За крок до великого виробництва. В Буцькій громаді варять згущене молоко з продуктів місцевих ферм

Варене згущене молоко

Фото: istockphoto.com

За кілька днів після повномасштабного вторгнення, поки більшість українців охопила паніка, в Буцькій громаді на Уманщині запустили маленьке, проте своє виробництво. Фермери, кухарі, комунальники, місцева влада й небайдужі жителі згуртувались. Разом їм вдалось оминути товарну кризу, ба більше, забезпечити харчами свою громаду, яку поповнили ще кілька тисяч переселенців, й допомагати українському війську дотепер. Саме так починалась історія виробництва згущеного молока, яке вже цього року може з’явитись на полицях супермаркетів. 

“18000” поспілкувався з головою Буцької селищної громади Сергієм Залізняком про підтримку місцевих фермерів, розвиток локального й екологічного продукту, і, звичайно, про велике виробництво “Солоденької”.

Виробництво – розвиток громади

Виробництво в Буцькій громаді запровадив її голова Сергій Залізняк разом із місцевими фермерами. Чоловік каже, що до того, як очолив громаду в 2019 році, не був знайомий з роботою в держорганах, проте мав досвід у підприємницькій діяльності. Тож у нього виникла ідея, як розвивати свою громаду, – за допомогою виробництва.

– Моя перша вища освіта – режисура, фантазій для різних проєктів маю багато (сміється – ред.). Будь-яке виробництво, що діятиме в нашій громаді, – це перспектива для розвитку. Після повномасштабного вторгнення ніхто не міг продати ні зерно, ні молочну продукцію. Водночас так у нас з’явилась можливість показати фермерам, що варто займатись переробкою сировини, – розповідає Сергій Залізняк.

Сергій Залізняк

Сергій Залізняк. Фото з фейсбуку

У травні 2022 року Буцька громада приєдналась до всеукраїнської ініціативи “Сади перемоги”, в межах якої розгорнули виробництво. Завдяки цьому вдалось безкоштовно забезпечили продуктами 80 % місцевих садочків і шкіл, переселенців, які оселились у громаді, а також робити поставки на передову.

Крім того, громада змогла додатково використовувати землі, що раніше не були задіяні у виробництві. Також вдалося привести до ладу земельні ділянки, де раніше були розміщені цегельний завод і тракторна бригада. У межах державної ініціативи громаді надали насіння, мінітрактор і обладнання до нього на 1,5 млн грн.

У перші дні великої війни фермери виливали молоко на землю

Ідея запустити виробництво згущеного молока виникла під час повномасштабного вторгнення, коли значно порушилась логістика.

– У перші дні великої війни фермери виливали молоко на землю, тому що не було можливості його вивезти, не було куди здати. Тоді ми вирішили постачати молоко в місцеві магазини, – пригадує голова селищної громади.

Сергій Залізняк каже, що наприкінці лютого крамниці спорожніли, адже ніхто не постачав до них продукти. Проблема забезпечення понад п’яти тисяч жителів громади, а й ще семи тисяч вимушених переселенців, залишалась.

– Ми вистояли завдяки фермерам. Своїми силами ми забезпечили переробку продукції на крупи, олію. Завезли це все в свої магазини й так уникли кризи. Лише один день були майже голі прилавки, а потім за рахунок всього, що мали, забезпечили своїх людей і ВПО, – пояснює пан Сергій.

Перше згущене молоко готували в дитсадку

Місце для невеликого виробництва згущеного молока виділили в приміщенні дитячого садка. Громада в межах ініціативи “Сади перемоги” отримала 16 автоклавів і чотири тисячі півлітрових банок. Цих ресурсів вистачило на кілька тижнів, та запалу в місцевих жителів вистачає донині.

– У перші дні ми працювали на базі дитсадка, хоча дітей не приймали, та люди все одного ходили на роботу. Там є великий харчоблок, доступ до продуктів, фахівці з досвідом, – розповідає голова Буцької громади. – Ми переробляли готове молоко в згущене й віддавали безкоштовно переселенцям та більшу частину – відправляли на передову.

Фото: фейсбук-сторінка Буцької громади

В автоклавах паралельно готували згущене молоко й тушковане м’ясо. У перші тижні захисникам із Буків передали вісім тисяч банок. Зібравши урожай, “закручували” томатну пасту, помідори, огірки. Таке виробництво не припиняється й досі.

Рецепт – місцевий, інгредієнти – екологічні

У громаді переважно займаються виготовленням вареного згущеного молока. Щоб його приготувати, потрібно лише три інгредієнти: коров’яче молоко, сухе молоко і цукор. Усі ці продукти громаді надають безкоштовно місцеві фермери й підприємці для переробки. Селищний голова запевняє, що ці продукти ще й екологічні, тому згущене молоко виходить без домішок.

– Працівники дитсадка мали рецепт згущеного молока, тому взялися першими за приготування. Продукт вийшов смачний, але був не такої густини, як потрібно. Тому ми звернулись на завод продтоварів до технолога. Він дещо допрацював рецепт і вийшов смачний результат, – каже голова громади.

На території громади навіть є завод, там готуватимуть “Солоденьку”

Виготовляти згущене молоко у великих партіях планують на Буцькому заводі продтоварів. Нині вже підписаний договір. За словами голови громади, завод має приміщення, потужності й весь пакет дозвільних документів із необхідних служб.

– Найближчим часом ми отримаємо право продавати своє згущене молоко на полицях магазинів. Йдеться про надлишок. Нині ми готуємо його самі для бучан, не для продажу, та розуміємо, що є сировина, до того ж собівартість молока в рази нижча, ніж у магазинах. Наразі наше комунальне підприємство узгоджує питання з документами, – підтверджує Сергій Залізняк.

Завод продтоварів нині є хабом, де формують пакети з гуманітарною допомогою. Тут виготовляють вермішель, крупи, олію, а незабаром готуватимуть і згущене молоко, що також додаватимуть у благодійні пакунки.

В автоклавах готують до 300 баночок, у планах – в рази більше

Як розповідає Сергій Залізняк, нині питання харчування на передовій не таке гостре, як у перші дні повномасштабного вторгнення. Тепер цей обов’язок перейняла на себе держава. Та інколи військові звертаються за солоденьким.

– Час від часу хлопці просять смаколики, то ми їм передаємо згущене молоко. За одну партію в автоклавах ми можемо виготовити 300 півлітрових баночок. Молоко треба правильно змішати, розлити в банки, законсервувати й зварити, потім воно має охолонути. Якщо вправно працювати, за добу можна закрити цей обсяг, – певен очільник громади.

Банки в Буцькій громаді

Фото: фейсбук-сторінка Буцької громади

На маленькому виробництві в дитсадку працювали шість осіб, та плануючи велике виробництво на заводі, кількість працівників хочуть збільшити мінімум у чотири рази. Відповідно збільшиться обсяг продукції, та яких об’ємів вдасться досягти, поки неможливо прорахувати. Як каже пан Сергій: “Чим більше, тим краще”.

– Ми готові переробляти стільки молока, скільки даватимуть фермери. Оскільки з місцевого заводу розвозять допомогу в Харків, Херсон, думаю, йдеться про немалу кількість, – запевняє Сергій Залізяк.

Голова громади сподівається, що врегулювати всі юридичні питання й дати старт виробництву згущеного молока вдасться вже влітку.

“Солоденьку” з Буків продаватимуть на полицях супермаркетів

Згущене молоко з Буцької громади планують постачати до великих мереж супермаркетів по всій країні, як і продукцію з інших громад. За словами Сергія Залізняка, над цим працюють фахівці програми “Сади перемоги”. Оскільки ця ініціатива всеукраїнська, держава орієнтуються, що вирощують і виробляють у тих чи тих громадах.

Допомога на передову. Фото Наталії Грабової

– Спершу ми планували продавати молоко в магазинах на території громади. Буцька громада – туристична, думали, що в такий спосіб про наше згущене молоко дізнаються не лише в Україні, а й за кордоном. Проте маємо рухатися за програмою “Садів перемоги”: йдеться насамперед про забезпечення продуктами своїх громад, а надлишком – країни, – пояснює Сергій Залізняк.

Також читайте: “Здавалося, от-от повернемось”. Історії трьох луганчанок, які переїхали на Черкащину у 2014 році. 

Долучайся до телеграм-каналу “Шо там у Черкасах?”. Оперативно повідомляємо про повітряні тривоги і першими повідомимо про нашу перемогу

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *