На Черкащині обміняли вже майже мільйон лампочок. Кому доступна послуга зараз?

Із 25 лютого у Черкаській області розпочалася програма із обміну старих лампочок на енергоощадні. Спочатку обміняти до 5 лампочок могли фізичні особи. Із літа програму поширили на юридичних осіб. 

Про те, як обмінюють лампочки в області, журналістці “18000” розповів директор Черкаської філії “Укрпошти” Олександр Марченко.

27 мільйонів обміняних лампочок

Від початку дії програми у черкаських відділеннях “Укрпошти” жителі області поміняли вже 899 тис. лампочок. За умовами програми, кожен житель може обміняти до п’яти ламп розжарювання на нові LED-лампи. 

Спочатку програма розпочала свою дію в містах, згодом лампочки для обміну з’явилися у сільських відділеннях та в пересувних бригад.

За словами Марченка, “Укрпошту” було обрано для реалізації програми через широку географію відділень. Перед початком програми оператори компанії пройшли навчання, аби обмін ламп відбувався швидко та якісно.

– На Черкащині наявні 1200 населених пунктів, ми присутні в 870. Це дуже гарне покриття. Окрім стаціонарних, у нас є пересувні бригади, які покривають маленькі села, де живуть 50, а часом і 10 мешканців. Вони теж мають певний запас лампочок. Коли ми бачимо, що ці запаси зменшуються, вони дозамовляють ще лампочки, – розповідає Олександр Марченко.

Програму спеціально запустили наприкінці місяця, коли платіжний період завершився і відділення мають найбільше вікно пропускної спроможності.

Він додає, що по Україні загалом уже обміняно близько 27 млн лампочок. На цьому фоні черкаський показник – достатньо високий. За його підрахунками, кожна друга родина в області точно взяла участь у програмі.

– Хтось приходив і міняв одну лампочку. А бувало, що приходила всі сім’я – і кожен член міняв по п’ять лампочок. Жодних обмежень від нас не було, – запевняє представник “Укрпошти”.

Спочатку лампочки обмінювали просто за паспортами. Згодом, аби спростити процедуру, з’явилася можливість замовляти лампочки в “Дії”. Це зробило процес швидшим. 

– Щоб людина не стояла в черзі, не заповнювала форми, підписи ніде не ставила, – пояснює Олександр Марченко. – Ми теж бачимо ці замовлення і це дозволяє нам формувати запас для тих людей, які вже замовили лампочки.

Нині черкащани все ще можуть обміняти п’ять лампочок. Для цього потрібно залишити заявку в “Дії”. Проте віднедавна замовити і забрати лампочки можна лише в головних відділеннях міст.

Доступні лампочки для юридичних осіб

Окрім фізичних осіб, з літа отримати лампочки можуть і юридичні особи. 9 червня послуга стала доступною для медичних та освітніх закладів. Із липня – для всіх юросіб. На сьогодні юрособи отримали вже близько 76 тис. лампочок.

– Вони не міняють їх, а просто отримують по заявках у “Дії”. Ми приймаємо заявки, опрацьовуємо і протягом 5 днів віддаємо нові лампочки, – пояснює Олександр Марченко. – Я вважаю, що активність юридичних осіб дещо слабка. З одного боку, розумію, що багато з них замінили вже лампочки раніше. З іншого, переконаний, що, наприклад, у районах точно є ще де позбирати старі лампочки. 

Забирають лампочки юрособи в сортувальному центрі. 

Якісне світло для пенсіонерів

За словами Олександра Марченка, вже найближчим часом у програму можуть внести ще одну додаткову можливість. За нею пенсіонери зможуть отримати ще п’ять енергоощадних лампочок у відділеннях “Укрпошти”. Для цього не потрібно реєструватися у “Дії” – достатньо просто прийти у відділення з пенсійним посвідченням.

Навіть якщо людина пенсійного віку вже отримувала 5 лампочок раніше, вона матиме на це повторне право.

Нині така ініціатива перебуває на розгляді Кабінету Міністрів.

– Передбачаю, що програма з обміну лампочок буде ще, мінімум, пів року. Ми розширюємо канали обміну, можливості, перелік суб’єктів, які можуть поміняти лампочки. Це завдяки тому, що наші партнери забезпечили нас достатньою кількістю лампочок. На наших складах є така кількість запасів, що якщо зараз знову кожен захоче поміняти 5 лампочок, ми можемо забезпечити всіх.

Куди діваються старі лампочки? 

Програму обміну лампочок реалізують спільно в Україні Міністерство економіки, Міністерство цифрової трансформації та “Укрпошта” в усіх регіонах, крім зони бойових дій та тимчасово окупованих територій. Програму підтримує Європейський Союз. Тож саме з країн ЄС в Україну приїжджають нові лампочки.

За словами Олександра Марченка, черкащани, зокрема, могли обміняти старі лампочки на енергоощадні з Польщі, Франції, Нідерландів та інших країн. Зазвичай подібна нова LED-лампочка коштує на ринку близько 140 гривень. Середній термін її експлуатації  – 5 років.

– Замість старих ламп 60-100 Вт ми видаємо енергоощадні 6-7 Вт. Тобто вони в 10 разів більш економні, але водночас – яскравіші, – каже Марченко.

Часом з-за кордону на Черкащину прибували лампочки незвичних форматів. Наприклад, із кольоровими спіралями або ж великих розмірів.

– Із Великої Британії до нас приїхали лампи, розміром як трилітрова банка. Вона була така ж економна, але мала нестандартний дизайн. Поставки ми не регуляємо – які привозять, такі і віддаємо. Але бувало так, що люди дізнавались про незвичні лампочки і просили їм дати саме такі. Ми давали право вибору, якщо були різні варіанти, – каже представник “Укрпошти”.

За правилами, на обмін приймали лише лампочки, які працюють. Бували й випадки, коли люди спеціально купували старі лампочки, аби обміняти їх одразу на нові. 

– Часом приносили такі цікаві лампи – треба було музей відкривати! Наприклад, принесли на обмін лампочку, яка, як виявилось, бере 400 Вт. Мабуть, коли людина у квартирі вмикала світло, то в неї було дуже яскраво. Але не виключено, що в цей момент увесь будинок гаснув, – жартує Олександр. – Люди приносили лампочки і кручені, і з цікавими спіралями. В одній лампочці, наприклад, була спіраль у вигляді кораблика. Дехто приносив на обмін лампочки з новорічних ялинок. Такі кейси були не лише на Черкащині, а по всій країні. Ми з колегами обмінявалися світлинами унікальних лампочок.

Кожну прийняту лампочку “Укрпошта” обліковує та віддає на утилізацію. Рішення про це ухвалює профільний департамент обласної військової адміністрації. 

– Одного разу нам потрібно було порахувати близько 100 тис. лампочок перед утилізацією. Це був ще той квест, – пригадує Олександр Марченко.

За підрахунками фахівців, перехід на сучасний тип ламп знизить споживання електроенергії на 7-10 % в моменти пікового навантаження. Це допоможе суттєво скоротити дефіцит електроенергії в системі.

Єлєна Щепак

Втомився читати лише сумні новини? Підписуйся на інстаграм “18000” – місце, де ділимося надихаючими історіями черкащан та рекомендаціями від нашої команди

коментарі
1 Коментар
  1. Підскажіть, будь ласка , як отримати лампочки на ОСББ.
    Дякую

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *