“Міський голова – під великою лупою. На його родичів всі дивляться. Їм нічого робити не можна”, – Бондаренко (ІНТЕРВ’Ю)

 – Третій термін? Слухай, а на кого я все це залишу? – не приховує задоволену посмішку мер Черкас, відповідаючи на питання уже off the records.

22 березня Анатолій Бондаренко зустрічає журналіста 18000 в чудовому настрої.

Він не грубить і не говорить про «бугаїв», як в нього бувало раніше. Він багато жартує з натяками на наше розслідування про своє будівництво у Сокирному, “жаліється” на мерське життя і навіть не соромиться говорити компліменти:

 – Хароша у вас фірма. Але моє ставлення до вас не змінюється, – те, що Бондаренко у доброму гуморі, цілком логічно. На екваторі своєї другої каденції він домінує у локальному політичному середовищі, нівелювавши будь-яку містечкову опозицію, а ще вдало підлаштовується під політику центральної влади. Словом, почуває себе максимально комфортно.

Станом на березень 2023 – його позиції міцні, як ніколи. Начебто і не було ризикового конфлікту із Зеленським і дуже тяжких виборів 2020-го.

На сьогодні Бондаренко монополіст всіх господарських і політичних процесів у обласному центрі. 18000 у цьому інтерв’ю говорить з ним якраз про ці самі процеси, а також про війну, про забудову міста, головні завдання на 2023 рік та про те, від чого меру та його родині “важко”.

“По п’ятибальній системі, я би оцінив нашу роботу на чотири з мінусом”

– Оцініть роботу свою і міської ради за рік війни. Чи бачите у своїй роботі помилки?

 – Хто нічого не робить, той не помиляється. Робота Черкаської міської ради  – була досить продуктивна протягом року, який минув. Не тільки міської ради, а всієї громади. Всі робили максимально, щоб наблизити перемогу. По п’ятибальній системі, я би оцінив нашу роботу на чотири з мінусом.

 – Щодо вас конкретно. Чи були моменти, які б ви хотіли, щоб склалися інакше, коли ви щось зробили неправильно?

 – Могло б бути все у війну. Збройні Сили зупинили ворога. Кожному чиновнику, кожному жителю Черкас треба дякувати, що йому набагато краще, ніж тим, хто залишився без житла, які на передовій.

 – Як оцінюєте проходження опалювального сезону в місті?

 – Вважаю роботу по проходженню опалювального сезону близькою до відмінної. Це злагоджена робота ТЕЦ і ЧТКЕ, це злагоджена робота Черкасиобленерго, бо нам доводилося під час блекаутів переходити на “острівний режим”, і жителі міста цього не відчули. Зрозуміло, що були перебої деякі, але ми максимально зробили все, щоб жителі міста залишилися з теплом.

 – Коли планують відключати опалення? 

 – Опалення будемо відключати відповідно до температурних нормативів. Ми не знаємо, може, і синоптик трохи помилятися. Я думаю, це буде в районі 1 квітня (так і сталося, виконком ухвалив рішення вимкнути опалення 1 квітня – ред.)

 – Яка ситуація із забезпеченням газом на квітень?

 – Лімітів газу немає на квітень. Надіємося на теплу погоду. Можливо, нам дадуть нові ліміти по фіксованій ціні для населення. Або ж якщо топити, то доведеться купляти газ по ринкових цінах. Яка буде ціна на той момент, можливо, 25 чи 35 тисяч за кубометр.

 – Держава має якийсь механізм для врегулювання?

 – Потрібно знов прийняти меморандум, який був підписаний завдяки втручанню президента, і дати газ для опалення населення по 8500 гривень за тисячу кубометрів.

 – Наскільки місто забезпечене генераторами? Чи будуть вони далі закуповуваться з розрахунком на наступний опалювальний сезон?

 – 100%. Незалежно від того, буде електропостачання чи ні. 100% усі критичні служби забезпечені. Ми в змозі будемо подавати воду і забезпечувати водовідведення.

 – На сьогодні технічно місто готове уже до наступного опалювального сезону?

 – Місто технічно готове уже до наступного опалювального сезону на 100%. Це що стосується забезпечення генераторами. Наші колеги з інших міст, наприклад, місто Білефельд готує допомогу нашому місту. Вони купують новий генератор за 300 тисяч євро. Це потужний генератор. Він забезпечить роботу останньої ланки, яка в нас трохи кульгає. Я не буду казати, що це.

 – Взимку ви говорили, що в разі блекауту водовідведення буде коштуватиме близько 1 млн грн на добу. Тоді це звучало в контексті того, що це дорого.

 – Якщо немає електроенергії, ми заміняємо її генераторами. Є генератори газові, є на дизелі, є на бензині. Вартість подачі води залежить від того, чим ми будемо заміняти електрику. Я вважаю, що обласний центр в змозі заплатити 1 мільйонів гривень на день. 

“Чому я маю купувати дрони для Стуженка? Я відповідаю за життя міста. Я повинен купувати труби, сантехніку, крани. Ми виділяємо стільки, скільки він просить”

 – У інших містах є приклади, коли міська влада купує дрони для військових (Луцьк, Вознесенськ, Запоріжжя, загалом більше 1200 закупівель). Чого цього не роблять у Черкасах?

 – Дивіться, можна купувати дрони, а можна виділяти кошти ТрО, військовим частинам. Військові краще знаються на таких речах, які дрони треба, де їх купувати, за скільки. Думаю, так буде краще. 

 – Тобто є процедура, що військова частина робить запит, а міська рада покриває. Але був приклад, коли приходив комбриг Стуженко на сесію і казав, що є потреба у великій кількості дронів. Якось вдалося врегулювати це питання?

 – Чому я повинен купувати дрони для Стуженка? Я міський голова. Я відповідаю за життя міста. Я повинен купувати труби, сантехніку, крани. Стуженко повинен купувати дрони, і ми громадою повинні йому допомагати. Ми виділяємо стільки, скільки він просить. Дрони хай купує він.

 – Але в інших містах дрони купляли. 

 – Давайте подивимося, чим закінчаться ці історії на фініші. По чому купляли, де їх купляли, якої марки, кому передавали і таке інше. Я вважаю, що кожен повинен відповідати за ту ділянку роботи, за яку він взявся. Просять багато чого. І снайперські гвинтівки, і кулемети…

 – Але то зброя, а дрони – це не зброя.

 – Я не знаю зброя то чи не зброя, якої марки дрони і що з ними робити.

 – В контексті цього ще одне питання. 16 грудня ви написали у фейсбуці, що весь бюджет розвитку має піти на ЗСУ. Що змінило вашу думку?

 – Щоб бюджет пішов на ЗСУ, треба політична воля всіх, хто голосує за бюджет. На ЗСУ пішло стільки, скільки було запитів. Запитів було на 356 мільйонів гривень.

 – Тобто чи правильно я зрозумів. Ви озвучили ідею, а депутатський корпус не підтримав, чи як?

 – Ми підрахували все повністю. Треба забезпечити життєдіяльність міста: комунальна техніка, ремонт мереж, які у жахливому стані, укриття. Яким би не був бюджет, його завжди буде мало.

“У чому була затримка з укриттями? Це питання не до мене. Я вже дав оцінку”

 – Яка ситуація з укриттями? Ви давали Беззубенку тиждень, щоб розібратися, чому вони не були підготовлені вчасно. Він розібрався? Скільки на сьогодні укриттів реально функціонують і готові приймати людей?

– На сьогодні в Черкасах облаштовані 170 споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів, ще 61 захисна споруда цивільного захисту. Триває процедура передачі 5-ти захисних споруд цивільного захисту з державної форми власності у комунальну власність міста, аби ми могли утримувати їх у належному стані.

Всі укриття, що перебувають на балансі освіти, функціонують. Цього року ми закінчимо ще більше 10 ремонтів укриттів у школах і дитсадках. Ті укриття, що в приватній власності, також приведені до належного стану. Є прорахунки. Але діяльність Беззубенка значно посилила і пришвидшила роботу із ремонту укриттів і по наведення ладу.

 – А в чому була затримка? 

 – Це вже питання не до мене. Я оцінив роботу як незадовільну по цьому питанню.

 – Модульні укриття будуть у Черкасах?

 – Є 16 мільйонів гривень. Це субвенція обласному бюджету на створення модульних укриттів у Черкасах. Вони будуть розміщені там, де немає укриттів, або відстань до укриття далека. Це буде близько 15 укриттів. Подивимося, скільки вони будуть коштувати. Це будуть бетонні укриття. Підсилені зупинки громадського транспорту.

 – Скільки коштів закладається на ремонт доріг? І скільки коштів на техніку для КП? (для порівняння, у 2022 на поточний ремонт пішло 119 млн грн, на техніку проводили тендерів на 87 млн грн, – ред.)

 – Цього року на закупівлю нової техніки для наших комунальних підприємств Черкаська міська рада передбачила 86,9 млн грн. Усе це обладнання необхідне для виконання покладених на підприємства функцій.

У цьому році будемо проводити ремонт вулиці Гагаріна, який розпочали у 2021 році, капітальні ремонти вулиці Холодного Яру, вулиці Жужоми, Будіндустрії. Крім того, у планах розпочати підготовку до капремонту вулиці Квіткової – ця вулиця буде збудована через полігон. На поточний ремонт буде проведений тендер і визначено перелік вулиць. Це буде через тиждень-два. Близько 100 мільйонів.

“На Лісовій Просіці забудовник має відновити зелені насадження”

 – Лісова Просіка. Дерева почали вирубувати 20 лютого. Ви відреагували 27 лютого. Чому так довго? 

 – Три дні я був зайнятий роботою. А потім, коли відреагували, думаю, що відреагували правильно. Завтра круглий стіл на цю тему (зустріч перенесли, вона відбулася 27 березня – ред.). Забудовник відновить зелені насадження. Ми його зобов’яжемо. 

 – Через суд?

 – Я думаю, можливо, це буде якимось протоколом, можливо, меморандумом. Ми змусимо його відновити ці зелені насадження, які спиляні ним. Була поширена інформація, що він має відношення до нашої політичної сили. Він не мав і не має відношення. Думаю, ви знаєте, від якої партії балотувалася його донька.

 – Писали, наче він (Норченко – ред.) фінансував виборчу кампанію “За майбутнє”.

 – Ніколи не фінансував. У нас досить спроможна політична сила, щоб себе забезпечити.

 – «У межах повноважень докласти всіх зусиль для того, аби забудовник поніс справедливу  відповідальність за скоєне». Ваша фраза. Що це означає?

– Запити направлені і підготовлені відповідним службам. Будемо вести діалог про подальше використання цієї ділянки.

 – Будівництво на Митниці. Там перекрили дорогу. Ви поки публічно не реагували. Що вам відомо по тій ситуації? 

 – Департамент архітектури мені доповідав. Право оренди продано з аукціону. Кошти в 3,5 млн грн надійшли за рік користування оренди. Забудовник має право там будувати багатоквартирний будинок. Поряд повинен бути пожежний проїзд. По генплану – тут багатоповерхова забудова.

 – Але ця забудова з’явилася за новим генпланом. На вашу думку, наскільки це доцільно?

 – Бачили там дорога-апендикс, вузька дорога. Треба думати на майбутнє і забудова не повинна відбуватися хаотично. Дороги повинні бути рівні і чіткі з нормальними кутами. Там нормально буде, якщо це буде гарна забудова, то вона не буде заважати. Вона буде окрасою міста.

 – Що можете загалом сказати про Норченка (будівельник, який стоїть за вирубкою дерев і за будівництвом на Митниці – ред.)? Ви знайомі? Охарактеризуйте його як людину, як підприємця?

 – Я знайомий з ним давно. До цього часу, до цих всіх забудов, ніяких тенденцій в його діях не спостерігалося. Він багато побудував. Наприклад, і будинок, де я живу. У нас там були судові процеси з людьми, які продавали квартиру на вторинному ринку. Але ніяких таких питань до моменту рубання дерев не було (до Норченка, – ред.).

“Можна будувати. Але питання, як будувати, що будувати?”

 – Замковий узвіз. Міська рада підтримала петицію про недопущення забудови. Суд підтримав цю позицію (історико-архітектурний план). Але міська рада фактично в інтересах забудовника подала апеляцію. Як це розуміти? 

 – Історико-архітектурний план приймають разом із генпланом. Щоб зараз прийняти, треба вильоти. Вильоти заборонені. В нас є рішення прокуратури, що зобов’язує нас прийняти план. Цим ми і займаємось. Прийметься план – на цьому закінчиться вся ця історія: які будинки треба зносити, які не треба. Можна будувати. Але питання, як будувати, що будувати?

 – То яке ваше бачення, “як будувати, що будувати” на Замковому узвозі? Бо той проект, що ви публікували, як на мене, обмежував огляд. 

 – Я вважаю, що він не обмежує огляд (тоді ІТ-спеціаліст Віталій Пітвало візуалізував забудову і довів, що вона таки перекриває огляд – ред.). Це доведено науково і архітектурно. Можливо, треба трохи підкоригувати. Але там повністю збережена вся архітектура. Сьогодні там здійснені розкопки. 

Є багато ділянок, де треба будувати. Починаючи із полігону. Буде вулиця Квіткова – відразу будуть інвестори. І закінчуючи Митницею. Там ми будемо оголошувати торги на аукціоні. І всю ту ділянку, десь 16-18 гектарів, вона розрізана на лоти, і вся вона буде продана. Всі ділянки повинні мати власника. 

Бо пам’ятайте, що там було, поки ми не навели там лад? Там були наркомани, вбивства були, несанкціоновані кар’єри, сміттєзвалища. Жителі району зверталися, коли наведете лад? Ми ще не навели там лад. Від Жужоми і до “Живчика” – там ніякої забудови не буде, там буде променадна зона. Хіба, може, буде льодовий палац, коли закінчиться війна.

Далі – територія розбита відповідно до генплану, там будуть спортивні споруди і об’єкти, там буде набережна, рекреаційна зона, будуть сквери і парки. Буде і житло, десь 3,5 гектари.

 – У моєму розумінні “навести лад” – це не дорівнює “збудувати багатоповерхівку”. Оця риторика лунала і щодо Замкового узвозу. Але це ж не єдина альтернатива. Як щодо створення парку? Ви не розглядаєте таку можливість? 

 – Парк облаштовуємо зліва від Долини троянд. Ця ж ділянка (йдеться про Замковий узвіз – ред.), на жаль, передана забудовнику у 2007 році.

 – Церква. Яка ситуація із Соборним парком? Чи будуть його вилучати?

 – Рухаємося. Депутати займаються і департамент архітектури. Там є державний акт на право постійного користування. Без судових рішень нічого не буде.

 – Позов готується?

 – Так. Рано чи пізно вони самі (церква – ред.) відмовляться від цієї ділянки. Хоч зараз і заборонене капітальне будівництво, але думаю, після закінчення війни ми зробимо сквер і наведемо там лад. Буде частина меморіальна там, де було кладовище. І буде частина відпочинкова.

 – До речі, що робити із голубом, який там почали будувати? 

 – Його потрібно добудувати. А яка далі буде історія – то це буде рішення Верховної Ради, яка вирішуватиме долю Московського патріархату. 

 – Щодо Феодосія. Йому вручали підозру. Що думаєте про це? (питання звучить в контексті того, що Бондаренко не голосував за вилучення землі у московської церкви, а пізніше церква йому подякувала)

 – Крапку повинен поставити суд.

«Все, що погане в місті – винен міський голова, якщо хороше – десь причетний міський голова»

 – Яка доля чекає Павла Валенчука? Ваше бачення: його треба знімати з посади? (уже після цієї розмови Валенчук написав заяву на відставку – ред.)

 – Не знаю, яка в нього буде доля. Я б порадив би йому не рахунки зводити з кимось. Чи докори депутатам, які не голосували. А напевне, треба працювати над помилками. Це було б набагато краще. А то таке починається: чому не голосували депутати. Деякі з депутатського корпусу не подають руку, бо вони не голосували за роботу. Треба шукати проблему в собі. Яка доля? Подивимося. Більшість депутатів наполягають на звільненні.

 – А ви?

 – Буду визначатися.

 – Чи приходив Євпак домовлятися, щоб його лишили?

 – Ні.

 – Яка ситуація із “За майбутнє” в міськраді і облраді? Депутат Гладкий голосує всупереч волі фракції, він критикує Павла Карася. Це якось розбирається на засіданні фракції?

 – У нас демократія. Є об’єктивні і суб’єктивні причини. 

 – У обласній раді Вельбівець спочатку складав мандат, зараз через суд хоче поновити його. Ваше бачення як голови осередку?

 – Він не є зараз членом фракції. На останньому засіданні фракція переобрала голову. Ним став Євген Курбет. Я знаю думку фракції, скоріш за все, Вельбівець увіллється в ряди фракції.

 – Ми згадували “Голос”, який ішов із опозиційною риторикою. Також таку риторику на виборах мали ЄС і “Слуги народу”. Як зараз іде співпраця? 

 – Кожен взяв ділянку роботи і працює. Громада має дати оцінку, як вони працюють. Це, як вдома, чоловік, дружина, діти. Все, що погане в місті – винен міський голова, якщо хороше – десь причетний міський голова.

Міський голова під лупою. Його родичі, як у нас прийнято, на них всі дивляться. Їм нічого не можна робити. Я вже думав-думав, і кажу (родичам – ред.): слухайте, можете не займатися бізнесом у Черкасах? Я вас прошу. Тому що скажуть, що ми чимось не тим займаємося. Вони всі займаються бізнесом. Вся моя родина. 90% тих справ, які вони ведуть, я не знаю. 

Можливо, ви чули, купили магазини, давайте відкривати будівельні магазини, давайте завод по виробництву кави, бо є люди, які готові це робити. Приїхали друзі брата, які вміють це робити. Вони робили це на Сході. Виношують цю ідею під маркою “Бонд.Арабіка” (сміється).

 – ЧЕЛУАШ. Чим ви керувалися, коли призначали нового директора? (контекст питання – новим керівником КП призначений друг Бондаренка Григорій Заїчко – ред.)

 – Я його не призначав. Його призначив мій перший заступник. Коли мене немає, мій заступник має повноваження вирішувати питання на свій розсуд.

“Завдання – готуватися до зими з літа”

 – Як зараз оцінюєте оцінюєте комунікацію між центром і регіонами? 

 – Я вважаю, що діалог робочий і ефективний.

 – Ви свого часу досить тісно спілкувалися із мерами інших міст. Зокрема з Атрошенком (мер Чернігова, якого суд відсторонив від посади – ред.). Але на мітингу на його підтримку вас не було.

 – У мене не було часу, я був зайнятий господарськими питаннями. Я пам’ятаю історії з карантином (йдеться про 2020 рік, почитати можна ТУТ, – ред.). Досить мало людей, які відкрито і щиро мене підтримували.

 – Мамай? Що із ним? (мер Полтави, однопартієць Бондаренка, якого зараз судять, – ред.)

 – Я не в курсі, що там. Правоохоронні органи мають дати роз’яснення. Не знаю обставин.

 – Зараз багато розмов, що так центральна влада прикручує місцеве самоврядування. І це тільки початок та сигнал – для інших міських голів.

 – Відносини нормальні, робочі. Працюємо на перемогу. Я не бачу проблем.

 – Яке головне завдання для міської влади на весну-літо? В області, наприклад, говорять про посівну. Що ключове має зробити міська влада зараз?

 – Підготуватися до наступного опалювального сезону. Провести регламентні роботи, треба ремонтувати мережі. Вони давно не оновлювалися. Ремонтувати магістральні трубопроводи будемо. Завдання – готуватися до зими з літа. І зрозуміло, робити поточний ремонт, утримання доріг, надавати якісні комунальні послуги жителям міста.

Спілкувався Сергій Макаренко

Фото – Черкаської міської ради

коментарі
1 Коментар
  1. мер хорошими словами говорить про забудовника Норченка який перед цим зніс 200автогаражів по вул Г Дніпра53/1викупивши вроді наші паі в сумідесь до2млн грн маючи 70проц готовнісь забудови у фірми Вербена і там будує 14єтажку ми перезаключили з його фірмою Ліпона договора на закінчення цього будівництва але все закінчилося тим що він всю забудову зніс фірму Ліпону обанкрутив і все по цьому питанню я особисто зустрічався з Президентом Зеленським генпрокурором Венедіктовою є рішення Придніпровського суду а Норченко нічого не зробив кому ще звертатися і як це називається прошу висвітлиьи це

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *