Мільйон доларів у коробках. Чому в Черкасах припадає пилом коштовне медичне обладнання?

розслідування

З моменту початку децентралізації та наповнення місцевого бюджету обласного центру живими грішми минуло вже майже 10 років. За цей час на медичне обладнання у Черкасах витратили понад півмільярда гривень або майже 15 млн доларів, відповідно до курсу валют на момент здійснення видатків. Ситуація здається оптимістичною. Утім є нюанс: велика частина цього обладнання роками з різних причин не використовується або використовується лише на папері. Чому так – розбираємось у нашому матеріалі. 

2015 рік. У перший рік децентралізаційних фінансових процесів місцева казна Черкас отримала 240 млн гривень. Із бюджету розвитку їх можна було витратити  на капітальні видатки, зокрема придбання медичного обладнання. Приголомшлива на той момент сума. Для порівняння, ще роком раніше вона становила лише 15 млн гривень.

У перший фінансово “повноводний” рік і за збігом обставин перший рік каденції міського голови Черкас Анатолія Бондаренка на придбання медичного обладнання витратили вісім мільйонів гривень. З кожним роком ця сума зростала, як зростала і її частка у  загальному бюджеті розвитку. Якщо у 2015 році на медичне обладнання витрачали близько 3% доступних грошей, то  зараз мова йде про понад 10%. Лише кілька департаментів можуть розраховувати на такий фінансовий пиріг від місцевих обранців та міського голови.

Кошти спрямовують як на придбання різного порівняно недорогого обладнання, так і доволі коштовних апаратів, вартість яких подекуди перевищує десятки мільйонів гривень. За останні кілька років серед “лідерів” за вартістю придбаного обладнання – комп’ютерний томограф за понад 25 млн гривень. Наступний у “топі” – апарат для декомпресії хребта за 20 млн гривень, масажер “Robospine” від компанії, що тісно пов`язана з росіянами. Про це обладнання було одне із наших попередніх розслідувань. Закривають трійку лідерів за вартістю мамографи ціною у майже 10 млн гривень. Всі ці апарати, попри загальну вартість у майже два мільйони доларів, поки мало слугують інтересам громади.

Екскурс в  історію

Cесія міської ради

2017 рік. Ще чинний тоді Єдиний тендерний комітет від імені Третьої міської лікарні оголошує торги на закупівлю комп’ютерного томографа. Сума видатків на той момент колосальна – понад 10 млн гривень. Це своєрідний рекорд  – таку дорогу річ для лікарні місто купує вперше.  Торги виграє київське товариство “Здраво”, яке пропонує черкаським медикам продукцію китайського бренду Анке, вартістю у 10,7 млн гривень. Мова про комп’ютерний томограф Anatom 16. Вже за кілька місяців, у вересні 2017 року, цей апарат ввели в експлуатацію і він почав обслуговувати пацієнтів. У цей час компанія “Здраво” перетворилася на своєрідного “фаворита” місцевої влади за сумою освоєних на медичному обладанні коштів, а сама місцева рада взяла за правило купувати дороге обладнання.

Вже незабаром у цю ж Третю міську лікарню, що обслуговує найбільшу кількість пацієнтів, був придбаний також і ангіограф. Епопея з його закупівлею та встановленням затягнулася на кілька років та низку кримінальних проваджень. Втім нині він також працює в приміщенні Третьої міської лікарні швидкої медичної допомоги. За нього місто заплатило 15 млн гривень.

Весь цей екскурс в історію потрібний для того, щоб зрозуміти одне – раніше черкаські чиновники та політики також полюбляли витрачати кошти на придбання коштовного обладнання. Втім його хоча б вводили в експлуатацію, на відміну від ситуації, яка склалася зараз.

Наш час

Після початку повномасштабного вторгнення придбання медичного обладнання перетворилося для місцевих бюджетів на надійне джерело освоєння бюджетних коштів. Видатки на це потрапляли у пріоритетні категорії для фінансування органами місцевої влади. А отже, за наявності фінансового ресурсу їх не блокувала Державна казначейська служба. Фактично з перших тижнів дії воєнного стану Уряд запровадив постанову, якою визначив черговість здійснення видатків. Усе, що пов’язане з медициною, мало змогу фінансуватися в умовну першу чергу, а різного роду благоустрій – в  третю, а то і четверту.

У перший рік повномасштабної війни з бюджету Черкас витратили на медичне обладнання майже 90 млн гривень. Третина цих коштів пішла на придбання коштовного комп’ютерного томографа для потреб Черкаської консультативно-діагностичної поліклініки. Згодом ця лікарня разом з її керівництвом та кураторами опиняться у низці скандалів, зокрема після матеріалів “18000”. Втім на той час у публічній площині поліклініка була відома як місце, де вакцинували від коронавірусу і проводили медогляди. А також як заклад, де керівництво отримує “благодійну допомогу” від постачальників та бізнесменів, втім про це згодом.

Багато містян, переконаний, навіть не здогадувалися про існування цього медичного закладу, який був створений у 2016 році на хвилі розгортання медичної реформи. За тодішньою концепцією та статутом лікарні, вона мала би надавати вторинні медичні послуги, тобто опікуватися консультуванням та діагностуванням хвороб, що фактично і відображено у назві закладу. Його очолив Владислав Свириденко – досвідчений медик, який певний час обіймав посаду керівника обласного центру екстреної медичної допомоги.

Владислав Свириденко

Вже у 2019 році Свириденко отримав першу підозру, а згодом і звинувачення на посаді директора поліклініки. Мова йшла про вимагання хабара від постачальників медичних виробів. Але за два роки розгляду суд визнав це провокацію з боку правоохоронців та виправдав медика. Сам Свириденко отримання грошей визнав, але назвав це “подарунком” та провокацією.  Факт того, що медик, хоч і нібито внаслідок провокації, та все ж отримував кошти від постачальників, не змусив нікого у стінах міської ради засумніватися у його компетенціях та професійних здібностях. Тож він продовжив обіймати посаду керівника після оголошення судом вироку у справі. 

За роки діяльності закладу в системі “Прозорро” опублікована інформація про успішне завершення закладом торгів на суму у 230 млн гривень. Левова їхня частина припадає на 2022-2023 роки. Саме у цей період установа завершила торгів на суму 180 млн гривень, більшість з яких вже фактично витрачена, за невеликим виключенням. Зокрема мова про скандальне обладнання бренду “Візіон” на суму 30 млн гривень. За нього поки заклад не розрахувався, постачальники вимагають зробити це через суд. Інтереси громади у цій справі взялися захищати представники Черкаської окружної прокуратури, а більше дізнатися про “особливості” цього обладнання ви можете, прочитавши за посиланням або переглянувши відео.

За ці рекордні два роки найкоштовнішим придбанням для Консультативно-діагностичної поліклініки став комп’ютерний томограф ціною у майже 30 млн гривень. Його придбали ще наприкінці 2022 року, але апарат досі не функціонує. Терміни введення його в експлуатацію ніхто не береться називати. Ідентична ситуація зі ще одним коштовним придбанням поліклініки – мамографом ціною у 10 млн гривень. Коробки з обладнанням на суму у 40 млн гривень або 1 млн доларів фактично без нагляду та охорони лежать у приміщенні, де вже от як півроку без поспіху триває ремонт.

Коробки на мільйон

Приміщення Консультативно-діагностичної поліклініки розташовані фактично по всьому місту. Площі, які орендує заклад, є і в Четвертій міській поліклініці, що розташована недалеко від Черкаської міської ради. Тут на першому поверсі планується облаштувати діагностичне відділення Консультативно-діагностичної поліклініки, нині триває ремонт. Станом на момент написання цього матеріалу роботи не близькі до завершення.

ремонт в Черкаській лікарні

Договір на їхнє виконання був підписаний ще восени 2023 року і роботи мали бути завершені до кінця року, втім цього не сталося. Підрядник розповідає чому:

– Ми б уже давно завершили всі роботи, якби було фінансування. Зараз ці роботи фінансуються дуже погано. Ми лише у березні отримали частину коштів,  – зазначає директор компанії підрядника Юрій Кузик.

Мова про 600 тисяч гривень із передбачених трьох мільйонів, які підрядник отримав за свою роботу. На яку суму фактично виконані роботи – невідомо.

обладнання

У коментарі “18000” секретар Черкаської міської ради Юрій Тренкін повідомив, що ремонтні роботи у закладі почали, “коли надійшла заявка” від самого закладу. Саме Тренкін не так давно очолив комісію, що вивчає медичні закупівлі у місті. Чому ці роботи не розпочалися раніше – йому невідомо.

обладнання в Черкаській лікарні

Виконуюча обов’язки керівника департаменту охорони здоров’я Лілія Маліщук також не змогла розповісти про терміни введення в експлуатацію обладнання. Натомість звинувачує підрядника у зриві попередніх термінів виконання ремонтних робіт:

– Підрядник обіцяв закінчити роботи до першого травня, але не закінчив. Ми шукаємо всі можливості, аби завершити ремонт. Сподіваємось, на 20 травня все-таки ремонтні роботи будуть завершені. І ми разом з тією фірмою, яка постачала цей томограф, буквально на наступний день будемо його встановлювати, – запевняє чиновниця.

обладнання

Хто крайній?

Директор комунальної поліклініки, яка фактично проводила відповідні закупівлі, Владислав Свириденко від будь-яких коментарів “18000” відмовляється. Це сталося після низки попередніх матеріалів, що стосувалися  закупівель обладнання зокрема його лікарнею.

За інформацією нашого видання, 15 травня спливає термін дії контракту посадовця і продовжувати його не планують. Окрім того, нещодавно він отримав підозру за фактом ймовірного завищення вартості обладнання, про яке ми розповідали, масажера “Robospine”. Правоохоронці нарахували ймовірних збитків у майже 1,6 млн гривень. Ми ж  зафіксували, що ціна цього апарата може бути завищена суттєво більше.

Говорячи про вартість зазначеного вище обладнання, ситуація є неоднозначною. Комп’ютерний томограф є обладанням високотехнологічним та коштовним, водночас його ціна може суттєво відрізнятися залежно від функціоналу та виробника.

Також з посади пішов і багаторічний директор департаменту охорони здоров’я Всеволод Кульчиковський. Виконувачка обов’язків директора департаменту Лілія Маліщук говорить, що зараз, так би мовити, чиновники “підганяють хвости”. Проте сама Маліщук тривалий час працювала заступником Кульчиковського.

Окрім того, у стінах мерії створена спеціальна комісія, яка розбирається у медичних закупівлях. Але висновки діяльності цієї комісії також поки відсутні. Не зовсім зрозуміло, якими вони мають бути, якщо посадовці, причетні до цих дій, вже і так звільнені або допрацьовують останні дні.

Нині черкаські правоохоронці розслідують кримінальне провадження за фактом ймовірного завищення вартості придбання поки так і не встановленого томографу. Справу порушили ще на початку 2023 року, але досі в ній триває вивчення документів. Як вбачається із матеріалів справи, до стін Консультативно-діагностичної поліклініки коштовний апарат потрапив “транзитом” через кілька юридичних осіб, яка поступово збільшувала його вартість, судячи з усього, “додаючи” власну маржу.

Безпосередній переможець тендера, чернігівське товариство “Солюс”, купило КТ за 25 мільйонів 250 тисяч гривень, продавши його згодом за 25,5 млн гривень і “заробивши” на папері таким чином порівняно дріб’язкові 250 тисяч гривень або ж фактично 1%. У кого був придбаний апарат, слідство не розкриває.

Судячи із етикеток на коробках, імпортувало китайський КТ до України товариство “Харвінд”, що належить київському підприємцю Валерію Лосю. Окрім “Харвінду”, бізнесмен також є засновником підприємства “Здраво”, яке ми згадували на початку цього тексту. Саме воно першим почало постачати до Черкас коштовне медичне обладнання, зокрема придбані раніше ангіограф та томограф для Третьої міської лікарні.

Нині за фактом однієї з цих закупівель, а саме ангіографа, Соснівський районний суд Черкас слухає кримінальну справу. У ній Лось фігурує як обвинувачений, якому інкримінують заволодіння бюджетними коштами. Справа розглядається місцевим судом вже майже 4 роки. Із ухвали слідчого судді вбачається, що обладнання могло потрапити на територію України ціною менше 20 млн гривень, таким чином поки воно “рухалось” між різними юридичними особами його ціна зросла на понад 5 млн гривень.

Турбота про жінок

Дещо інша за сюжетом але не фінальним результатом історія зі ще одним коштовним придбання черкаської поліклініки – мамографом. Це рентген-апарат для діагностики захворювань молочної залози у жінок. Місцеві депутати виділили майже 20 млн гривень на купівлю двох подібних апаратів – один Консультативно-діагностичною поліклінікою, інший – міським пологовим будинком.

Протягом багатьох років у Черкасах подібну процедуру можна було пройти у двох закладах – одному приватному і ще в одному обласного підпорядкування. На переконання ексдепутатки міської ради та чиновниці департаменту охорони здоров’я Любові Майбороди, особливої потреби у придбанні саме такого обладнання в умовах повномасштабного вторгнення не було, втім її колеги по сесійній залі вирішили інакше та підтримали “інвестицію у жіноче здоров’я”. Попри те, що апарати постачали у ці заклади різні компанії, ціна обох однакова – 9,4 млн гривень. Мова про мамограф виробництва компанії Сіменс. Фактично апарати були поставлені в обидві поліклініки наприкінці жовтня 2023 року. У коментарі “18000” директор міського пологового будинку повідомив, що їхній апарат вже працює.

– Ми пройшли всі процедури і зарах вже підписали договір із Національною службою здоров’я України на надання послуг з мамографії. Це відбулось буквально на днях, – говорить Дмитро Вітренко.

У Консультативно-діагностичній поліклініці ситуація на папері має ще кращий вигляд. Акт введення в експлуатацію мамографу був підписаний ще наприкінці грудня 2023 року.

– Доброго дня, нам потрібно записати на мамографію.

– У нас такого немає, – відповідають за довідковим номером у Консультативно-діагностичній поліклініці.

І  справді, попри “формальне” введення у експлуатацію, апарат досі не функціонує, а знайти його реальне місце перебування не вдалося. У рентгенологічному відділенні поліклініки порадили шукати апарат на сьомому поверсі іншого відділення, що розташоване в іншому приміщенні в іншому районі міста, втім і  там жодних ознак діяльності та зачинені на підвісний замок двері.

Черкаська лікарня

Негарантована медицина

Отже, лише одна Черкаська консультативно-діагностична поліклініка за 2022-2023 рік планувала витратити понад 150 млн гривень на різне медичне обладнання. 25 млн гривень заплатили за комп’ютерний томограф, який вже от майже півтора року не можуть ввести в експлуатацію. У 20 мільйонів обійшовся скандальний масажер від пов’язаних з росією людей із суттєво завищеною вартістю та незрозумілою ефективністю. Ще 30 млн гривень поки не заплатили, але все ще можуть, за скандальне реабілітаційне обладнання від нібито польського бренду “Візіон”, про який ми також писали. Всі ці закупівлі є предметом розслідування правоохоронців, їхня загальна сума становить майже 75 млн гривень. А є ще мамограф, за який також заплатили 10 млн гривень, який введений в експлуатацію, але досі не працює. Разом 85 млн гривень – сумнівних закупівель. І це лише найбільш коштовні позиції в одній окремо взятій черкаській поліклініці.

Чи не дорога ціна нібито безкоштовної та гарантованої медицини і для кого все це купується? Якщо для пацієнтів, то де результат? Сподіваємося, на це питання дадуть відповідь не лише правоохоронці. Особливо  у світлі того, що ці та інші подібні закупівлі “проходять” як нібито турбота за здоров’я та майбутнє відновлення ветеранів, вимушено переміщених осіб та інших людей, які в час війни найбільше потребують якісної медицини.

Нагадаємо, “18000” створили спецпроєкт “Незламні”. Це історії 10 військовослужбовців, які були поранені під час бойових дій, наслідком чого стала ампутація.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Читайте також: Бізнес на диму і в диму. Як заробляють на кальянному ринку в Україні? (ВІДЕО)

Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

По темі

    коментарі
    2 Коментарі
    1. Тому що у-країна!

    2. Помітив, що коли інтереси Анатолія Бондаренко хоч трохи співпадають з державними–там і він.
      Чи не легше прибрати цього “діяча” з Лисянки, – – і все почне налагоджуватися?

    Залиште свій коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *