Догляд за жіночим здоров’ям під час війни: підказуємо разом із черкаською лікаркою-гінекологом

Від початку повномасштабної війни кількість жінок, які проходили профілактичні огляди в черкаських медичних закладах, значно знизилась і не досягла минулорічних показників досі.

“18000” у межах програми “18 запитань. Бізнес” запитали в лікарки “Академії лазерної медицини” та центру “Гармонія”, до чого можуть призвести такі “прогули”, як зекономити на аналізах та як допомогти жіночому організму, живучи в постійному стресі.

Як вплинула війна на кількість пацієнтів? 

Звичайно, війна позначилася. Відбувається міграція населення і за кордон, і в межах країни. Зменшується кількість жінок, які відвідують гінеколога. Безумовно, це позначається на нашій практиці долучити якомога більше жінок, проінформувати їх про необхідність щорічного профілактичного огляду і про їхню важливість. Жінки намагаються лікуватися самотужки, звертаючись або в аптеку по консультацію провізора-фармацевта і приймаючи будь-які ліки, які їм порадили. Проте треба розуміти, що все ж фармацевт – добрий спеціаліст у своїй справі. Порадити і поставити діагноз – найголовніше, а потім лікувати. Жінки часто собі ставлять діагноз за інформацією в інтернеті, за подібними діагнозами, які вже були в них, або за порадами подруг. Тому лікування буває не дуже вдалим, не дуже ефективним. І вже до лікаря приходить пацієнтка з переліком обтяжувальних симптомів, які є наслідком невдалого лікування, із фактом хронічної хвороби. Її вже лікувати і добирати слушну терапію досить важко.

Чи можемо виокремити найпоширеніші гінекологічні захворювання у жінок Черкас?

Це насамперед запалення жіночих статевих органів та сечовидільної системи. Є факт переохолодження, можливо, також неможливості дотримання слушних гігієнічних моментів через тимчасову відсутність води. 

Враховуючи кількість стресів, збої в харчуванні, всього, що супроводжує жінок в цей час, чи варто змінювати щось у контролі за своїм жіночим здоров’ям?

Ефективні – вони і найпростіші. Це триразове харчування. Якщо є можливість, бажано повноцінне, збалансоване за білками, жирами, вуглеводами. Це нічний сон протягом 8 годин, засинати бажано о 22 годині.  І за годинку до цього бажано вимикати всі екрани наших гаджетів, телевізор, які, на жаль, дуже подразнюють наші нейрони. Особливо – шишковидну залозу, яка відповідає за біоритми нашого організму, за його відновлення, за здоров’я, молодість і безумовно – відновлення енергетичне. Восьмигодинний сон відновлює вироблення мелатоніну шишковидною залозою – і людина добре відпочиває. Як наслідок може витримати значні фізичні, емоційні напруження, які ми переживаємо зараз.

Якщо ви перебуваєте поза домом, в укриттях, беріть із собою достатню кількість чистої питної води. Розрахунок: 40 мл на кілограм ваги тіла – споживання на добу. Цього буде достатньо, щоб організм оновився і не страждав від нестачі інших харчів. 

Із усіх жіночих захворювань МОЗ найчастіше згадує про доброякісні утворення. Як довго вони можуть існувати безсимптомно?

Другою найпоширенішою хворобою в жінок є фіброміома матки, на третьому місці ендометріоз і гіперпластичні процеси, поліпи. Усе це – доброякісні утворення, які не перероджуються у злоякісний процес. Вони можуть виникати на фоні частих запалень, генетичних збоїв, порушень в ендокринній системі. Тобто це захворювання мультифакторні. І шлях до їх виникнення довгий. Часто жінка хворіє на запалення, не знаючи, що вже є фіброміома. Щоб її виявити, треба пройти УЗД-обстеження хоча б раз на рік. 

Щодо ендометріозу. Якщо хвороба є у спадковості в найближчих родичів (мами, сестри), якщо є захворювання щитовидної залози, запальні процеси, часті ускладнення перебігу гінекологічних захворювань, пологів, абортів, то безумовно, ці жінки в групі ризику щодо виникнення ендометріозу. Ці захворювання досить тривало можуть бути в прихованому, безсимптомному стані – і жінка не знатиме, що вона вже хвора. Більше – оскільки симптоми з’являються поступово, вона звикає до них. Наприклад, до кровотеч. Їй здається, що все нормально і немає нічого такого, чого не було вчора чи рік тому. Втрачається самоконтроль і пацієнти до нас звертаються вже з низьким рівнем гемоглобіну, що свідчить про хронічний стан анемії і регулярні кровотечі.

У чому тоді важливість лікування доброякісних утворень і яка методика?

Захворювання можуть прогресувати: збільшується кількість фіброматозних вузлів, вони можуть збільшуватися в розмірах і давати сильніші симптоми, які подолати медикаментозно не можна. Втрачається час так званого “терапевтичного вікна”, коли ми можемо медикаментозно, без хірургічного втручання лікувати пацієнтку – і вона може не переживати такої більш травматичної медичної події як операція. Та коли пацієнтка звертається вже в занедбаному стані, наприклад, на третій стадії ендометріозу або з дуже великими фіброматозними вузлами, тоді стає питання про необхідність хірургічного лікування. На жаль, у такому разі можна втратити жіночі репродуктивні органи. 

Також – є інші види операцій, які у випадку фіброміоми матки спрямовані на видалення окремих вузлів зі збереженням органів. Існує емболізація маткових артерій – внутрішньосудинна операція, яка себе дуже зарекомендувала протягом майже 20 років. Нині в мене дисертаційна робота на цю тему. Достатньо через судини зайти в слушну артерія, яка живить матку і вузли – і заемболізувати, тобто припинити кровообіг у вузлах, унаслідок чого – їх суттєве зменшення протягом року. Можливо, до 50-60% вузлів. Це дає насамперед кровозупинний ефект, прибирає головне нарікання і страждання жінок. 

Тобто видалення матки – це не обов’язково потрібна крайня міра?

Справді, існував такий підхід, що фіброміома – видалення, ендометріоз – видалення. Чому ми й наголошуємо, що треба відвідувати лікаря: чим раніше ми діагностуємо ці захворювання, тим вищий шанс насамперед на медикаментозне лікування, а за необхідності – комбіноване (медикаменти + органозберігальне хірургічне лікування). Останнє – як наприклад, малоінвазивні втручання: емболізація маткових артерій. Чи гістероскопічне видалення вузла, яке взагалі без будь-яких розтинів виконується. Це внутрішньоматкова операція, доступна за відповідного розташування вузла. Реабілітація дуже швидка – відновлення за кілька днів, до тижня після операції. І можна далі жити в своєму ритмі.

Гістероскопію називають “золотим стандартом”. Що це і коли вона необхідна?

Я цим методом займаюся вже близько п’яти років, уже занурилась в усі аспекти методу і стала його фанаткою. Метод дозволяє візуалізувати, бачити, шо робиться в матці. Наприклад, яке там є патологічне утворення, чи як змінений ендометрій, слизова, чи прохідні маткові труби для тих у кого є репродуктивні плани. Тобто це дає змогу під зоровим контролем, більш точно, прицільно брати біопсію з якоїсь підозрілої зони, видаляти саме патологічне утворення, не травмуючи навколишні стінки і ендометрій. Це важливо для кожної жінки, не залежно від віку і її репродуктивних планів, адже це впливає на швидкість реабілітації. Операцію проводять під анестезією або без неї. Але вже за годинку після – пацієнтка підводиться і рушає додому з клініки. Усім подобається, що не потрібно кілька днів бути в лікарняних умовах, а потім ще проходити тривалу реабілітацію. 

Рутинним методом, яким ми й зараз користуємося, є діагностичний, лікувальний вишкріб матки. Його роблять без візуалізації, виключно сліпо, на тактильних відчуттях гінеколога. Він не дозволяє якісно видалити поліп або взяти біопсію з якогось конкретного місця, де є патологія. Для того, щоб виконати таку процедуру, потрібно фактично обійти всі стіночки спеціальним інструментом, що досить травматично для матки, порівняно з гістероскопією. 

Як довго можуть бути безсимптомними злоякісні утворення?

Онкопатологія шийки матки дуже змолоділа, виникає у дівчат зовсім молодого віку. І період безсимптомного перебігу тут коливається від одного до десяти років. Залежно від зони ушкоджень. Чинником захворювання на 70% вважають вірус папіломи людини високоонкогенних типів. 

Що стосується онкологічних захворювань матки – їхній термін безсимптомності від 5 до 7 років. До моменту перших клінічних проявів. Проте є ультразвукова діагностика, яка дозволяє моніторити стан внутрішній матки, чого не побачить гінеколог під час огляду в кріслі й не покаже жоден аналіз. І УЗД дозволить ще на безсимптомному етапі виявити таке захворювання. 

У наш час жінки часто ігнорують певні симптоми. Популярне нині “не на часі”. Що точно не можна ігнорувати?

Біль. Якщо перший раз знеболилося, але виникає такий же більш знову, то, безумовно, розуміємо, що організм сигналізує, що щось негаразд. Знеболюватися весь час – неефективно. Треба звернутися до лікаря. 

Жінкам старшого віку – звернути увагу на появу кровотеч у менопаузі. Теж досить загрозлива ознака, яка сигналізує, що не варто відтягувати візит до лікаря. 

Які найпоширеніші причини маткової кровотечі? І яке лікування?

Поліпи ендометрія або інші види гіперплазії ендометрія, які виникаюьть на тлі фіброміоми, ендометріозів. Але можуть бути і без них, якщо жінка має ендокринні розлади, захворювання, про які вона навіть не знає. Наприклад, захворювання щитовидної залози. У такому разі можуть з’являтися нециклічні кровотечі, більші й менші. Або рясні нетипові кровотечі в дні циклу. Потрібно з’ясувати, що спричинює. Дуже часто ми виявляємо поліпи в жінок різного віку. Саме для них гістероскопія, справді, золотий стандарт.

Наймолодшою моєю пацієнткою була дівчина 19 років. Усе ж такі захворювання пов’язані насамперед із тим, що жінки раніше починають жити статевим життям, мають інфекційні процеси. Зараз ми досліджуємо видалені тканин за допомогою гістології та імуногістохімічного методу. Клітини, які можуть відповісти на запитання “що саме спричинило виникнення цього поліпу?” У більшості жінок молодшого віку основною причиною є запалення. Вчасно потрібно проліковувати запалення, щоб потім не мати поліп.

Якщо в жінки запалення повторюється через певний час, чи може вона для лікування скористатися старими призначеннями гінеколога?

Дуже часто так і буває, що жінка керується попередніми порадами. Але мікрофлора постійно змінюється. Навіть коли ми беремо аналізи, то вже за сім днів ми можемо отримати абсолютно інший результат. Тоді добір ліків буде зовсім інший, різний спектр, яким слушно й ефективно лікуватися. Я зазвичай це роблю на основі БАК-посіву із антибіотикограмою, індивідуально добираю чи свічки, чи інші препарати. 

Якщо ще немає стабільного особистого життя, є зміна статевих партнерів, не виключені інфекції, які передаються статевим шляхом. Тому ми не можемо керуватися попередніми призначеннями. Треба з’ясувати чинник запального процесу – і тільки потім лікувати. Бо інфекції, які передаються статевим шляхом, мають влучні, прицільно дієві антибактеріальні препарати. Інфекція може просто приглушитися і перейти в хронічну форму.

Як жінці, дівчині відрізнити маткову кровотечу від менструацій зі збоєм циклу?

Оцінювати насамперед тривалість. Норма – до 8 днів. Якщо довше, ми можемо вважати, що це кровотеча, зрушення циклу. Також – рясність виділень. Цикл може бути досить коротким, 3-4 дні, але використовують, наприклад, упаковку гігієнічних засобів, а у виділеннях присутні згорточки, яких не має бути в нормі.

Якщо жінка перебуває в окупації і в неї маткова кровотеча, а вона не хоче йти до лікаря проросійського. Як їй собі допомогти?

Можна порадити прийом кровоспинних засобів, вітамінних препаратів. Пройти навіть курс звичайних, тих, що радили раніше, протизапальних свічок широкого спектру дії. І подивитися, що з цього буде: чи будуть якісь повторення. 

Одна з причин “прогулів” візитів гінеколога – складна фінансова ситуація зараз. Які аналізи є обов’язковими і яка їхня періодика?

Насамперед треба здати ПАП-тест. Це рідинна цитологія. Якщо все добре – одна ситуація, якщо ні – обов’язково доповнюється ПЦР-діагностикою на віруси папіломи людини. Це важливо як профілактика онкозахворювань шийки матки і передонкозахворювань. Діагностика на мікроскопічному рівні, початковому. Огляд на кріслі – однозначно. І УЗД-обстеження. Далі – індивідуально лікар буде вирішувати: якщо є зміни, буде призначати ті чи ті додаткові аналізи на інфекційні чинники.

Зараз актуально здати тим, хто має розлади циклу, пролактин. Адже ми маємо дуже багато стресів. Пролактин – це стресорний гормон, який підвищується і може впливати на різні зрушення циклу. І, можливо, все ж – гормони щитовидної залози. Адже ми ще покоління так званих “чорнобильців”, дуже рідко можна побачити, що в людини немає захворювань. Тому треба звернути увагу на гормональний фон щитовидної залози: ТТГ – гормон, який керує функцією щитовидної залози. Хоча б тільки його слушно здати, якщо є розлади циклу і настрою. 

Болюча менструація – наскільки це далеко від норми?

Це не є норма. Якщо такий симптом присутній із моменту початку менструальної функції, із такою дівчинкою треба звернутися до гінеколога. Жінки, які мали болісні місячні з підліткового віку, потім мають ендометріоз. 100%. Так дебютує з початку менструальної функції ендометріоз. Який років за 5-10 може проявити себе досить маніфестно, а захворювання може навіть інвалідизуючий характер мати для пацієнтки.

Якщо болісні місячні в 30-40 років, а раніше таким не були, це може свідчити про запальний процес, також, можливо, набутий ендометріоз або міома. Частіше – ендометріоз. Захворювання розвивається, набуває “стаж”, залежно від міри рецидиву. 

Як зараз допомогти своєму жіночому здоров’ю: заспокійливі, вітаміни тощо?

Вітаміни також бувають різні і для слушних періодів. Для жінок, які планують вагітність, – це одні вітаміни. Також важливий сезон. Наприклад, зараз усім рекомендую вітамін D3, профілактичні дози. До травня. Адже ми маємо мало сонця – відповідно, може страждати рівень цього вітаміну. Це для всіх людей порада. Жінкам із захворюваннями щитовидної залози, залежно від типу, може підійти профілактика дефіциту йоду і селену. Особливо – жінкам зі зниженою функцією щитовидної залози. Навіть вітаміни і мікроелементні комплекси потрібно добирати залежно від спектру захворювань цієї пацієнтки. На жаль, пацієнтці, яка має підвищену функцію щитовидної залози, йод протипоказаний. Особливо – ц періоди загострення захворювання. І якщо вона сама собі призначить такі легенькі пігулочки, може собі зашкодити. 

Чи можна жінкам, які не планують вагітність, пити вітаміни для вагітних з метою підвищити допомогу організму?

Треба вибірково підходити. Знову ж – усі ці комплекси містять йод, який не слушно пити жінкам із деякими захворюваннями щитовидної залози. На якийсь місяць протягом весни такий комплекс може бути доречним, із підвищеним рівнем вітамінів і мінералів. Однак я б рекомендувала середні дози, бо гіпервітамінози також шкодять і проявляються хворобами. 

В умовах складної зими і відсутності води, чи можна для інтимної гігієни використовувати звичайні вологі серветки?

Вони мають бути не універсальними, а гігієнічними, саме для інтимної гігієни. Вони створюють середовище із слабко кислим pH, природній для інтимної зони. Якщо йдеться про регулярне й систематичне використання, це не можуть бути будь-які серветочки. Адже можуть спостерігатися алергічні реакції, дискомфорти тощо.

Відеоверсію інтерв’ю дивіться тут:

*Іміджева інформація

Більше фото- та відеоконтенту – у нашому інстаграмі

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *