Земляни безнадійно отупіли?

“Рівненський лікар розказав, що ВООЗ придумала епідемію”. “Через тести на коронавірус всім землянам вживляють рідкий чіп, щоб керувати населенням через 5G”. “Світовий уряд через вакцинацію хоче зробити всіх безплідними”. Коли в мене передоз такого роду повідомлень, то й справді здається, що земляни безнадійно отупіли…

Вчені взялися досліджувати інтелект 100 років тому і помітили так званий ефект Флінна: кожні 10 років середній рівень IQ людства збільшувався на 3 пункти. Це пов’язують з розвитком освіти і підвищенням калорійності харчування. І так воно тривало аж поки після 1990-х не почався зворотній ефект: нині вчені фіксують падіння IQ приблизно на 0,2 бала щороку.

Причину цього соціологи бачать у зміні культури: від моди на освіту ми перейшли до моди на успіх, від книжок і великих текстів – до відяшок та іконок, від престижу науковців до престижу футболістів, ми тікаємо від складності і шукаємо простоти. Це, звісно, грубо сказано, але ю ноу, вот ай мін.

Я ж думаю, що найбільшу роль тут зіграла загальна кількість і доступність інформації. І скриньку Пандори відкрив Інтернет. Раніше доступ до публічної уваги був лише у вибраних людей: щоб твої думки написали в газеті або книзі і, відповідно, могли прочитати люди, для цього мали бути вагомі причини. Ніхто б не додумався, пишучи про наукове відкриття, питати в перехожих, що вони про це думають і чи вірять вони в мікробів чи передачу електричних сигналів на відстані. Перехожі, тим часом, розуміли: якщо вони прочитали щось в своїй ранковій газеті – значить так воно і є, бо то “вчені люди сказали”. Не те, щоб це завжди було добре, ні. Люди лікували кашель героїном і не сумнівалися в перемозі комунізму, бо так пишуть газети.

Але лише в епоху Інтернету кожен власник м’ясної лавки має рівні можливості із професором іменитого європейського університету для поширення своєї теорії. Більше того, оскільки вчені, як правило, говорять нудними довгими реченнями, то в м’ясника набагато більше шансів бути зрозумілим. Якщо його теорія коротка і вкладається в очікування мас, а сам він симпатичний та емоційний. І тоді  – бац – “Нью Йорк Таймс” вже публікуватиме думку того, в кого мільйон переглядів на Ютубі і партія прихильників, а не товстий стос доказової бази. Демократизація і доступність має дві сторни))

Люди отупіли? Та ні, велика частина з них завжди плювали через ліве плече, прикладали подорожник до зламаної ноги і з підозрою ставились до тверджень про круглу Землю. Просто саме в епоху Інтернету нарешті побачили, що таких – багато, і їхній голос зазвучав на повну силу. Закінчилась епоха авторитетів – їх змела епоха недовіри. Якщо раніше були “люди, які знають, бо вони вчилися”, то тепер нагуглити може кожен. Причому нагуглити будь-що. А люди вірять в те, що з найменшими суперечностями лягає в їхню картину світу. А там вже залежить, в кого вона з чого побудована, та картина. Благо діло в достатку є так звані “незалежні експерти” та конспірологи  😉

Але в той же час саме зараз стало зрозуміло, що рівень освіти та IQ ніяк не уберігає людей від, приміром, вибору політиків-популістів, витрат на “фуфломіцини” та підтримку теорій змов. Найімовірніше, ми дійшли піку своїх когнітивних навичок, які формують підрахунок IQ, але точно не враховуємо чогось більш важливого. А світ стає все складнішим, інформації – все більше, інтелекту все менше. А тут іще в мережах спецоперації цілі проводять та інформаційні війни, аби лише нас заплутати!

Я не футуролог і нічого не прогнозуватиму. Я, чесно, не знаю, як з цим буде далі. За найгіршими прогнозами, людство деградує настільки, що вже не зможе підтримувати свою складну екосистему і нам загрожує техногенна катастрофа. Це нагадує ситуацію, коли зі світу разом зникли б усі дорослі, залишивши дітей розносити його вщент. І тут я б не проти, аби світовий уряд таки виявився правдою))) Та, на жаль, як то кажуть, хто знає, як керувати 50 людьми, той не повірить, що можна керувати світом. Не вірю і я.

Але що можна робити? Як людина олдскульна, пораджу все-таки дотримуватись доказових теорій, а не теорій, які так звабно прості і подобаються. Визначити коло організацій/ЗМІ/експертів, яким ви довіряєте (і розумієте, за що ви їм довіряєте) і читати, що вони думають/публікують з приводу тих чи інших подій. Не перепощувати інформацію з джерел, які невідомо кому належать, не підписані автором, не посилаються на першоджерела. Не ділитися інформацією, в заголовках якої відразу прописана емоційна маніпуляція типу “всі офігіли, коли узнали, що…”. Та і взагалі, почати наполегливо розвивати критичне мислення та емоційний інтелект. Щоб одразу бачити, коли вами хочуть зманіпулювати. Ну і той, щоб не пришвидшувати кінець світу, бережіть свій інтелект!

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *