«Усі нігадяї повинні відповідати перед правоохоронними органами», – Анатолій Бондаренко про вибори, скандали в мерії та коронавірус (ВІДЕО)

«У мене немає конкурентів», «Я сам очолю свій штаб», «Я виграю в першому турі».

У цих фразах весь Бондаренко. Меру Черкас впевненості не позичати. Для нього не проблема «призначити» себе керівником «Нібулона» чи оголосити головним опонентом президента. Він і раніше був таким (Розбити окуляри Одаричу? Не питання!) А “привіти” Зеленського і раптовий прилив народної любові взагалі перетворили його впевненість у залізо.

Тепер Анатолій Васильович “хвалиться” 74% підтримки в місті і ще до виборів готується будувати більшість в раді, куди він ще не пройшов.

У чому ж секрет Бондаренка? За 5 років його «правління» для міськради стали звичною справою обшуки і купи кримінальних проваджень, мерія перетворилася на центр зайнятості для депутатів і вчорашніх люмпенів, а ключові передвиборчі постулати щодо «справедливих тарифів» помножила на нуль «Нова якість». Ще на початку 2018-го Бондаренко був на волоску від імпічменту, а уже сьогодні – він головний фаворит мерських перегонів і медійна персона всеукраїнського рівня.

Як так?

Бо все геніальне – просто, а сам Анатолій Васильович – «свята простота» у діях, вчинках, словах та світосприйнятті. Саме цим він і близький великій кількості людей, бо вони такі ж.

Після загального прес-ланчу журналіст «18000» поспілкувався з Анатолієм Бондаренком в оточенні вишневого штруделя й зеленого чаю. Ми говорили про Коломойського, про передвиборчі обіцянки, кримінальні справи й уклали парі на «обід з мером». Більше – далі.

«Коломойського не бачив і не знаю»

– Перше питання банальне і традиційне для подібних інтерв’ю. Від кого отримали пропозицію долучитися до «За майбутнє»?

 – Від Палиці.

 – Довго думали?

 – Ми поговорили. Я давно спостерігав за цією командою. Вважаю, що вона зараз одна з найсильніших. Об’єднує професіоналів. У мене багато друзів на Волині. І я скажу, що є дуже позитивні відгуки (очевидно йдеться про роботу голови партії Ігоря Палиці, який був головою Волинської облради – ред.).

 – Коли гуглиш «За майбутнє», з’являється інформація нібито партія фінансово пов’язана з Ігорем Коломойським.

 – Я думаю, все це маячня.

 – Ви не вірите?

 – Коломойського не бачив і не знаю.

 – Щодо «Пропозиції». У ефірі «112» ви говорили, що перед тим, як ухвалювати рішення, з ким йти на вибори, ви будете радитися з громадою. Радилися?

 – Я порадився. Зібрав колектив, зібрав однодумців. Ми поговорили, зважили всі за і проти. Я вважаю, що це більш сильна, професійна та ідеологічна команда.

 – А яка в них ідеологія?

 – Це патріотична партія.

 – Як у вас склалися стосунки з Філатовим після того, як долучилися до «За майбутнє»?

 – Нормально, позитивно.

 – Він же пост написав, що Бондаренко увійде в раду партії.

 – Я скажу так: вони мене запросили на з’їзд як міського голову. Багато голів чомусь злякалися і не поїхали. А я виступив. Те, що вони мене кудись включили, я не давав такої згоди. Я тоді ще був керівником іншої політичної сили. Ще місяць ним був.

 – Членом депутатської групи «За майбутнє» є нардеп Антон Яценко. Він, наприклад, один з тих, хто відвідував ресторан «Велюр». Ви неодноразово будували свою риторику навколо того, що ресторан працював під час карантину. Це маленький грішок, можливо. Але крім того, ця людина постійно фігурує в журналістських розслідуваннях: тендерна палата, електронні майданчики… Які у вас з ним стосунки?

 – Ці питання, я хотів би, щоб ви поставили самому Антону Яценку. У вас буде змога. Я готовий відповідати виключно за свою команду у Черкасах.

 – Так ви спілкуєтесь з ним?

 – Спілкуюся не більше і не менше ніж з іншими народними депутатами. Я з усіма спілкуюся. З губернатором, з народними депутатами. Із депутатами із «Слуги народу», які не розділяють позицію оточення президента, яка може довести президента до прірви.

 – Ви не відповіли на питання про Яценка. Які у вас з ним стосунки? Не будемо відкидати його роботу для Умані, але все ж він є досить «токсичним» політиком.

 – Ну давайте так, він же багато зробив для Умані. У мене з ним робочі стосунки. Я знаю людей, які представляють його в обласній раді. Світлану Легойду, наприклад. Виключно робочі стосунки. Це не впливає на діяльність нашої команди. Зрозуміло, що журналісти перекрутять…

 – Та на відео ж знімаємо.

 – Я вам скажу, що його найкращі приклади господарювання в Умані, у тому числі створення фонтану, другої Софіївки. Ми це візьмемо. Ви зараз скажете: «ага, найгірші приклади, бо він там-то замішаний», «Велюр»… Я й далі буду критикувати «Велюр», незалежно від того, хто туди ходив, чи Яценко, чи Петров, чи президент.

 – Далі про критику. Ви також багато критикували «Епіцентр», який працював на карантині. Власник «Епіцентру» Олександр Герега є членом «За майбутнє». Не бачите в цьому проблеми?

 – Ну й що?

 – Не спілкувались на цю тему?

 – Ні, не бачу в цьому проблеми.

 – Щодо Трофімова. Вам вдалося з ним зустрітися, коли він 31 липня приїздив в область?

 – Не вдалося. Він же високопосадовець. Міг би мене запросити поспілкуватися. Можем на детектор піти.

 – Після тих переписок, що були опубліковані, було далі спілкування?

 – Ні.

«Розраховую на перемогу в першому турі, і вона буде»

– Кого бачите головним конкурентом на виборах мера?

 – Не бачу конкурентів.

 – Хтось із «Батьківщини» перейшов з вами в «За майбутнє»?

 – Не знаю, хто з партії «Батьківщина» перейшов. Думаю, що немає таких.

 – Хто взагалі з черкаських політиків чи комунальників уже долучився?

 – Віталій Терьохін. У команді Павло Карась. А хто повинен бути в команді міського голови? Ті, хто працюють зараз керівниками, бо до них є довіра. Зараз така ситуація, я вам скажу, що тих директорів тягають всі підряд. Заманюють в політичні сили, які не мають рейтингу. Щоб отримати дивіденди. Друзі, їм не буде коли ходити на сесії. Депутат – це та людина, яка повинна приходити і працювати.

(під час прес-ланчу Бондаренко також назвав депутатів Тетяну Чорнобіль та Олену Шевченко, свого давнього соратника Геннадія Шевченка, а також Віталія Пустовіта («Юрія»), Тимофія Тронца (лікар), Лідію Ярмоленко (завідуюча садочком), Дмитра Бунякіна (директор 17-ї школи) – ред.)

 – Є у вас на руках соціологія щодо перспектив ваших та «За майбутнє?» 

 – Є.

 – Які там цифри і хто автор?

 – Великі.

 – Можете назвати?

 – Рейтинг міського голови за 70%.

 – 73% (сміюся)?

 – Ну, ви можете сміятися, так, можете, що хотіти робити, бо може, вам смішно. Більше ніж 73%. 74,5!

 – Розраховуєте на перемогу в першому турі?

 – Так, розраховую на перемогу в першому турі, і вона буде.

 – Хто готував соціологію?

 – Це серйозний інститут. Я не граюся в соціологію на коліні. Я маю досить серйозну соціологію, буде ще одна. Їх в мене три.

“Це серйозний інститут. Я не граюся в соціологію на коліні”

 – У партії «За майбутнє» які цифри?

 – Я впевнений, що партія займе перше місце в Черкасах. Я навіть готовий з вами тут поспорити.

 – Давайте. На що?

 – На ланч з міським головою (сміється).

 – Добре, ви ставите, що «За майбутнє» зайде з першого місця, відповідно я кажу, що точно нижче (перебивають)

Якщо ви такі впевнені, то можете уже зараз сказати, з ким готові, а з ким не готові будувати коаліцію в раді?

 – Я буду вибирати не партію, а людей. Подивимося, що це будуть за люди в раді, як вони будуть себе вести.

«Після Італії відчув якісь зміни в організмі. Можливо, і я перехворів»

 – Наприклад, перед президентськими виборами позиції ваші і БПП були діаметрально протилежними. Зараз очевидно у вас є спільний опонент…

 – Немає в нас спільного опонента. Я вам скажу так: є президент, який обраний народом. 73% проголосували. Ті люди, які оточили президента і займаються брудними справами у нього за плечима… Я думаю, він зрозуміє це. Цього прем’єр-міністра треба швидко міняти. Бо за такі речі, як сказав Ляшко, типу налякав людей, щоб вони в парки не ходили. Він має сидіти в тюрмі за це. Уявіть, наскільки він порушив конституційні права громадян? Що це за відповідь високопосадовця на рівні головного санітарного лікаря?

 – Це не може бути «обман во благо»?

 – Ну як? Треба було нормально людям повідомляти. Я скажу так: ми не боїмося захворіти самі?

 – Думаю, не всі бояться.

 – Стоп. Ми боїмося, щоб захворіли жителі міста, ми боїмося епідемії. Але ми самі повинні боротися. Дотримуватися всіх санітарних норм, мати нормальний імунітет, берегтися повинні. От і все.

 – Це ідеалістична картина. Ми зараз бачимо, як після послаблення карантину швидко познімали маски. Їх одягають лише тому, що змушені це робити.

 – Я скажу так. Люди, які розуміються на медицині в світі, кажуть, що маска не захищає. Маска захищає хвору людину. Ви спробуйте в масці в 35 градусів спеки походити півдня, що з вами буде? Чи ви не згодні зі мною?

 – Маска треба, що не заразити іншого.

 – Як сьогодні в 35 градусів спеки ходити в масці?

 – Якщо є гарантії, що це впливає на безпеку, то можна потерпіти.

 – Якщо є гарантія і людина хвора, то це зрозуміло, що треба одягати. А якщо людина здорова? То яка маска?

 – Про це можна довго говорити. Не всі ж люди знають, чи вони хворі, бо симптоми можуть проявитися через 14 днів.

 – Я вам скажу такі речі. Якщо у нас вже ексклюзивне інтерв’ю тут. От ми купили апарат, який тестує, китайської фірми «Медрей». Я не фахівець у медицині, але в тому числі він виявляє антитіла після вірусу. Ми масово тестуємо працівників, у тому числі Третьої міської лікарні. Серед них виявлено 90 осіб, які мають антитіла до коронавірусу, які пережили цю хворобу безсимптомно. То що мені робити? А можливо, ми теж з вами перехворіли.

 – Можливо.

 – Я ж був в Італії, коли був епіцентр якраз. Були на футболі. Мій колега, депутат Юра Тренкін, захворів потім через два тижні. Каже, так важко перехворів. Я також відчув якісь зміни в організмі. Нетипові. Можливо, і я перехворів.

 – Так а ви тестувалися? Ви і Тренкін.

 – Я тестувався швидким тестом. Не показало. Хочу пройти ПЛР.

 – То ви його не проходили?

 – Ні, я пройшов швидкий тест, здавав кров. Еспрес-тест нічого не показав.

«Підрядник, який виграв ремонт від магазину «Делікат» до Можайського, виявився бездарним»

– Одна з ваших ключових передвиборчих обіцянок 2015-го року – ремонт всього бульвару Шевченка за один рік. За рік не вдалося, не вдалося і за 4 роки. Що завадило?

 – Я скажу так: а виділення коштів депутатами? Я можу за рік зробити, але треба кошти. Той підрядник, який виграв ремонт від магазину «Делікат» до Можайського, виявився бездарним. Ми з ним судимося, постійно є якісь проблеми. Він не в змозі його закінчити. Жоден об’єкт він нормально не здав. Потім, виявляється, якісь додаткові роботи в нього. Він мав би бути внесений в «чорний список», і місто має забути про нього.

 – Ну, перед тим, як забути про нього, непогано, якби він виконав роботи, які на нього покладено. Наприклад, біля «Форесту» там покинутий недороблений шматок.

 – Ну, от він покинув. Десятки разів із департаментом архітектури навіть на підвищених тонах говорили, бо я вже не можу терпіти це. Але вони кажуть, що він не в змозі це зробити. Будемо розривати договір і шукати іншого підрядника, щоб закінчити.

 – Так, а на ту суму, що йому сплатили, він виконав обсяги?

 – Аванс відробив. Йому ще навіть трошки винні. Я вам скажу, є багато підрядників, яким ми винні. Цього року наш бюджет розвитку недоотримав 150 мільйонів. Це бюджет розвитку. Плюс 98 мільйонів, які ми виділи на коронавірус. І того бюджет розвитку всього-на-всього – 150 мільйонів. Але ви подивіться скільки роботи зроблено. Хто скаже, що мало зроблено? Ми працюємо в борг. Підрядники виграють тендери і працюють. По Сумгаїтській ми винні майже 20 мільйонів.

 – Щоб уже закрити цю тему із підрядником. Десь років 2 тому ви виїздили на футбольне поле (йдеться про запасне поле Центрального стдіону). Яка там ситуація?

 – Це та сама історія. Я кажу Гончарову (директор «Центрального стадіону» – ред.), я виділю кошти із своєї зарплати, щоб ми найняли людей. Справа по цьому полю у прокуратурі. Так не тільки ж це поле. Ще і майданчик в «Берегині» й інші об’єкти. Уже совість треба мати підряднику. Яку б роботу не робив – все проблемно.

І це ж підрядник з орбіти БПП. Потім помічник народного депутата від «Слуги народу» і так далі (йдеться про Володимира Халая – ред.).

– Ви пообіцяли знести всі борди на бульварі Шевченка.

 – Суд поставив крапку, ми не в змозі це зробити, бо є рішення суду.

«Усі нігадяї повинні відповідати перед правоохоронними органами»

 – Хочеться поговорити про теми, які за останній рік отримали скандальний окрас. Наприклад, щодо прибирання снігу. Було службове розслідування. Які результати?

 – Ми передали все в прокуратуру. Для цього є правоохоронні органи. На нашу думку, можна було не витрачати гроші. Щодо закону, то вони (підрядник – ред.) діяли згідно з Гідрометцентром, бо вони думали, що так убезпечать людей. Хай прокуратура ставить крапку.

 – Мене цікавлять ціни на асфальт

(Питання не вдалося поставити до кінця, ми хотіли озвучити вартість відпускної ціни для порівняння. Асфальт тип А для нижніх шарів: вул. Жужоми – 2,86 тисяч гривень за тонну, «Автострада» ремонтує дорогу на Київ – 2,72 тис.грн/т, київські комунальники закуповують 2,5 тис.грн/т. Асфальт тип Б для верхніх шарів: Сумгаїтська – 2,72 тис.грн/т, Благовісна – 2,5 тис.грн/т, білоруси від САДу – 2,1 тис.грн/т)

 – Давайте я скажу. Я максимально не люблю злодіїв, які хочуть нажитися на громаді міста, на дітях. Починаючи із ціни на асфальт, закінчуючи цінами на продукти харчування, – всі повинні відповідати. Ці всі нігадяї повинні відповідати перед правоохоронними органами. Я просив би правоохоронців більш детально вивчати всі ці ситуації.

– Не буду все перераховувати. Асфальт, харчування, рушники, – яка ваша позиція щодо цього всього? Ви розбиралися у цьому?

 – Слухайте, я в першу чергу сподіваюся на правоохоронців, які повинні цим займатися.

 – Окей, у вас є здогадки, куди йде вся ця маржа?

 – Ви знаєте, я ж міський голова, а не оперуповноважений карного розшуку. Хотілося б, щоб вони мені сказали: якщо маржа є, то де вона і хто цим займається.

«Приходить депутат з істєрікою: ми куратори, не мішайтеся, бо ми вийдемо, не будемо давати на дороги»

 – Щодо Нової якості. Варто розуміти, те, що голосують депутати, це популістичні рішення. Правильно ж? 

 – Так.

 – Для того, щоб розірвати договори треба рішення суду…

 – Це ви про великогабарит чи управління будинками?

 – Великогабарит.

 – Я вам скажу: треба розробити новий тариф. Він повинен включати в тому числі і великогабарит. Зараз всі займаються політикою. Але я сподіваюся, протягом трьох місяців ми все зробимо. Це має бути об’єднаний тариф.

Ну, вибачте мене. Хто керує Службою чистоти? (йдеться про Олександра Савенка – ред.) Представник БПП, який розповідає щось. Куратори, якщо пам’ять не зраджує, «Свобода». От тобі і розробники великогабориту і всього іншого.

 – Якщо повернутися до «Нової якості». Конкурс був навесні, тарифи почали діяти із червня. Перша ваша публічна реакція була лише в грудні 2019 року.

 – Я ж думав, що це буде для людей, що це буде нормально, що це буде позитивно. Декілька разів зустрічалися, він розповідав (ймовірно йдеться про Андрія Бортника – ред.), як покращиться якість надання послуг, наскільки люди будуть бачити свої кошти. І є деякі будинки, які задоволені управлінням. Але вибачте мене, я дивлюся, сміттям завалене місто, і я повинен втручатися, допомагати, направляти муніципальну інспекцію. Вивезли. Ніби все нормально. Знов не вивозять. Якщо людина не в змозі це зробити, то хай не береться.

 – Тобто, я так зрозумів, цей час, коли був затверджений і тариф, і поки була ваша перша публічна реакція, ви вивчали ситуацію?

 – Зрозуміло, вивчав, дивився, що, де, як. Цей великогабарит, ви ж не скажете, що його нема? Його багато. Так, це несправедливий тариф. За нього має платити той, хто його виносить. Або по-іншому. Якби він був 5 чи 3 гривні, то ніхто б не звертав увагу. Так, як зараз не звертають, що сміття в нас 24 гривні. Я вважаю, що це немало. Цей же підприємець каже, що він готовий вивозити сміття разом із великогабаритом за 24 гривні. Треба вивчати. ЧСЧ – це гарно. Але вона зруйнована, має один сміттєвоз, а все інше виконує «Ремондіс».

 – Коли ж будете вивчати це питання?

 – Коли буде в мене нормальна коаліція. А не приходить депутат з істєрікою: «ми куратори, не мішайтеся, бо ми вийдемо, не будемо давати на дороги» і все інше.

 – Хто це?

 – Я не пам’ятаю.

 – Від якої партії?

 – Від оцих всіх.

 – Тобто БПП або «Свобода»?

 – Так, від оцих всіх.

 – До речі, призначення дружини заступника міського голови на підвищення…

 – Я скажу так, це виключно ділові якості.

 – За неофіційною інформацією одним з кураторів появи «Нової якості» в місті був колишній депутат Ігор Мельніков. Його згадував і один з ваших заступників, нібито ця людина могла фігурувати в числі замовників потенційного злочину. Є відео у мережі, де він присутній на вашому дні народження. Які у вас з ним стосунки?

 – Відео, яке опубліковане у якій мережі?

 – У «Фейсбуці».

 – Я вам скажу, це був не день народження. Це був понеділок, я був у відпустці. Сотні людей прийшли мене привітати. У тому числі й Ігор Мельников прийшов і буквально півгодини побув. Я з ним спілкуюся виключно як з керівником однієї з політичних сил. Я з усіма спілкуюся.

«Грайтеся, клоуни, у другому місці, бо так не можна» 

 – Виборчий період по суті уже стартував, але активна фаза кампанії ще не почалася. Чи думали ви над тим, які перші ваші дії будуть восени? Чи є стратегія?

 – Зрозуміло, що є стратегія. Але я ж не кандидат, я чинний міський голова. Найголовніша моя стратегія – це нормально підготуватися до роботи взимку, щоб «Черкаситеплокомуненерго» вчасно подало тепло, щоб ТЕЦ вчасно подавала гарячу воду, щоб забезпечити нормальне прибирання взимку, щоб закінчити об’єкти.

Ви бачили, як був розподіл коштів? (на сесії, – ред.) Депутати не розуміють, що зараз всі їхні «хотєлки» треба зняти і направити кошти на закінчення ремонту бульвару Шевченка і Сумгаїтську. Їм однаково, бо зараз «прівєт популізм». Їх не цікавить, чи буде закінчена Сумгаїтська. Їм якби навпаки, щоб не була закінчена, щоб можна було «потикати» міського голову.

 – Визначилися із персоналією секретаря, якого будете вносити, якщо Ярослава Нищика знімуть?

 – Сергій Тищенко.

 – Є консенсус в депутатському корпусі щодо його кандидатури?

 – Я не знаю суть неголосування. Це так, щоб нашкодити. Написав заяву сам, в чому проблема? Людина знову просить у «Фейсбуці»: «я вимагаю голосування». Просто знущаються чи граються. То грайтеся, клоуни, у другому місці, бо так не можна.

 – Чи сформовано ваш виборчий штаб як потенційного кандидата? Якщо так, то хто його очолив?

 – Свій виборчий штаб буду очолювати я сам.

Розмовляв Сергій Макаренко

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *