“Без вас”. Як черкащанам підготуватися до зими з відключеннями світла?

Росіяни продовжують знищувати енергетичну інфраструктуру України. Не отримавши бажаного результату на полі бою, ворожа армія не знайшла нічого кращого, аніж тероризувати мирне населення. І хоч сили ППО намагаються збивати ракети, частина з них долітає та руйнує українську енергомережу.

Ще влітку, на початку липня, в ефірі видання “18000” директор черкаського комунального підприємства “Черкаситеплокомуненерго” Павло Карась радив жителям багатоповерхівок мати “план Б”. Цей план доволі простий: знайти можливість перезимувати у селі в одному з будинків, де ще збереглася дров’яна піч. Тоді на свою адресу комунальник отримав чимало критики. 

Сьогодні ж про те, що зима буде складною, говорять уже на всіх рівнях влади. Українців готують до ще довших відключень світла, можливих перебоїв з опаленням і водою.

“18000” ділиться рекомендаціями про те, як підготуватися до зими в умовах відключень світла

Без світла

18 листопада “Черкасиобленерго” опублікував оновлений графік аварійних відключень електропостачання. Учора стало відомо, що росіяни зруйнували вже 40 % енергосистеми України. Таку цифру в “Укренерго” називають критичною.

Відтепер, згідно з графіками, світло вимикатимуть не раз на чотири години, а три через три: три години електрика буде, а три – ні. В установі наголошують, що світла може не бути й довше. 

“Можливі зміни в годинах відключення/включення за розпорядженням диспетчера НЕК “Укренерго” без попередження. Нині живлення області здійснюється з обмеженням потужності задля збереження енергосистеми та її відновлення” – зазначають в обленерго.

Світло вимикатимуть у дві черги:

Також сьогодні із заявою виступив мер Черкас Анатолій Бондаренко. Він зазначив, що в перспективі світла може не бути не три години, а й цілу добу або дві. Тож черкащанам слід подбати про альтернативне забезпечення електропостачанням.

В обленерго містянам радять придбати собі ліхтарики, запасні батарейки, свічки та світильники на акумуляторах. Черкащанам пропонують об’єднуватися на рівні під’їздів або будинків і купити спільний генератор, аби мати змогу підзарядити пристрої. Також про придбання генераторів варто подбати і бізнесу. За можливості – придбати портативні сонячні станції.

– Також подбайте про приготування їжі за умови відсутності світла, запасіться сухими сніданками, консервами та їжею швидкого приготування, їжею для тварин. Подбайте про запас питної та технічної води, теплі речі та ковдри, – зазначає у коментарі “18000” технічний директор ПАТ “Черкасиобленерго” Володимир Заврін.

Окрім того, на прохання “18000” в обленерго надали рекомендації про те, як убезпечити прилади від перепадів електронапруги.

У випадку відключення світла необхідно вимкнути з розеток усі прилади, аби убезпечити їх від пошкодження. Через перепади напруги та при раптовому увімкненні світла прилад може вийти з ладу.

– Навіть виходячи з дому, вимикайте прилади з розеток, це не тільки збереже прилад, а й зекономить на оплаті за спожиту електроенергію, – зазначає Володимир Заврін. – За можливості встановіть реле напруги, який забезпечує автоматичне вимкнення у разі перепадів напруги.

Також містян закликають обмежити користування ліфтами, оскільки передбачити час застосування графіків аварійних відключень “Черкасиобленерго” не може.

– Графіки аварійних відключень вводяться за командою диспетчера “Укренерго”. На виконання команди дається від 3 до 15 хвилин. А на виконання спеціальних графіків аварійних відключень відводиться лише три хвилини. Передбачити час застосування спеціальних аварійних відключень неможливо, – зазначає Заврін.

Без води

Не менш болючим для черкащан може стати і відсутність централізованого водопостачання, як уже було в Черкасах під час обстрілів енергоінфраструктури 31 жовтня. Тоді разом із відключенням світла із кранів містян почала зникати вода.

Аби цього запобігти наступного разу, у КП “Черкасиводоканал” пообіцяли купити потужні генератори. Зокрема, для цього на засіданні 8 листопада депутати спрямували водоканалу 21 млн гривень.

Водночас в установі просять бути готовими до повторення ворожих атак і на цей випадок сформувати запаси води: як питної, так і технічної, щонайменше на кілька днів. Пляшки варто підписати: де вода для споживання, а де – для технічних потреб.

– Питна водопровідна вода, яка хлорується, може зберігатися кілька днів. Опісля її краще прокип’ятити. Вода для технічних цілей може зберігатися кілька тижнів. Правильні умови зберігання води – в прохолодному темному місці, без потрапляння сонячних променів. Тара має бути щільно закрита, – надає рекомендації начальник лабораторії якості води та стоків КП “Черкасиводоканал” Тетяна Проценко.

У разі відсутності централізованого водопостачання у місті буде організовано підвіз води.

– Для цього ми вже підготували пункти заправки автоцистерн, які будуть задіяні відповідно до розпоряджень органів місцевого самоврядування та військової адміністрації для розвезення на визначені органами місцевого самоврядування місця, – зазначає в коментарі “18000” фахівець з питань цивільного захисту КП “Черкасиводоканал” Вадим Мигаль.

Днями водоканал також опублікував перелік місць підвозу води у разі відсутності води вдома. Нині таких – 10. 

За словами Мигаля, як джерела водопостачання цих пунктів використовуються наявні артезіанські свердловини, а також запас води в резервуарах. Додатково водоканалівці підготували дві свердловини на території міста для розливу води у власну тару, уже забезпечено бензогенератори для резервного живлення насосного обладнання для цього.

Також містянам радять користуватися водозабірними колонками. У водоканалі нагадують, що вода в колонках у разі екстреного вимкнення електропостачання буде зникати поступово, оскільки у водонапірній системі зменшується тиск.

“Сусід у нас кончений, готуватися треба до найгіршого”

Черкащанин Віталій Пітвало розпочав підготовку до важкої зими ще у вересні. Почав з вирішення найбільш критичних питань: а це забезпечення тепла і електрики. Оскільки хлопець – мешканець квартири, облаштувати мінімально комфортний простір собі він вирішив у цегляному гаражі.  

– Я купив туди кіловат сонячних панелей, дрова, пічку буржуйку. Також докупив потужний акумулятор і тепер в мене ~3.3квт електрики є в запасі. За найгіршого сценарію пережити зиму можна там, – зазначає Віталій.

Хлопець працює в ІТ сфері, тож сподівається, що за крайньої необхідності у гаражі зможе не лише зігрітись, а й повноцінно працювати.

– Зараз у дефіциті літієві акумулятори великої ємності, їх немає майже ніде. А потрібні саме літієві, бо тільки їх фізично можна швидко зарядити від джерела струму. Багато специфічного елекрообладнання розібрали. Сонячні панелі ніби ще є, їх би я рекомендував купляти усім, хто хоч трохи знає, що з ними робити і має сонячну сторону в квартирі або дах, – зазначає Віталій Пітвало.

Такі сонячні панелі, продовжує він, допоможуть принаймні зарядити мобільний телефон.

Ось так можна розмістити сонячні панелі у приватному секторі. Фото Віталія Пітвала

Віталій говорить, що готуючись до складної зими з частими відключеннями світла, насамперед слід усвідомити, що саме вам потрібно заряджати. Для цього варто банально оглянути свої пристрої.

– На всіх приладах пишуть їхню потужність у ватах на годину. Наприклад, ноутбук їсть 60 ват на годину, за 8 годин це 480 ват. Тобто два робочих дні за комп’ютером – це десь 1 кВт, – підраховує черкащанин. 

У грошовому еквіваленті акумулятори обійдуться близько 8-10 тис. грн за 1 кВт/година. Додатково слід подбати про інвертор (перетворювач постійного струму на змінний однофазний або багатофазний струм), мінімальна вартість якого – 2 тисячі, більш якісні варіанти можуть коштувати і 15 тис. гривень. 

– У вас має бути акумулятор разів у 5-10 більшим від того, що ви плануєте споживати. Тоді це буде комфорт, а не включили – і всі ваші прилади з’їли всі запаси за годину, – акцентує увагу Віталій. – Якщо розглядати сценарій, що світла взимку не буде, як і зараз, щотри години, систему для забезпечення мінімального освітлення і зарядки телефону можна зібрати і за 5 тисяч гривень. Якщо ж хочемо, щоб і чайник працював, і мікрохвильовка, то потрібно вкласти тисяч 15-20. Сучасна індустрія зробила багато всього, можна збирати максимально ефективну систему як конструктор під конкретне завдання.

В обладнаному хлопцем гаражі є запас електрики на два тижні роботи за комп’ютером. 

– Зима буде довга, сусід у нас кончений, готуватись треба до гіршого. З базового, про що точно треба подбати, це зарядка ліхтариків і телефонів. У багатьох проблема з газовими котлами і циркуляційними глибинними  насосами для води. В кого електричне опалення – думайте вже як перевести його на котельне. Як варіант, будуйте будочку для котла біля дому, прокладайте труби і вішайте батареї хоч тимчасово, – рекомендує Віталій Пітвало.

Якщо ж говорити про забезпечення тепла у квартирах, то з цим складніше, додає хлопець. Найпростіший варіант – газові обігрівачі. Проте використовувати їх у квартирах досить небезпечно. Не зайвими будуть газові пальники з балоном. 

– З альтернативною електрикою в квартирах трохи легше, завжди можна поставити сонячні панелі на фасаді, в кого сонячна сторона і верхній поверх. Або домовитись з сусідами і прокласти дроти. Можна навіть встановити вітряк на дев’ятиповерхівці. З цих джерел можна зібрати 100+ ват електрики, її завжди вистачить на освітлення та гаджети, можливо, навіть комп’ютер.

У приватному будинку варіантів більше: тут доступні і вітряки, і сонячні панелі, й генератор, і буржуйки.  

Буржуйка у гаражі черкаського айтішника

– Найпростіше, що можна зробити, це купити садові гірлянди на сонячній панелі, сонячну панель встановити за вікном до сонця, за день воно буде заряджатись і пару годин хоч якогось світла увечері у вас завжди буде, – зазначає Віталій.

Зараз набувають популярності ящики-повербанки. Проте за свою ціну, на думку Віталія, вони мають малу ємність акумулятора – 300-700 ват.

– Деякі з них оснащені сонячними панелями. Але ці павербанки – туристичні. Вони не будуть заряджатися зимовими хмарними днями через вікно від сонця. Такого павербанка може вистачити на один день роботи ноутбука або на 2-5 разів закип’ятити води в чайнику. Головне – не переоцінюйте можливості цих пристроїв, – резюмує Віталій.

***

11 вересня країна-терорист уперше обстріляла енергетичну інфраструктуру України. Тоді президент Володимир Зеленський написав один зі своїх найпопулярніших дописів у телеграмі:

“Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас. Холод, голод, темрява й спрага – для нас не так страшно й смертельно, як ваші “дружба й братерство.”

Українців справді чекає одна з найскладніших зим в історії незалежності. Ворог уже не приховує свою ціль: зробити життя українців максимально дискомфортним, а владу – більш поступливою, схиливши її до перемовин, вигідних росії. Та, здається, поки росія продовжує зворотнє: ще більше усвідомлення українців про те, що краще з холодом і блекуатом, але “без вас”.

Єлєна Щепак

Статтю створено за підтримки Institute for War & Peace Reporting


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “У нас газ, а у вас?” Як громади Черкащини готуються до важкої зими

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *