Зима близько. Як у Черкасах готуються до ймовірних блекаутів та атак на інфраструктуру

Нові, ще більш затяжні блекаути, вже звичні проблеми зі зв’язком та можливі перебої з водою і теплом. Реальність, до якої слід бути готовими черкащанам уже цієї зими. 

Все це може чекати українців, якщо ворожі обстріли по енергетичних об’єктах продовжаться. 

Ще в липні президент Володимир Зеленський попереджав українців про можливе продовження енергетичного терору і закликав місцеву владу готуватися до складної зими. А нещодавно подібні слова повторив і секретар РНБО Олексій Данілов.

Журналістка “18000” поспілкувалася із комунальниками, операторами зв’язку та чиновниками щодо того, наскільки Черкащина готова до ще однієї зими в умовах війни. Переповідаємо головне.

Загальна готовність – на рівні 86 %

За словами начальника Черкаської обласної військової адміністрації Ігоря Табурця, попри всі складнощі, минулий опалювальний сезон в області вдалося пройти успішно. 

– Практично по його завершенню ми почали готуватися вже до наступного сезону. Він, очевидно, теж буде складний, враховуючи підступність ворога. Наша мета незмінна – стабільне тепло в оселях черкащан, – каже Табурець. – Роботи тривають і на котельнях централізованого опалення, і на водоканалах та свердловинах. Проводимо й інші заходи (підготовлена спецтехніка, укладені договори на додаткове залучення техніки від організацій, продовжується заготівля посипкового матеріалу).

Він говорить, що нині готовність Черкащини вже на рівні 86 %, “що відповідає рекомендованому показнику Мінінфраструктури”. Об’єкти соціальної сфери, за його оцінкою, готові на рівні 88 %, заклади освіти – на рівні 86 %, охорони здоров’я  – на 75 %.

Нарада щодо підготовки області до зими. На фото начальник ОВА Ігор Табурець

Табурець додає, що для стабільної роботи обʼєктів комунальної та енергетичної інфраструктури в умовах воєнного стану пріоритетом було визначено укомплектування підприємств теплопостачання джерелами резервного живлення на випадок відсутності енергопостачання. Наразі їх оснащено генераторами на рівні 90 %.

Завдяки підтримці донорів та Мінінфраструктури, підприємства області отримали більше 70 одиниць джерел резервного живлення різної потужності. Окрім цього, за словами Табурця, в цьому напрямі працюють й органи місцевого самоврядування.

Ще одне завдання для регіонів – забезпечення котелень альтернативними видами палива на випадок виникнення перебоїв із постачанням природного газу.

– Нині маємо такі показники заготівлі: дрова на 64%, пелети на 81%. Заготівля відбувається згідно з укладеними договорами, – зазначає в коментарі “18000” Ігор Табурець.

Начальник ОВА додає, що загалом на підготовку до зими в області було використано вже більше 585 мільйонів гривень. Це 81 % коштів від усіх запланованих.

9 вересня президент Володимир Зеленський провів чергову ставку Головнокомандувача. На ній, зокрема, йшлося про підготовку до зими. За словами Табурця, окрім підготовки енергосистеми до можливих уражень перед очільниками обласних адміністрацій поставлено ще одне важливе завдання.

– Потрібно провести заходи фізичного захисту об’єктів критичної інфраструктури. Це надзвичайно складне та комплексне питання. У цьому напрямі ми також активно працюємо, – запевняє Ігор Табурець, не конкретизуючи цю інформацію зі зрозумілих причин.

“На вересень і жовтень проблем з покриттям споживання не прогнозуємо”

Продовжує активну підготовку до зими й “Черкасиобленерго”. За словами заступника голови правління товариства Олександра Бращенка, робота триває у двох напрямах: планові ремонти електрообладнання, а також створення необхідного аварійного запасу обладнання і матеріалів, зокрема палива.

Крім того, протягом  року, згідно з планом, електрики виконують розчистку повітряних ліній електропередачі. 

Роботи з підготовки до осінньо-зимового періоду планують завершити до 15 листопада. 

– Ці заходи дадуть можливість забезпечити надійну роботу наших електромереж у осінньо-зимовий період з мінімальною кількістю відключення споживачів, – зазначив Бращенко.

Водночас на уточнювальні питання про те, протягом якого періоду можуть вимикати світло черкащанам цього сезону, в “Черкасиобленерго” відповідати відмовились. Зокрема, пояснивши це тим, що рішення про відключення ухвалює “Укренерго”, а не підприємство.

Голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький учора в ефірі загальнонаціонального марафону заявив, що ситуація в енергосистемі стабілізувалася, порівняно з останніми спекотними тижнями серпня, коли Україна була змушена брати аварійну допомогу з європейських країн.

– На вересень і жовтень ми не прогнозуємо якихось проблем з покриттям споживання. Електроенергії зараз вистачає в системі. Звісно, якщо в ці місяці не буде масованих обстрілів, – каже Кудрицький. 

Він також зазначає, що якщо в Україні все ж будуть вимушені застосовувати відключення, вони стануть більш справедливими. Так, якщо минулоріч світло у деяких будинках, які перебували на одній лінії з об’єктами критичної інфраструктури, не вимикали, нині ситуація зміниться. За словами Кудрицького, тепер в цих будинках також будуть відключення, а лікарні, які з ними межують, переходитимуть на генератори.

“Тепло буде, якщо буде газ”

Цього року КП “Черкаситеплокомуненерго” провело “безпрецедентні” заходи для забезпечення домівок черкащан теплом узимку. В цьому переконує директор комунального підприємства Павло Карась.

– За 50 років існування підприємства таких обсягів робіт ми ще не виконували, – говорить комунальник у коментарі “18000”. 

Серед зробленого – заміна мереж (зокрема, нині фінішують роботи в центрі Черкас), реконструкція котелень із виведенням у резерв вибухонебезпечних котлів, які несуть небезпеку під час блекаутів, будівництво лінії електропередач для резервного живлення котелень, заміна електричного обладнання. Водночас, за словами Карася, попереду ще багато роботи, частину якої виконуватимуть уже під час опалювального сезону.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Черкасах встановлюють перші модульні укриття (ФОТО)

На переконання Павла Карася, попри велику кількість підготовчих робіт, ця зима може стати для черкащан ще складнішою, аніж попередня.  

– По-перше, ворог не став мати менше дронів, навпаки – їх стало більше. По-друге, стійкість енергетичної системи гірша, ніж була рік тому, тому що вона зазнала серйозних пошкоджень. Обсяг проведених ремонтів менший від обсягу пошкоджень. Ми починаємо опалювальний сезон із стартовою гіршою позицією. По-третє, не вірю, що ми матимемо п’яту поспіль теплу зиму. 

Напередодні минулого опалювального сезону в одному з прямих ефірів у студії “18000” Павло Карась дав пораду містянам – мати план “Б” у вигляді тимчасового переїзду в будинок з пічним опаленням. За це тоді він отримав чимало критики від черкащан. Нині ж каже, що його порада – така ж актуальна, як і минулоріч. 

– Якщо буде газ, ми забезпечимо наших споживачів теплом. Але ми вже знаємо, на що здатний ворог – наприклад, зруйнувати котельню. Гарантувати, що не відбудеться якоїсь форс-мажорної ситуації в якомусь районі міста, я не можу. В цілому наше підприємство буде непогано готове, краще, ніж минулого року.

Він додає, що минулоріч теплопостачання  для черкащан припиняли лише один раз. Сподівається, що навіть попри можливі блекаути цьогоріч домівки будуть з теплом. Водночас, якщо з якоїсь причини газу не буде, “Черкаситеплокомуненерго” зможе лише вберегти систему від замерзання, а також забезпечити опаленням медичні заклади. Натомість повноцінне опалення осель, відповідно до норм, стане неможливим. 

Павло Карась та Іван Сухарьков. Фото із засідання Черкаської міської ради

Нині активно готується до осінньо-зимового періоду й Черкаська ТЕЦ. За словами директора підприємства Сергія Куриленка, тепловики вже завершують поточні, середні та капітальні ремонти на парових котлах, турбогенераторах і допоміжному обладнанні виробничих цехів. Також спеціалісти проводять гідравлічні випробування, перевіряючи теплову мережу на міцність і щільність.

Говорячи про потенційні блекаути, Сергій Куриленко пригадує 31 жовтня минулого року. Тоді внаслідок чергового ворожого обстрілу було пошкоджено 18 обʼєктів критичної інфраструктури в 10 регіонах України, більшість з них – енергетичні. Дві третини Черкаської області в цей день залишилися без світла та води.

На Черкаській ТЕЦ цього дня спрацювала захисна автоматика й станцію було переведено на ізольований режим роботи від енергосистеми країни.

За словами директора підприємства, теплоелектроцентраль забезпечувала електричною енергією не лише власні потреби, а й одне з найбільших місцевих підприємств та постачала тепло для міста.

– Коли виникла потреба в подачі електроенергії від теплоелектроцентралі, на станції розпочали включення енергетичного обладнання. Впродовж кількох годин генерацію на Черкаській ТЕЦ було повністю відновлено. Якщо під час блекаутів теплоелектроцентраль функціонуватиме, то споживачі Черкаської ТЕЦ будуть забезпечені теплопостачанням, – запевняє Куриленко.

Також він додає, що ТЕЦ замовила генератор для забезпечення статичного навантаження на теплові мережі. У разі відключень він забезпечуватиме роботу підживлювального насосу станції. Роль останнього – підтримувати тиск, щоб не втратити теплоносій у мережі. 

“Так, ми готові до наступної зими”

Минулого року КП “Черкасиводоканал” пережило три тривалі блекаути, найдовший із яких тривав вісім годин. Цьогоріч комунальне підприємство значно краще готове до зими. Принаймні в цьому запевняє очільник водоканалу Іван Сухарьков.

– Ми забезпечені реагентами та матеріалами, також власною генерацією, придбаною за кошти як міського бюджету, так і за підтримки міжнародних фондів, зокрема ЮНІСЕФ. Міжнародні організації нам дуже допомагають. Адже зараз водоканали України мають фінансові проблеми, адже за останні два роки тариф на воду не змінювався, – зазначає Сухарьков у коментарі “18000”.

Комунальник говорить, що через постійні вимкнення світла взимку на мережах водоканалу виникало багато поривів. 

– Мережі просто не витримували такого навантаження. Зараз же ми готові до цього, закупили відповідні матеріали, щоб вчасно ремонтувати як водопровідну мережу, так і колектори водовідведення, – пояснює Іван Сухарьков.

Він додає, що на підприємстві сформовано перелік матеріалів, які потрібні для “якісного входження в зиму”. До нього, зокрема, увійшли фільтри, паливно-мастильні матеріали, кабелі.

– Іншими словами, необхідно, щоб у нас у нас був той самий “стратегічний запас”, який дозволить в разі аварійної чи екстремальної ситуації швидко відреагувати. Сподіваємося, міська рада підтримає нас у цьому. Також, повторюся, на всіх наших об’єктах є генератори, щоб забезпечити місто водою і каналізацією. Тож так, ми готові до наступної зими, – твердить Сухарьков.

На випадок блекаутів на водоканалі є більше 30 потужних генераторів, придбаних за кошти бюджету і донорів. Нещодавно підприємство отримало генератор потужністю 1000 кВт в межах благодійної допомоги від Governmental Agency for Strategic Reserves (Польща). За потреби, цей агрегат японського виробництва буде використовуватися для забезпечення роботи насосного обладнання на очисній станції. Крім того, на підприємстві наявні пересувні генератори, якими у разі необхідності водоканал може підсобити іншим організаціям.

Черкаський водоканал має більше 30 генераторів

Також, продовжує директор КП, на підприємстві нині сформовано запас палива для роботи генераторів.

– Містяни можуть не хвилюватися: місто буде і з водою, і з каналізацією. В разі відключення світла і за допомогою генераторів водоканал буде займатися підкачкою: в деяких районах буде вода 100% (тобто і на верхніх поверхах теж), в окремих – може діставати до 2-3 поверху, адже наразі не всі центральні теплові пункти (які обслуговує водоканал і «тепловики») обладнанні власною генерацією, – додає керівник КП.

Водночас Сухарьков переконаний, що у країні, де триває війна, мати запас питної та технічної води – необхідність. 

– Мінімум 10-20 літрів. Адже ніхто не знає, як події будуть розгортатися надалі, – резюмує Іван Сухарьков.

Хочете довше мати зв’язок – зменшіть навантаження

Окрім проблем із комунальною сферою, ще одним викликом для українців минулого року були й ускладнення зі зв’язком. Чого черкащанам чекати цієї зими – ми запитали у національних операторів зв’язку.

У відповіді на інформаційний запит “18000” у Vodafone повідомили, що для забезпечення роботи базових станцій в разі блекаутів компанія закупила додаткові генератори. Більшість із них встановлюють на важливих для роботи мережі майданчиках та на базових станціях з великим охопленням абонентів і великим навантаженням. Генератори розподіляють так, щоб максимально забезпечити покриття в населених пунктах і пунктах незламності.

“Забезпечити усі майданчики дизельно-генераторними установками неможливо – в області їх сотні. Навіть за умови наявності достатньої кількості генераторів жоден оператор не зможе власними силами одночасно доставити генератор до кожного майданчика і вчасно заправляти. Крім того, багато об’єктів зв’язку розташовані на дахах, куди доставити і встановити генератор неможливо. Тому ми також активно залучаємо партнерів – великий та середній бізнес – до спільного використання стаціонарних генераторів та підключення до їхніх гарантованих мереж”, – зазначають у Vodafone.

Також у компанії запевняють, що проводять постійну модернізацію мережі та будують нові базові станції. Скільки нових було збудовано на Черкащині, у Vodafone не повідомили, натомість зазначили, що модернізували більше 20 станцій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “FPV-дрони з Черкас працюють на усіх напрямках”: як місцеві інженери налагодили виробництво

На сьогодні оператор оснастив автономним резервним живленням 100% своїх майданчиків, на яких розташовані базові станції. Зазвичай ці батареї здатні підтримувати роботу без основного живлення до 4-5 годин.

“Та за масових і частих відключень, які були минулої осені та зими, акумуляторні батареї не встигали заряджатися, а також за умов постійного недозаряду втрачали частину своєї ємності. Через це іноді після зникнення електроенергії базова станція вимикалась в набагато коротший термін. Тому цього року компанія закупила нові акумуляторні батареї підвищеної ємності. Також ці батареї пристосовані до важких умов експлуатації, менш чутливі до  перепадів напруги в мережі та частих відключень електроенергії, мають у 2,5-3 рази вищу швидкість зарядки порівняно з батареями, які використовувались раніше”, – повідомили у компанії.

Також тут наголошують, що на якість зв’язку впливає і навантаження на мережу – з відключенням світла усі жителі масово переходять з домашнього інтернету на мобільний.

“Мережа зазнає лавиноподібного зростання навантаження, що призводить як до зниження швидкості у кожного споживача, так і до швидшого розрядження акумуляторних батарей базової станції”, – пояснюють у Vodafone.

У lifecell натомість повідомляють, що порівняно з минулим роком втричі збільшили запас стаціонарних, партнерських та мобільних генераторів, які здатні забезпечувати роботу базових станцій на Черкащині без живлення.

Готуючись до ймовірних блекаутів, на близько 10% базових станцій Черкаської області компанія провела заміну акумуляторних батарей на більш ємні та витривалі, що здатні працювати без живлення 2-4 години. До кінця року планує охопити такою заміною батарей близько 25 % усіх базових станцій в регіоні.

Також компанія подбала про забезпечення генераторами всіх важливих вузлових технологічних майданчиків у громадах Черкащини, які здатні тримати працюючою більшу частину мережі. 

Акумуляторні батареї, якими обладнані усі базові станції, заряджаються досить довго, а розряджаються швидко. Під час віялових чи екстрених відключень у lifecell закликають абонентів зменшити споживання мобільного інтернету, зокрема: вимикати автозавантаження медіа, встановлювати низьку якість для  перегляду відео, надавати перевагу послугам SMS та месенджерів, які “забирають” менше ресурсів мережі, ніж мобільний інтернет. Це  дозволить батареям довше працювати, відповідно, люди довше матимуть зв’язок. 

А що з пунктами незламності?

Загалом у Черкаській області створено 196 пунктів незламності. 78 працюють і сьогодні, інші 118 – перебувають у режимі “готові до роботи”, – повідомив кореспондентці “18000” начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець.

За його словами, в разі погіршення енергетичної ситуації у регіоні вони відновлять свою роботу впродовж трьох годин. 

– Плануємо, що обласна ДСНС збільшуватиме кількість мобільних пунктів у погоджених із ОВА місцях. Ми провели інвентаризацію майна пунктів незламності та створюємо запас пально-мастильних матеріалів для їх функціонування на період осінньо-зимового періоду. Відновити свою роботу вони мають із 1 жовтня 2023 року, – повідомив очільник області. 

Єлєна Щепак та Сергій Макаренко

коментарі
1 Коментар
  1. Блекаути і відключення у нас – лише для “простих”, а “можновладців” і іншої … усе у шоколаді!

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *