранспорту. Зараз ця сума дорівнює майже 91 млн гривень. Далі у “рейтингу” йдуть теплогенеруючі підприємства – “Черкаське хімволокно”, що є оператором місцевої ТЕЦ та КП “Черкаситеплокомуненерго”. Вони отримали на двох майже 122 млн гривень компенсації вартості природного газу, який закуповується для надання послуг централізовано теплопостачання. Без сумніву, ці видатки пов’язані із забезпечення функціонування міста і забезпеченням діяльності критичної інфраструктури.

Зліва – підприємець Сергій Колісніченко

Наступним у рейтингу йде приватне підприємство “Колтех-транс”, що належить місцевому бізнесмену Сергію Колесніченку. У 2020 році Колесніченко намагався отримати мандат місцевого депутата саме під кольорами політичної сили Бондаренка, втім зупинився фактично за крок до дверей місцевої ради. Проте результати діяльності цієї ради він відчуває на собі, як ніхто інший. 85 млн гривень – такий “заробіток” Колесніченка та його фірми за останні 10 місяців лише від надання послуг департаменту ЖКК. ТОВ “Колтех-транс” протягом останніх чотирьох місяців виграло дві закупівлі (перша та друга) на здійснення поточного ремонту дорожньої мережі та отримало відповідно дві угоди загальною вартістю понад 100 млн гривень. Реалізовуючи ці договори та асфальтуючи місцеві вулиці, Колесніченко вже отримав 85 млн гривень. 17 листопада протягом одного робочого дня його компанії було перераховано 21 млн гривень, що стало рекордним перерахуванням цього року.

Уже наступного дня, 18 листопада, департамент житлово-комунального комплексу перерахував 24 млн гривень субвенції у державний бюджет задля підтримки українського війська. Кошти оплачені на виконання програми підвищення обороноздатності. Всього нею передбачено 100 млн гривень, 81 млн з яких вже перераховано. Відповідні дані нам повідомив виконуючий обов’язки очільника департаменту житлово-комунального комплексу Сергій Отрешко. Частина цих коштів перерахована безпосередньо військовим частинам, номера яких, а також безпосередньо призначення коштів не називають із зрозумілих причин, частина у державний бюджет.

Ще 25 млн гривень департамент ЖКК витратив на цільові субвенції черкаським рятувальникам та місцевому інституту пожежної безпеки. На ці кошти має бути придбана спеціальна рятувальна техніка. 13,2 млн гривень комунальники перерахували київському підряднику за встановлення  камер відеонагляду і розгортання системи “Безпечне місто”. На сьогодні місцева влада не має контролю над відповідним ресурсом, і він переданий в управління місцевих поліцейських. Чи працюють ці камери – невідомо, і в умовах воєнного стану ця інформація є утаємниченою.

Депутатка Каріна Абрамова

Майже аналогічну суму було перераховано на рахунки трьох суб’єктів господарювання, які займаються озелененням та благоустроєм міста. Серед них і мати депутатки Черкаської міської ради від фракції “Слуга Народу” Каріни Абрамової – Марина Ткаченко. Вона отримала майже 3,2 млн гривень за надання послуг з озеленення міста. Цим бізнесом вона займається разом із чоловіком Сергієм Ткаченком, що нещодавно став заступником директора комунального підприємства “Дирекція парків”. 

Майже 6,5 млн гривень комунальники витратили на поточний ремонт та очищення мережі зливової каналізації. Тут кошти “освоїли” дві компанії: “Будівельник плюс” та “Дорожньо-каналiзацiйне управлiння”, які вже багато років “спеціалізуються” на роботах такого типу. 

Депутатка Олена Агапова

5 млн гривень отримала компанія “Текс-буд” за обслуговування мережі дорожніх світлофорів. Це одне із багатьох підприємств, що входить до бізнесової групи, афілійованої з депутаткою Черкаської міської ради від фракції “За майбутнє” Олени Агапової. Агапова разом з “бізнес-партнерами” має “точки дотику” з низкою підприємств, що активно займаються освоєнням бюджетних коштів, переважно спрямованих на ремонт та реконструкцію мереж зовнішнього освітлення та забезпечення роботи місцевих світлофорів. 

Департамент ЖКК традиційно не є ключовим “платником” коштів для цієї бізнес-структури. Тут особливе місце займає комунальне підприємство “Міськсвітло”, яке очолює ще один колишній кандидат у депутати за списком партії “За майбутнє” Віталій Тєрьохін і виступає “прокладкою” між місцевим бюджетом та рахунками афілійованих з Агаповою компаній. З лютого поточного року ситуація особливо не змінилася. Попри те, що комунальне підприємство нібито утримує мережу зовнішнього освітлення, робить воно це за неабиякої підтримки саме приватних бізнесових структур, які фактично і є бенефіціарами діяльності комунальників. За 10 місяців повномасштабного вторгнення з рахунків комунального підприємства було перераховано трохи менше 3 млн гривень за послуги з утримання мережі зовнішнього освітлення товариству “БП “ЄВРОБУДСТАНДАРТ” – ще одній юридичній особі з орбіти бізнесової групи, до якої входить депутатка Агапова та члени її родини. 

“Міськсвітло” – не єдине підприємство, що оплачувало рахунки “БП “ЄВРОБУДСТАНДАРТ”. Ще 600 тисяч їм перерахували комунальники “Дирекції парків” за реконструкцію скверу “Юність”, яка нібито завершилася ще минулого року з перерізанням стрічки Бондаренком та тодішнім очільником області Олександром Скічко. У коментарі “18000” депутатка Олена Агапова розповіла, що знайома з цією ситуацією і об’єкт досі перебуває на балансі фірми-замовника через непроведення всіх розрахунків, попри завершенні роботи.  

Таким чином три компанії, безпосередньо пов’язані із політичним оточенням Черкаського міського голови Анатолія Бондаренка, отримали понад 90 млн гривень лише від департаменту житлово-комунального комплексу та двох комунальних підприємств “Міськсвітло” та “Дирекція парків”. Втім це не всі “здобутки” політичної “армії” підрядників міського голови – про решту у нашому наступному матеріалі. 

Нам не вдалося взяти коментарів у безпосередніх представників цих фірм, на дзвінки та повідомлення журналістів вони не відповіли. Водночас у коментарі “18000” депутатка Олена Агапова розповіла, що нібито відійшла від будівельного бізнесу разом із чоловіком та повністю зосереджена на бізнесі з постачання електроенергії та встановлення cонячних електростанцій, та не цікавиться діяльністю компаній “Текс-буд” та БП “Євробудстандарт”. Варто зауважити, що компанія дилер електроенергії “Стейбл енерджі”, серед засновників якої є Олена Агапова, за 2022 рік отримала з черкаського місцевого бюджету понад 6 млн гривень. Усього ж на рахунки компанії від розпорядників публічних коштів надійшло за 2022 рік трохи більше 11 млн гривень, і більша частина цих коштів саме з черкаської місцевої скарбниці.

Продовження читайте у нашому наступному матеріалі.

Долучайся до телеграм-каналу “Шо там у Черкасах?”. Оперативно повідомляємо про повітряні тривоги і першими повідомимо про нашу перемогу

Хочеш читати ще більше якісних матеріалів?
Підтримай незалежний журналістський проект «18000»

DONATE

 

коментарі
2 Коментарі
  1. … “Доборолась Україна до самого краю.
    Гірше ляха свої діти її розпинають”.
    ( Тарас Шевченко)

    (“І мертвим, і живим…”)

  2. ТОП новина 26.12.22р.
    “Дніпрі з ранку тривають слідчі дії в рамках кримінального провадження НАБУ/САП про “Велике будівництво” доріг у Дніпропетровській області, на якому фірма фітнес-тренерки та супутниці голови ОВА Резніченко освоїла в асфальт вже понад півтора мільярда гривень всього за 2022 рік”,
    – незабаром і до Черкас дійде…

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *