Річниця трагедії в Умані: як відновлюють будинок, куди прилетіли ракети

Пошкоджений ракетою будинок в Умані

В Умані тривають роботи з відновлення багатоповерхового будинку, який вразила російська ракета рік тому. Попри певні складнощі, з якими стартувала реконструкція взимку, нині і в адміністрації, і сам підрядник оптимістично оцінюють темпи робіт, не зважаючи на складність об’єкта. 

Підрядник обіцяє надати людям житло раніше, ніж прописано в договорі, уже на початок опалювального сезону. А голова Черкаської ОВА Ігор Табурець каже, що підприємство могло би працювати і ефективніше. При цьому обоє сходяться на думці, що проєктно-кошторисну документацію будуть коригувати.

Хто, що і як робить зараз в Умані на місці трагедії, від моменту якої минув рік, у матеріалі “18000”.

Тендер на реконструкцію будинку: що у договорі

Департамент будівництва Черкаської обласної державної адміністрації провів тендер на реконструкцію багатоквартирного житлового будинку в Умані восени 2023 року. У листопаді замовник уклав договір із єдиним учасником торгів – «Уманьрембуд 2» на 64,97 мільйонів гривень. Дедлайн робіт за договором – кінець 2024 року.

Згідно з кошторисом, найбільша сума, 12,8 млн грн, піде на утеплювач з мінеральної вати. Приміром, ще 691 тисяча гривень буде спрямована на облаштування 99 газових плит.

На 2023 рік планували фінансування у 20 мільйонів, з яких 6,85 млн грн – місцевий бюджет, 13,15 млн гривень – державний. Однак фактично за минулий рік підрядник отримав 6 млн грн авансу.

ЧИТАЙТЕ: Ракетний удар росіян по Умані. Все, що відомо

У кінці грудня минулого року голова Черкаської ОВА Ігор Табурець розкритикував підрядника, заявивши, що він не виконує роботи. Тоді Табурець говорив навіть про розірвання договору. Але цього не сталося і «Уманьрембуд 2» продовжує працювати на об’єкті. 

Додатковою угодою, що укладена цього квітня, затверджене фінансування на 2024 рій у розмірі 58,97 млн грн, з яких – 4,42 млн грн кошти місцевого бюджету, решта – державного. 

Хто підрядник: власники та бекграунд

Підприємство «Уманьрембуд 2» засноване у 2016 році.

Із січня 2023-го директором та власником фірми є Михайло Фокін. Також підприємство змінило юридичну адресу. Фокін – уманський підприємець, а також колишній директор КП «Уманська муніципальна варта». У 2015 році балотувався до Черкаської обласної ради від партії Ляшка. 

Із числа засновників була видалена Альона Ковальчук (вірогідно, дочка Фокіна), а з посади директора пішов Артур Фокін (можливо, син).

До 2021 року директором підприємства був Олександр Ковальчук – депутат Черкаської обласної ради від партії «За майбутнє». Через Ковальчука підприємство зараховували до сфери впливу уманського нардепа Антона Яценка, який свого часу очолював Черкаський обласний осередок «За майбутнє».

На сьогодні, не під запис, у самому підприємстві заперечують будь-які зв’язки з Яценком.

У 2022 році до Соснівського райсуду Черкас спрямували обвинувальний акт щодо Ковальчука, який тоді був директором підприємства. Йшлося про завдання збитків бюджету на 750 тисяч гривень під час ремонту Канівської ЦРЛ у 2020 році. Тоді ж підозри отримали і два чиновники Черкаської ОДА.

Реставрація будинку в Умані після обстрілу

Згідно з даними реєстру судових рішень, останнє на сьогодні засідання у справі відбулося у жовтні 2023 року. Адвокат Ковальчука клопотав про закриття провадження, однак суд відмовив.

Також у 2022 році ГУНП в Черкаській області відкрило провадження за частиною 3 статті 191 ККУ. Слідчі стверджують, що відбулася змова між посадовими особами «Уманьрембуд 2» та чиновниками Уманської міської ради для заволодіння бюджетними коштами. Йдеться про будівництво ландшафтно-паркового комплексу «Умань.Дружба.Єрусалим» за 75,9 млн грн.

У межах розслідування справи обшуки відбулися в міській раді та за місцем реєстрації підприємства. Останнє засідання у цій справі відбулося в Придніпровському райсуді Черкас у жовтні 2023 року.

Відбудова: яка ситуація нині та що кажуть голова області й підрядник

Роботи на об’єкті в Умані тривають. Підрядник уже провів демонтажні роботи та розпочав утеплення. Обіцяє завершити всі роботи раніше, ніж планується: до початку опалювального сезону восени.

Зі свого боку голова Черкаської ОВА Ігор Табурець зазначає, що з проблемами, які виникли взимку під час початку виконання договору, вдалося розібратися. При цьому додає, що підрядник міг би працювати тут і завзятіше.

ЧИТАЙТЕ:“Частина будинку моментально обвалилася і дітки замовкли”: як Умань оговтується від трагедії?

Також відомо, що проєктно-кошторисна документація з реконструкції коригуватиметься.

 – Тендер відбувся в кінці минулого року, ми авансували 6 млн для початку робіт. Насамперед це стосувалося демонтажу. Кінець року, переходження платежів на наступний рік – це трохи ускладнює. Це не лише про цей проєкт, а загалом стосується будівництва чи відновлення. Коли мова зайшла про аванс, то підрядник не встиг використати його за визначений період. Далі пішла претензійна робота: чому він не виконав роботи? Аванс стосувався виконаних робіт, не закупівлі матеріалів.

На сьогодні маємо і постанову Кабміну щодо відновлення платежу. Сам проєкт буде близько 71 мільйона (із врахуванням суми за ПКД, – ред.). Маємо погодження із казною щодо ненакладання на нас штрафних санкцій. Ми досягнули всіх угод, щоб процес рухався далі, – розповідає голова Черкаської ОВА Ігор Табурець. 

Житловий будинок в Умані, що відновлюють після обстрілу рф

Він додає, що роботи підрядника на об’єкті під контролем адміністрації. Відповідна комісія департаменту-замовника присутня на місці щотижня.

 – Підрядник провів демонтаж, утеплення іншої частини будинку. Після демонтажу побачили проблеми у проєктно-кошторисній документації. Уманська міська рада внесла кошти для коригування ПКД. Далі маємо укласти договір внесення змін у проєкт.

Я вважаю, що підрядник міг би працювати з більшою віддачею, ефективніше, ніж він це робить. Взимку були питання категоричні, чи не замінити нам підрядника? Підрядник пообіцяв виконувати в межах графіка. Бачимо, що роботи відбуваються. Якби він ставився, як наші хлопці до захисту вітчизни, то він би робив це швидше, – каже Табурець.

Директор «Уманьрембуд 2» Михайло Фокін розповідає про складність об’єкта, проблеми, з якими підрядник зіткнувся, коли розпочав роботи, та про недоліки проєктно-кошторисної документації.

– Були проблеми із підключенням, бо мали підключатися до запасного кабелю будинку, але не отримали дозвіл, тому кидали окрему лінію і затрималися по графіку. На сьогодні виконаний демонтаж плит, які були зруйновані. Демонтаж затягнувся, бо демонтували не лише ті, які мали демонтувати, а й виявили ті, які мали пошкодження. Їх не можна було залишати. Розпочали утеплення. Окрім стін, закінчуємо утеплення техповерху. Провели демонтаж комунікацій. По газу буде робитися окремий проєкт.

Важкий об’єкт. Тут дуже багато загинулого людей. Сама аура важка.

По проєкту була одна тема, в процесі робіт з’явилися додаткові роботи. З цієї точки зору проєкт складний. Проєктанти робили його, не маючи повної інформації про 7-9 поверх. Через це виникли певні труднощі, – розповідає він.

Двір будинку, в який влучила ракета рф в Умані

Фокін каже, що зараз намагається прискорити роботи, щоб люди отримали житло до початку опалювального сезону:

 – Ми налагодили співпрацю із заводом з виготовлення плит. Вони виготовляються індивідуально. Це затягує процес і вартість зростає. Тут, в цьому будинку, плити, які зараз не виготовляються. Хочемо прискорити роботи. Люди чекають житло. Ті, хто втратив житло, навіть ночували в гаражах. Хотілося б завершити до опалювального сезону, – додає він.


Нагадаємо, 28 квітня 2023 року росія завдала удару по багатоповерхівці в Умані. Дві російські ракети Х-101 влучили в житловий 9-поверховий будинок, внаслідок чого загинуло 23 особи, включно з шістьма дітьми

У листопаді минулого року СБУ повідомила про підозру Сергію Кобилашу – командувачу дальньої авіації військово-повітряних сил рф, який віддав наказ на проведення ракетних ударів по житловому будинку в Умані.


Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.


Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *