Оновлення даних, мобілізація засуджених і мобільні блокпости: інтерв’ю з представником Черкаського ТЦК

Черкаський ТЦК про зміни з 17 липня 2024 року

До 16 липня 2024 року військовозобов’язані мають оновити дані про себе у ТЦК, ЦНАПі чи застосунку “Резерв+”. Що зміниться після цієї дати, розпитали у начальника сектору мобілізаційно-оборонної роботи Черкаського ТЦК та СП Романа Скрипника. 

У цьому інтерв’ю про зміни, що передбачені новим законом про мобілізацію 2024 року, службу за контрактом, мобілізацію засуджених, військово-лікарську комісію, вакансії у Черкаському ТЦК та СП, штрафи за неоновлення даних та мобільні блокпости.  

Що змінилося з 18 травня 2024 року?

Із 18 травня 2024 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів №560, де є зміни щодо проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів під час воєнного стану. Також були внесені зміни від 2 квітня 2024 року до Закону “Про військову службу і військовий обов’язок”, за якими був змінений призивний вік в Україні.  

Ми можемо призивати громадян із 25 до 60 років за раніше визначеними категоріями – це придатний до служби:

 • у війську;
 • у територіальних центрах комплектування;
 • у силах логістики;
 • у вищих військових навчальних закладах;
 • в органах військового управління.

Громадян із 18 до 25 років можуть призвати лише у тих випадках, якщо вони: 

 • закінчили військову кафедру і мають первинне військове звання – молодший лейтенант;
 • несли з 18 до 25 років строкову службу або військову службу за контрактом;
 • проходили військову службу в інших державах, але є громадянами України. 

Студенти закладів вищої освіти, які в майбутньому проходитимуть військову підготовку, можуть бути призвані за мобілізацією на військову службу лише після 25 років. 

Хто не підлягає мобілізації?

Мобілізації не підлягають ті військовозобов’язані, які мають право на бронювання. У цій категорії:

 • органи державної, виконавчої влади;
 • місцеве самоврядування;
 • підприємства, установи та організації, які є критичною інфраструктурою.

Але на кожний випадок є свої критерії, відсоткові співвідношення. Наприклад, якщо це підприємство, установа чи організація, вони можуть бронювати до 50 % працівників як за 45-ю постановою, так і за 76-ю.

Також згідно з 560-ю постановою під цю категорію потрапляють органи Національної поліції, Держбюро розслідування, силові структури. Вони теж згідно з цією постановою поновлюють інформацію про себе у військовому обліку. Пізніше ця категорія громадян підлягатиме бронюванню.

Чи встигають громадяни уточнити свої дані до 16 липня?

Терміни, визначені постановою Кабміну, мабуть же, прораховані і на щось розраховані. Я думаю, що громадяни повинні встигнути завершити цей процес до 16 липня, тому що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки працюють в режимі 24/7. 

Хочеться звернутися до громадян, до їхньої свідомості, патріотизму, які мають бути у кожного українця.

Потрібно йти у ТЦК, якщо оновив дані у “Резерв+” чи ЦНАПі?

Ми бачимо, що людина дійсно оновила свої дані, якщо йдеться про “Резерв+” і ЦНАПи

Але є випадки, коли краще звернутися до ТЦК, наприклад, коли військовозобов’язаний хоче отримати відстрочку. Тут йому нададуть повні роз’яснення.

“Резерв+” і ЦНАП створені для ідентифікації громадян України чоловічої статі від 18 до 60 років. Багато українців виїхали за кордон, є ті, хто перебуває на консульському обліку, тобто офіційно працевлаштовані або навчаються, а є ті, хто просто виїхав із країни. Усі мають право оновити дані в “Резерв+”. Ми маємо розуміти, де ці громадяни. 

Служба за контрактом 

Військова служба за контрактом – це один із видів служби, який є в Збройних силах України та інших військових формуваннях. Найголовніше, що військова служба за контрактом є добровільною в Україні. Тобто ми не можемо жодного громадянина змусити піти на цю службу. Це професійна армія, яка в майбутньому повинна бути у нас в державі.

Перший контракт громадянин підписує мінімум на три роки, незважаючи на воєнний стан. Три роки – це для солдатсько-сержантського складу і п’ять – для офіцерського складу.

Мобілізовані можуть підписувати контракт до закінчення воєнного стану або до закінчення особливого періоду. Є такі випадки. 

Чи зважають у Черкаському ТЦК на гарантійні листи (“відношення”)?

Ми виконуємо завдання мобілізації людських і транспортних ресурсів на території відповідальності, а також працюємо по відбору на військову службу за контрактом. Тобто це дві складові: контракт та служба за мобілізацією. 

Якщо людина прийшла і каже, що хоче на військову службу за контрактом, його ніхто не відмовляє. Він йде на військову службу за контрактом.

Які спеціальності потрібні в армії?

Найбільше у війську потрібні артилеристи, люди треба у підрозділи радіоелектронної боротьби, безпілотних літальних апаратів. Звісно, залишається піхота, танкісти, які теж дуже важливі у війні з російською федерацією. 

Ми розуміємо, що потрібен комплексний підхід: із піхотою, підтримкою танків, артилерії. Всі посади важливі. Ми, територіальні центри комплектування, які формують і укомплектовують ЗСУ та інші військові формування, переймаємося за нормально підготовлені кадри.

Чи треба проходити ВЛК після оновлення даних у “Резерв+”?

Якщо людина в “Резерв+” або в ЦНАПі поновила свої військово-облікові дані, далі має слідувати за алгоритмом. Перше, що потрібно зробити –  з’явитися до ТЦК і пройти військово-лікарську комісію. 

Громадянин під час візиту в ТЦК повинен мати з собою:

 • паспорт;
 • військовий квиток або військово-обліковий документ;
 • ідентифікаційний код;
 • усі медичні документи, які були впродовж життя.  

Багато випадків, коли людина приходить на ВЛК і не має жодного медичного документу. Озвучує скарги на здоров’я, але не має підтверджень. Тоді військово-лікарська комісія не може однозначно визначити ступінь придатності військовозобов’язаного. Такі випадки незручні ні ТЦК, ні ВЛК, ні військовозобов’язаному. 

Якщо йдеться про воєнний стан, то висновок військово-лікарської комісії дійсний рік. Якщо це мирний час, то дійсний протягом п’яти років.

Який термін проходження військово-лікарської комісії?

Мінімальний час проходження ВЛК – три години. Інші питання вирішують індивідуально залежно від стану здоров’я військовозобов’язаного.

Якщо у людини виявляють скарги, голова військово-лікарської комісії направляє її на додаткове обстеження. Це однозначно.

Куди можуть мобілізувати обмежено придатних?

Усі, хто був визнаний обмежено придатним до лютого, повинні знову пройти військово-лікарську комісію. Їм мають визначити новий ступінь придатності до військової служби індивідуально. 

Є кілька варіантів, який ступінь можуть надати раніше обмежено придатним за рішенням ВЛК:

 • придатний до військової служби;
 • придатний до військової служби в силах логістики, територіальних центрах комплектування, в органах військового управління або в вищих військових навчальних закладах;
 • тимчасово непридатний (від 6 до 12 місяців);
 • непридатний зі зняттям із військового обліку.

Чи є вакансії у Черкаському ТЦК для мобілізованих?

До районних територіальних центрів комплектування та їм підпорядкованих відділів можуть перевести військовослужбовців, які служать або служили у бойових військових частинах. Якщо вони не можуть нести службу, то за рішенням військово-лікарської комісії, відбувається переведення. 

Одна з норм для того, щоб цивільний ніс службу у ТЦК – мати бойовий досвід із участю в антитерористичній операції, в силах спеціальних операцій або служити під час повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Скільки працівників у Черкаському ТЦК мають військовий досвід? 

Із 2014 року основна частина військовослужбовців як офіцерського складу, так і рядового сержантського, має статус учасника бойових дій. Тому що з 2014 року до повномасштабного вторгнення у 2022-му військовослужбовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відрядили до бойових військових частин. Усі брали участь в антитерористичній операції, в силах спеціальних операцій на території Донецької і Луганської областей.

Які штрафи за неоновлення даних? 

Штрафи визначені постановою – від 17 тисяч гривень до 25 тисяч 500 гривень. Це максимальний штраф, який може бути. 

Ми намагаємося дати людям шанс оновити всі свої військово-облікові дані до 16 липня, пройти військово-лікарську комісію, кому це необхідно. Звісно, з 17 липня, якщо не буде продовження терміну поновлення військово-облікових даних, будемо застосовувати штрафи до всіх військовозобов’язаних.

Нині, згідно з постановою №1487, додатку 20, якщо людина не з’явилася до ТЦК, маючи повістку, на неї подають пакет документів до органів Національної поліції. Вони додають військовозобов’язаного у базу розшуку. Потім, якщо Національна поліція розшукує людину, доставляє її до ТЦК та СП, на таку особу складають адмінпротокол, виносять постанову і її притягують до адміністративної відповідальності згідно зі статтею адміністративного кодексу 210 або 210 пункт 1.

Ситуація. Особа з’явилася, всі процедури проведені. Далі її відправляють на військово-лікарську комісію, на це є певний термін. І знову людині виписують повістку. Якщо вона знову зникає у період проходження військово-лікарської комісії, то відповідно до постанови №1487, додатку 20, її знову оголошують у розшук. 

Мінімальний штраф, який зможуть накласти на військовозобов’язаного з 17 липня за неявку до ТЦК за першою повісткою – це 17 тисяч гривень. 

Як відбувається розподіл військовозобов’язаних до навчальних центрів?

У територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки прислухаються до думки військовозобов’язаних. Крім того, що військовозобов’язаний з‘явився до ТЦК і пройшов ВЛК, він особисто спілкується з начальником відділу РТЦК, виконує тестування. Тобто його здібності оцінюють, а потім територіальні центри комплектування визначають, де і за якою спеціальністю людині буде краще навчатися. Тобто такі рішення ухвалюють в особистій бесіді. 

Але якщо людина знає, ким вона хоче служити, то в ТЦК зважають на ці моменти, щоб вона потрапила туди, куди планує. 

Якщо військовозобов’язаний сам приходить у центр комплектування, дає письмову згоду і каже, де хоче служити, його оформлюють як добровольця. В поіменному списку на відправку до військової частини вказують, що це доброволець. Він має право вибрати ту військову частину або той навчальний центр, де він хоче проходити навчання, а потім в майбутньому проходити військову службу.

Чи співпрацює Черкаський ТЦК із рекрутинговими центрами?

У нас працюють рекрутингові групи з багатьох військових частин. Безпосередньо у територіальних центрах комплектування, в підпорядкованих відділах є рекрутингові групи від військових частин, які в цьому мають необхідність.

Вважаю, це впливає на агітацію військовозобов’язаних. Коли приїжджає людина з підрозділу БпЛА, яка займається цією справою, вона може більше розповісти про спеціальності, службу, роботу, яка є в їхньому підрозділі.

Мобілізація засуджених на Черкащині 

На Черкащині триває мобілізація засуджених. Вони можуть бути призвані тільки на військову службу за контрактом в спеціалізовані підрозділи або в ті військові частини, де командири беруть цих військовозобов’язаних. Дехто неготовий. 

До того, як підписати контракт на військову службу, засуджений проходить військово-лікарську комісію, тестування, працює з психологом. Тобто його особистість вивчають. Потім усі матеріали подають до суду, де вирішують, чи звільняти людину від відбування покарання. А вже після цього її направляють до військової частини або навчального центру, де відбувається підписання контракту на військову службу в Збройних силах України або в інших військових формуваннях.

Що таке QR-код військовозобов’язаного?

Штрих-код військовозобов’язаного – це його особистий номер, який ідентифікує особу. Це як ідентифікаційний код. А QR-код – це спрощена система для швидкої ідентифікації. 

Якщо коду немає – це вказує на те, що людина не оновила дані. У кожного військовозобов’язаного цей індивідуальний код повинен бути вклеєний до військово-облікових документів.

Хто може бути звільнений із військової служби за новим законом про мобілізацію?

У статті 26 Закону України “Про військову службу і військовий обов’язок” все чітко вказано, які військовослужбовці, за яким причинами можуть бути звільнені з військової служби:

 • непридатний зі зняттям із військової служби;
 • люди з інвалідністю першої, другої групи, які були призвані на військову службу з 2022 року, теж мають право на звільнення. До нового закону вони не мали такого права;
 • громадяни, які були в полоні, за своїм вибором можуть бути звільнені або можуть продовжувати служити. 

Мобільні блокпости в Черкасах: чи будуть вони після 17 липня? 

Мобільні блокпости, піші групи – це проведення заходів мобілізації на території Черкаської області. Ці заходи були, є і будуть.

Дивіться інтерв’ю з Романом Скрипником на ютуб-каналі “18000”:

 

Також читайте: Закон про мобілізацію 2024: головні зміни.

Розслідування, моніторинг судових справ та оперативна інформація про найбільш резонансні новини Черкас. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі
3 Коментарі
 1. Никто ничего никому не должен! И всякие пешые мобильные посты незаконы а на штраф 25 к я ложил

 2. Цитуючи класику: “Какая овтратительная р*жа”

 3. В смілі сидить стара баба у комісії і даже голову не піднімає а у дитини куча болячок і відправляє на м’ясо в піхоту .а бугаї здорові ходять по селу і у всіх броня або відкупились

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *